Pedijatri će često tješiti novopečene roditelje činjenicom da su sve nijanse smeđe, žute, zelenkaste pa sve do crne boje stolice moguće kod malih beba. Većina boja je sasvim normalna i ne zahtijeva nikakve intervencije.
Ipak, za zelenu boju stolice mnogi će reći da je to stolica gladi što će jako zabrinuti majke malih beba. Nema gore rečenice za majku od te da joj je dijete gladno. No, to nije tako dramatično kako se čini. Moguće je da ste vi pojeli nešto zeleno, ali moguće je i sljedeće.
Ako je stolica vašeg djeteta zelena i pjenasta, to znači da je dijete dobilo previše laktoze (prirodnog mliječnog šećera). To se može dogoditi ako vaša dojena beba često i kratko sisa na prsima pa ne uspije posisati masno mlijeko koje dolazi kasnije u podoju.
Kako spriječiti pojavu zelene stolice?
Stoga se treba potruditi da dijete uvijek sisa jednu dojku do kraja prije no što mu date drugu te da svaki puta počnite dojenje s onom dojkom na kojoj je dijete zadnje sisalo.
Ako je stolica zelena duže od 24 sata, pođite liječniku s djetetom kako biste otkrili uzrok.
Upozorenje: bebe kojima se daje hipoalergensko adaptirano mlijeko znaju imati zelenu stolicu koja također ne miriše vrlo aromatično.
Tekst: I. Š.
Foto: Profimedia
3 pravila odgoja Jordana Petersona: "Vodite računa što radite, a ne što pričate"
6 ključnih pravila danskog odgoja: Nema ultimatuma, djeca se igraju sama, a ovo ih uče od prvog dana
Nakon smrti djeteta od posljedica 'obične gripe' infektologinja iz Zarazne upozorava: Necijepljenje nije opcija
Ako ne volite matematiku ili se mučite s brojevima, ovako će to utjecati na vašu djecu
Tko je djevojčica koja je pjevala na inauguraciji? Pozvao ju je predsjednik Milanović