Kvalitetan san je jedan od najvažnijih faktora za razvoj djeteta. Starija djeca trebaju devet do 11 sati dok je todlerima potrebno do čak 14 sati. Nema sumnje da je san važan za dijete, a nedavna istraživanja pokazala su da je redovita rutina, odlazak na spavanje u isto vrijeme svake večeri i buđenje u isto vrijeme svako jutro, jednako je važno za djetetov razvoj i svakodnevno funkcioniranje, navodi The Conversation.
Australska studija na gotovo 2000 školaraca nedavno je pokazala da u usporedbi s djetetom s istim vremenom spavanja (manje od 30 minuta razlike u tjednu), dijete sa 60-minutnom razlikom ima dvostruko veću vjerojatnost da će se ponašati hiperaktivno te imati problema s kontroliranjem svojih emocija.
Djeca koja su imala dva sata razlike u vremenu spavanja tijekom tjedna bila su šest puta sklonija hiperaktivnom ponašanju. Ova povezanost je bila vidljiva čak i kada su djeca spavala preporučenu količinu od deset sati noću.
Nepravilan raspored spavanja ima sličan učinak na tinejdžere, starija studija na adolescentima pokazala je da je nepravilan raspored spavanja povezan s povećanom tjeskobom i depresijom, bez obzira na količinu sna.
Nepravilan raspored spavanja uzrok problema u ponašanju?
Nedavna studija na više od 10 tisuća djeca u Ujedinjenom Kraljevstvu potvrdila je upravo to. Istraživači su uočili da ako je dijete imalo pravilan raspored spavanja dok je bilo malo dijete (tri godine), a potom prešlo na nepravilan raspored kad je krenulo u školu (pet godina), njihovo se ponašanje pogoršalo s vremenom. Također, ova studija je pokazala da su se problemi u ponašanju poboljšali ako je dijete s neredovitog rasporeda prešlo na redoviti.
Zašto je važan raspored spavanja?
Mnogi se pitaju zašto je važno kad dijete ide spavati ako spava dovoljno, a odgovor leži u načinu na koji je san reguliran unutar tijela. Potreba za snom je biološki proces i dijelom je reguliran cirkadijalnim ritmom u mozgu. Cirkadijalni ritam je unutarnji tjelesni sat te regulira spavanje i budnost proizvodnjom hormona u određeno doba dana, na temelju ciklusa svjetla i marka, kako bi potaknuo budnost ili umor.
Većina ljudi zna što je, a možda su i doživjeli, jetlag. Kad se brzo krećemo iz jedne vremenske zone u drugu, cirkladijani ritam nije sinkroniziran s okolišem ili aktivnostima. Zbog toga osjećamo ekstremni umor, vrtoglavice, slabu koncentraciju, razdražljivost, ali i mučnine.
Isti osjećaji se mogu pojaviti kad se cirkadijalni sat izbaci iz ritma svakodnevnim aktivnostima, kao što su promjene rasporedu odlaska na spavanje svake večeri ili čak kada se vrijeme spavanja i buđenja promjene tijekom vikenda. Ovaj fenomen zove se društveni jetlag.
Društveni jetlag je najočitiji kod tinejdžer. Tijekom puberteta, cirkadijalni ritam se mijenja tako da se biološki znakovi za spavanje i budnost javljaju kasnije nego u drugim fazama života. To rezultira u tome da tinejdžeri ne žele ići spavati do kasno u noć, a žele prespavati kasno jutro, rano poslijepodne. Korištenje električnih uređaja noću pojačat će ovaj pomak.
Rezultati studije su pokazali da zbog obiteljskih, školskih ili sportskih obaveza, mnogi tinejdžeri imaju vrlo nepravilne rasporede i kronični nedostatak sna. Zbog toga doživljavaju sve fizičke i mentalne posljedice kao da su preletjeli na drugu stranu svijeta. Studija je pokazala da društveni jetlag može utjecati i na mlađu djecu. Problem je to što za razliku od jetlaga koji nestaje nakon što se cirkadijalni sustav prilagodi novoj vremenskoj zoni, društveni jetlag može duže trajati.
Dobra vijest je da je društveni jetlag relativno lako popraviti. Evo nekoliko jednostavnih savjeta koji će vašem djetetu ili tinejdžeru pomoći da održi redovitu rutinu spavanja:
- Odredite redovno vrijeme za spavanje, bez pregovaranja, svaku večer
- Isključite sve elektroničke uređaje najmanje 30 minuta do sat vremena prije djetetova spavanja
- Stvorite rutinu prije spavanje (npr. oblačenje pidžame, pranje zubi, čitanje priče i slično)
- Ne dopustite djetetu hranu ili piće s kofeinom najmanje tri do četiri sata prije spavanja
- Smanjite intenzitet svjetlosti u spavaćoj sobi.
Postavljanje nove rutine spavanja za vaše dijete može biti teško i može potrajati neko vrijeme da postane navika, slično kao započinjanje novog programa vježbanja. Međutim, praksa redovito rasporeda za spavanje pomoći će i vama i vašem djetetu.