Mama, ušla mi je voda u uho: 6 trikova kako na siguran način pomoći djetetu i što ne smijete raditi

Saznajte kako izbaciti vodu iz djetetovog uha, što ne raditi, kako spriječiti nakupljanje vode u ušima i kada potražiti pomoć liječnika.

Shutterstock

Iako je kupanje često uzrok, voda može ostati zarobljena u ušnom kanalu zbog bilo kakvog izlaganja vodi. Ako se to dogodi, dijete može imati osjećaj škakljanja u uhu, a može i slabo čuti.

Obično voda sama otječe iz uha, no ako se to ne dogodi, zarobljena vlaga može dovesti do infekcije. Ova vrsta infekcije uha u vanjskom ušnom kanalu naziva se plivačko uho (otitis externa), piše Healthline.

Ovih 6 savjeta može pomoći da pomognete izbaciti vodu iz djetetovog uha.

1. Protresite ušnu školjku

Nježno povucite ili protresite ušnu resicu dok naginjete djetetovu glavu prema svom ramenu. Također možete pokušati protresti djetetovu glavu s jedne na drugu stranu dok je u tom položaju.

2. Neka gravitacija obavi posao

Gravitacija može pomoći pri odvođenju vode iz uha. Neka dijete nekoliko minuta leži na boku, s glavom na ručniku, da upije vodu. Voda može polako otjecati iz uha.

Shutterstock 

3. Stvorite vakuum

Ova metoda stvara vakuum koji može izvući vodu. Nagnite glavu u stranu i naslonite uho na dlan, stvarajući čvrsto prianjanje. Lagano gurajte ruku naprijed-natrag prema uhu brzim pokretom, izravnavajući je dok gurate i savijajući je dok je povlačite. Nagnite djetetovu glavu prema dolje kako bi voda iscurila.

4. Koristite sušilo za kosu

Toplina iz sušila za kosu može pomoći pri isparavanju vode u ušnom kanalu. Uključite sušilo za kosu na najnižu razinu. Držite sušilo za kosu dalje od uha i pomičite ga naprijed-natrag. Dok povlačite ušnu resicu, pustite topli zrak da puše u uho.

5. Pokušajte s kapima ili sprejevima za uši

Ako vam ih liječnik preporuči, razmislite o kapima za uši nakon plivanja. Kapi za uši koje se izdaju bez recepta mogu pomoći u otpuštanju naslaga ušnog voska koji može spriječiti istjecanje vode iz uha. Neke formulacije također mogu odbijati vodu i smanjiti mogućnost infekcije.

Opcije mogu biti:

  • kapi za uši na bazi alkohola
  • kapi za uši na bazi vode
  • vodikov peroksid, uključujući karbamid peroksid
  • kapi za uši na bazi ulja, uključujući maslinovo ulje ili bademovo ulje
  • kapi za uši na bazi glicerola

Nemojte koristiti ove metode ako vaše dijete ima bilo koje od ovih stanja:

  • infekcija u srednjem uhu
  • probušen bubnjić
  • timpanostomske cijevi
  • znakovi ozljede ili infekcije, kao što su bol, oteklina, toplina, drenaža ili krvarenje iz uha

6. Pokušajte s više vode

Ova tehnika može zvučati kontraintuitivno, ali zapravo može pomoći u izbacivanju vode iz djetetova uha. Ležeći na boku, napunite zahvaćeno uho vodom čistom kapaljkom za oči. Pričekajte 5 sekundi, zatim okrenite dijete s oboljelim uhom licem prema dolje. Sva voda bi trebala iscuriti.

Topla para također može pomoći u oslobađanju vode iz uha. Pokušajte dati djetetu topli tuš ili inhalaciju sa zdjelom tople vode Napunite veliku zdjelu vrućom vodom. Pokrijte djetetovu glavu ručnikom kako biste zadržali paru i neka lice drži nad zdjelom. Neka udiše paru 5 ili 10 minuta, zatim nagne glavu u stranu da isprazni uho.

Shutterstock 

Što ne raditi kad je voda u ušima

Ako kućni lijekovi ne uspiju, nemojte pribjegavati korištenju štapića za uši, prstiju ili bilo kojeg drugog predmeta kojim ćete bockati uho.

Ovo može pogoršati stvari jer:

  • može unijeti bakterije na to područje
  • gurate vodu dublje u uho
  • ozlijedit ćete ušni kanal
  • možete probušiti bubnjić

Liječnik primarne zdravstvene zaštite ili otorinolaringolog, može sigurno ukloniti vodu ili vosak iz djetetovog uha.

Kako spriječiti problem nakupljanja vode u ušima

Ovi jednostavni savjeti mogu spriječiti da se voda nakuplja u djetetovim ušima.

  • Koristite čepiće za uši ili kapu za plivanje kada dijete ide na plivanje.
  • Nakon ronjenja u vodi temeljito osušite vanjski dio uha ručnikom.

Kada zatražiti pomoć liječnika

Zarobljena voda obično nestane bez tretmana. Ako vam smeta, razmislite o isprobavanju jednog od ovih kućnih tretmana kako biste ublažili nelagodu. Ali ako se voda i dalje zadržava nakon 2 do 3 dana ili ako pokazuje znakove infekcije, trebali biste nazvati svog liječnika. Ako se uho upali ili natekne, možda se razvila infekcija uha. Infekcija uha može postati ozbiljna ako se ne liječi. To može dovesti do gubitka sluha ili drugih komplikacija , poput oštećenja hrskavice i kostiju. Liječnik može propisati lijekove za uklanjanje infekcije i ublažavanje boli djeteta.

Izvor: Yumama