Rođenje prvog djeteta trebao bi biti najsretniji događaj u životu mlade obitelji – i uglavnom jest. No treba imati na umu i to da je riječ o stresnoj situaciji koja u nekim slučajevima – osobito ako je popraćena komplikacijama – može biti okidač tjeskobe za novopečenu majku. Psiholozi definiraju tjeskobu kao neodređeni emocionalni doživljaj i neugodno stanje stalne strepnje, pretjerane zabrinutosti i straha. Simptomi tjeskobe brojni su, a variraju sve od znojenja i napetosti u mišićima, nesanice, smanjene koncentracije i razdražljivosti do glavobolja, mučnina i lupanja srca. Izvori tjeskobe obično se mogu tražiti u traumatskom iskustvu, gubitku ili stresu.
Kod novopečene majke uzrok je obično jasan: ona postaje glavna njegovateljica bebe, osoba odgovorna za osnovne potrebe poput hranjenja, kupanja, odijevanja i sveukupnog zdravlja novoga bića, što može izazvati iracionalan strah od nedostatnosti da ispuni očekivanu zadaću.
Kod nekih majki tjeskoba se javlja odmah nakon dolaska iz rodilišta, a kod drugih nekoliko mjeseci nakon rođenja djeteta. Znanstvene studije u Velikoj Britaniji pokazale su da je vrlo opasno razdoblje između petog i osmog mjeseca starosti mališana, jer on tada prolazi opipljive tjelesne i psihomotoričke transformacije: izbijaju mu prvi zubići, počinje puzati i sjediti. Osim pojačanog angažmana oko djetetovih potreba, smanjuje se i zanimanje okoline – prijatelji i rodbina posjećuju sve manje, zbog čega se nova majka počinje osjećati izolirano.
Istraživanja su pokazala i da majke s prvim djetetom pokazuju više bojazni i strepnji u vezi s bebom, dok one s više djece strahuju za vlastito zdravlje. Naime, mnoge majke više djece počinju se pitati tko će podizati njihovu djecu ako iznenada umru, teško obole ili ih pogodi neki drugi tragični događaj.
Iskustvo mame Zdravke
Anksioznost je pratila i 38-godišnju novinarku Zdravku Gibu. Iako je njezin porođaj prošao bez ikakvih komplikacija – pa čak bio i vrlo brz za prvorotkinju – ona je imala vrlo opravdane strahove vezane uz sam kraj trudnoće.
S obzirom na to da je porođaj protekao u najboljem redu, mlada je mama vjerovala da je strahovima kraj. No prevarila se. Nakon porođaja strepnje su se samo množile.
Strahovi su Zdravku pratili i na javi i u snu. Zapravo, zbog čestih razmišljanja o mogućim bolestima mjesecima nije kvalitetno spavala, pa je tijekom dana bila potpuno izmorena, a intenzitet crnih misli bio je još jači...
Tekst: Dagmar Toma
Foto: Thinkstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano