"Jučer kod pedijatrice (viroza 5 dana, temperatura + upala uha), danas na Rebru (lajmska bolest pozitivna) i tako, život…", napisala je Anita Dujić Broadfoot na svom Instagramu.

Za Story je objasnila što se točno događalo s njezinom šestogodišnjom kćeri Lily.

"Moju kćer Lily je ugrizao krpelj, ugriz je bio vidljiv s karakterističnim crvenim krugom okolo, pa smo je vodili kod doktora i na testiranje. Pozitivna je na bakteriju Borealis koju nose neki krpelji, ali s obzirom kako je sve u ranoj fazi, tu će antibiotici učiniti svoje i nadamo se da će sve biti dobro", rekla je Anita.

Anita Dujić Broadfoot i Duncan Broadfoot
Instagram 

Što je lajmska bolest ili borelioza?

Krpeljni meningoencefalitis ili upala moždane ovojnice je najčešća bolest koja se dovodi u vezu s krpeljima, a druga, relativno česta bolest koju uzrokuje krpelj je lajmska bolest ili borelioza.

Za nju je karakterističan osip u obliku kruga koji raste u opseguoko mjesta ugriza. Obavezno posjetite liječnika jer se u ovom slučaju odmah prepisuju antibiotici kako bi se izbjegle moguće komplikacije (artritis) koje se mogu javiti nakon više mjeseci.

Važno je krpelja što prije ukloniti – rizik od infekcije to je veći što se krpelj dulje nalazi na tijelu. Naime, osoba će se zaraziti ako zaraženi krpelj siše najmanje deset sati. To znači da ima vremena za djelovanje prije nego što krpelj prenese zarazu. Krpelja treba izvaditi cijelog, zajedno s rilcem (hipostomom) kojim se drži za kožu. Na njega ne treba nanositi nikakva sredstva (premazivati uljem, petrolejom, lakom za nokte i sl.), jer uzrokuje grčenje krpelja te pojačano izlučivanje sline, što može dovesti i do ubacivanja veće količine virusa i bakterija u ljudski organizam ako je krpelj inficiran.

Kako izvaditi krpelja na pravilan način?

  • Uhvatite krpelja pincetom dezinficiranom alkoholom ili opaljenom plamenom, neposredno uz kožu.
  • Laganim povlaćenjem u više smjerova polako ga izvucite iz kože.
  • Ne povlačite naglo, ne stišćite i ne gnječite krpelja!
  • Nakon odstranjivanja krpelja mjesto uboda (i ruke!) dobro operite vodom I sapunom te dezinficirajte.
  • Ako u koži zaostane rilce, koje se prepoznaje kao tamna točkica, treba je odstraniti sterilnom iglom. Ako to ne uspije, nije potrebna kirurška intervencija jer se ništa neće dogoditi (ono će se resorbirati ili će ga koža sama odbaciti).

Cjepivo protiv krpelja također postoji i jedina je sigurna zaštita od krpelja. Da bi osoba stekla doživotnu zaštitu, potrebno se cijepiti s tri doze. Osoba je već zaštićena nakon dvije doze cjepiva, a treću dozu potrebno je primiti u razmaku od jedne godine, s time da je docjepljivanje potrebno svakih tri do pet godina. Cjepivo protiv krpelja ne pokriva HZZO nego ga sami plaćamo.