Prva godina života najintenzivniji je period rasta i razvoja u kojem se odvijaju najveće promjene u životu djeteta. Dijete se razvija psihički, fizički i mentalno, a taj je razvoj potrebno pažljivo pratiti radi pravovremenog prepoznavanja i liječenja eventualnih nepravilnosti.

Dr. Teodora Tkalčević, pedijatar neonatolog iz pedijatrijsko-internističke poliklinike Arista ističe: “Osim preventivnih sistematskih pregleda po potrebi se obavljaju i dodatne pretrage, a posebnu pažnju treba posvetiti upravo neuromotornom razvoju dojenčeta. U slučaju pronalaska eventualnih nepravilnosti, posebice kod neurorizične djece, započinje se s neurorazvojnom habilitacijom, odnosno stimulacijom i pravilnim usmjeravanjem u razvoju dojenčeta.“

Najraširenija metoda neurorazvojne habilitacije (osposobljavanje / stjecanje sposobnosti koje osoba / dijete prije terapije nije imalo) je Bobath terapija koja se dokazala učinkovita posebice kod nedonošćadi, dojenčadi i djece.

Individualni pristup je od velikog značaja

Fizioterapeut i neurorazvojni Bobath certificirani terapeut Lidija Severović te autorica mnogobrojnih stručnih radova na temu neurorazvojne terapije po Bobath konceptu ističe: „Učinkovitost Bobath terapije leži u činjenici da zahtijeva interaktivno sudjelovanje djeteta, roditelja i interdisciplinarnoga tima te da se radi o individualnom pristupu svakom djetetu.

kljucna-uloga-roditelja-u-neuromotornom-razvoju-djeteta

Krajnji je cilj ove terapije postizanje što veće samostalnosti te kvalitetniji senzomotorički razvoj što se postiže postepenim razvojem djetetovih kognitivnih sposobnosti, spretnosti, govora i motoričkih sposobnosti. Bobath koncept osim toga uključuje i predgovornu terapiju, terapiju hranjenja te respiratornu terapiju.“

Neizostavan dio neurorazvojne terapije čini upravo edukacija roditelja. Premda roditelji nisu terapeuti, kad je riječ o neurazvojnoj habilitaciji roditelji su najvrijedniji članovi tima jer daju dragocjene podatke o ponašanju djeteta i poteškoćama koje kod djeteta zamjećuju. Također sudjeluju u kreiranju fizioterapeutskog plana i programa terapije.

Baby handling je vrlo važan dio Bobath metode jer podrazumijeva pravilno postupanje s novorođenčetom/dojenčetom, a primjenjiv je u svakodnevnim aktivnostima kao što su pozicioniranje djeteta, oblačenje, svlačenje, dizanje, mijenjanje položaja, nošenje, kupanje i slično.

Tekst i foto: Poliklinika Arista