Utopilo se već dvoje djece u Hrvatskoj: Ovo su 4 činjenice na koje roditelji moraju paziti

Utapanje je drugi najčešći uzrok smrtnosti djece, a dvoje djece u Hrvatskoj se utopilo u razmaku od nekoliko dana što naglašava važnost prevencije.

Foto: Shutterstock

Posljednjih dana javnost u Hrvatskoj šokirale su dvije tragične vijesti, dvoje djece se utopiloU petak prije podne na području zagrebačkog Maksimira utopilo se sedmogodišnje dijete u objektu za iznajmljivanje u sklopu kojeg se nalazi bazen.

Nekoliko dana kasnije saznajemo da je potraga za devetogodišnjim djetetom koje je nestalo u rijeci Dravi kod Belišća završila tragično pronalaskom njegovog tijela. Podsjećamo, devetogodišnjak se u ponedjeljak kupao s majkom i šestogodišnjim bratomkad ih je povukla riječna struja. Prolaznik je uspio spasiti majku i šestogodišnjaka, a devetogodišnjak je nestao ispod površine vode. 

Utapanje je 2. najčešći uzrok smrtnosti djece u Hrvatskoj

Nažalost, tragične priče o utapanju svake godine naša stvarnost. Utapanje je, odmah nakon prometnih nesreća, drugi najčešći uzrok smrtnosti djece, a procjene govore da između 40 i 70 posto djece u Hrvatskoj ne zna plivati. Utapanje je jedan od najčešćih uzroka smrtnosti djece do četiri godine starosti. 

"Utapanje djece do četiri godine starosti čest je slučaj mortaliteta u toj dobi. Djecu se nikada ne smije ostavljati samu u bazenu, kadi, moru…, pa čak ako je to i na trenutak. Također, djeca moraju imati i odgovarajuću zaštitu kad ih se vodi na kupanje. To su prsluci, leptirići za nadlaktice, kolutovi za napuhavanje… Preporuka je da se kupi kvalitetnija zaštita. Za manju djecu sami kolutovi nisu sigurni, dijete se može prevrnuti, pa se, uz kolutove, preporučuje imati i prsluke ili specijalne kolutove koji imaju osiguranje od prevrtanja", kaže dr. med., Giovana Armano, napominjući da, čak i mala djeca koja su već proplivala i samostalno plivaju, moraju uvijek biti pod nadzorom jer nisu još sasvim sigurna.

Ako se dijete naguta vode, treba ga, savjetuje ova ugledna pedijatrica, izvaditi iz vode, okrenuti ga glavom i prsnim košem prema dolje, lupkati po leđima da ispljune ili izdahne vodu. Potom ga, dakako, treba umiriti i zagrliti da se osjeća sigurno.

"Ako je dijete duže bilo pod vodom treba zvati hitnu pomoć, pokušati izbaciti vodu iz djeteta i pristupiti reanimaciji. I kod kuće, u kadi, mala se djeca ne smiju ostavljati sama, niti na trenutak, jer se mogu poskliznuti, zaroniti, nagutati vode…", upozorava nanovo dr. Armano te naglašava četiri činjenice na koje roditelji uvijek moraju paziti:

  • Uvijek nadzirite dijete kad se nalazi u vodi ili u blizini vode.
  • Ne puštajte dijete da pliva na mjestima gdje nema spasilaca.
  • Nikad ne ostavljajte dijete samo u vodi, premda je plivač.
  • Nikad se ostavljajte bebu i malo dijete bez nadzora u blizini bilo koje količine vode – čak ni u vlastitome domu.