4 jela koja ne smijete nositi na plažu: Spriječite trovanje, proljev i povraćanje

Kada se hrana dugo drži na visokim temperaturama, postoji rizik od razvoja bakterija u hrani, što može rezultirati proljevom i povraćanjem

Shutterstock

Za djecu vjerojatno nema ništa slađe od zalogaja na plaži, ali za roditelje to obično znači malo planiranja unaprijed. Puno je stvari koje svojim mališanima možete ponijeti na grickanje uz more, no važno je znati da postoje namirnice koje biste trebali izbjegavati jer mogu biti opasne.

“Budite oprezni jer posljednja stvar koje se želite sjećati u vezi s odlaskom na plažu jest da se netko razboli”, rekao je dr. John Torres za NBC News.

Činjenica je da kada se hrana dugo drži na visokim temperaturama, postoji rizik od razvoja bakterija u hrani, što može rezultirati proljevom i povraćanjem ako djeca jedu ovu hranu.

Stručnjaci kažu da kvarljiva hrana ne bi trebala stajati izvan hladnjaka duže od dva sata, ali da je najbolje držati na hladnom do trenutka kada je odlučite pojesti.

1. Suhomesnati proizvodi

Ako radite sendviče, imajte na umu da trebaju stajati u hladnjaku dok ne dođe vrijeme za jelo, kaže dr. Torres. Iako se delikatesni proizvodi često suše i obrađuju kako bi se spriječilo kvarenje i kontaminacija, ipak mogu biti rizični ako se ne drže na hladnom.

2. Svježe salate

Iako su svježe salate idealan ljetni obrok, nisu baš idealne za ponijeti ih na plažu. Ne samo da će na vrućini brzo izgubiti svježinu, već visoke temperature dovode do brzog rasta bakterija na tim namirnicama.

3. Bilo što s majonezom

Majonezu, kao i svaki obrok s majonezom, treba čuvati u hladnjaku, a na temperaturi višoj od 4 Celzijeva stupnja ne smije stajati dulje od dva sata, piše nbcwashington.com. Doktorica Torres ipak ističe da je majonezu i sve što ima majonezu najbolje držati u hladnjaku dok ne dođe vrijeme za jelo, zbog čega je najbolje to nikako ne nositi na plažu.

4. Narezano voće

Mnogi vole na plažu ponijeti voće koje se prodaje narezano i upakirano u plastične posude, ali to nije baš najsigurniji izbor. Prilikom rezanja voća, poput lubenice, može doći do kontaminacije patogenima jer se bakterije s noževa, ruku, dasaka za rezanje prenose na voće. Dr. Torres ističe i da se rezano voće brže zagrijava i privlači insekte te savjetuje da na plažu ponesete cjelovite namirnice koje ćete rezati – no prije toga neka vam ruke i nož budu čisti.