Sezona komaraca još traje, a osim što su naporni, ubod komarca može izazvati alergije, od blagih do težih, kao što je tzv. Skeeter sindrom. Živite li u području gdje ih ima puno, vjerojatno ste nabavili mrežice za prozore, ali i isprobali razne proizvode koji štite od uboda.

Povodom Svjetskog dana komaraca, hrvatska Facebook stranica 'Halo, inspektore' prenijela je upozorenje francuske udruge potrošača o štetnosti nošenje narukvica protiv komaraca.

Prenosimo objavu u cijelosti:

"Nemojte koristiti narukvice protiv komaraca! 

Danas je Svjetski dan komaraca! Naime, na današnji je dan britanski liječnik Ronald Ross otkrio kako ženke komaraca roda "Anopheles" prenose uzročnika malarije među ljudima. Kako bi ovaj povijesni trenutak bio trajno zabilježen, utemeljen je Svjetski dan komaraca koji se u svijetu obilježava svake godine.

Skeeter sindrom: Zašto neka djeca imaju teške alergijske reakcije na ubod komarca

Tim povodom mi ćemo se danas osvrnuti na jednu preporuku koja je u RH - nepoznata. To prije što će zbog najnovijih kiša ovih dana komaraca opet biti kao u priči, a ljudi će pokušati sebe i svoju djecu zaštititi od tih napasnika na sve moguće i dostupne načine, uključujući nošenjem raznih narukvica protiv komaraca.

Te raznobojne narukvice protiv insekata dolaze u obliku narukvice sa ili bez kopči, najčešće su od plastike na koju je pričvršćena pločica ili kapsula koja ispušta mirisnu smjesu na bazi eteričnih ulja ekstrahiranih iz biljaka. U smjesu se također mogu dodati hlapljive kemikalije koje dodatno potiču mirise.

Zašto su narukvice protiv komaraca štetne za djecu
Shutterstock 

To je dio asortimana proizvoda dostupnih na našem tržištu za tjeranje komaraca od onih koji se nanose na kožu (kreme, sprejevi), insekticidnih "bombi" za prskanje, difuzora za uključivanje u utičnicu, spirala za spaljivanje, repelenata za okoliš, ultrazvučnih uređaja, do prirodnih proizvoda na bazi na eteričnih ulja ili citronele itd.

"No, iako su ove narukvice vrlo trendi i vrlo popularne među roditeljima koji misle da nisu štetne za djecu, u stvarnosti je upravo suprotno", ukazuju francuski ANSES (Francuska agencija za hranu, zaštitu okoliša, zdravlja i sigurnosti na radu) i UFC-Que Choisir (najstarija udruga za zaštitu potrošača u Francuskoj). Zapravo te NARUKVICE treba koristiti s velikim oprezom.

Opekline, grčevi i osip

Ovisno o pojedinim slučajevima i dobima djece, sve brojniji incidenti uključuju različite reakcije poput “opekotina na obrazima nakon produljenog kontakta s eteričnim uljima tijekom drijemanja," zatim "grčeva kod dojenčadi" (vjerojatno zbog prolaska eteričnih ulja kroz kožu u krvotok). Neka djeca mogu dobiti "osip nakon slučajnog oralnog kontakta"...

'Kod odraslih, incidenti su više u obliku iritacije povezane s nošenjem plastične narukvice," kažu iz Agencije i dodaju: "Budući da ulja, poput geraniola (tvar za miris), potencijalno iritiraju kožu i oči ove se reakcije pojavljuju još intenzivnije ako je kontakt s kapsulom ili mjehurićima bio produljen i ako su zahvaćena posebno osjetljiva područja kao što je lice malog djeteta," pojašnjava ANSES u svom upozorenju. Ovome je dodan rizik od lokalne iritacije kod djece i odraslih zbog mehaničkog fenomena uzrokovanog plastičnom narukvicom.

Na žalost, većina proizvođača (posebice oni kineski) ne navode na svojim deklaracijama preporuku prema kojoj se "ne preporučuje nošenje tih narukvica prije 3. godine starosti, jer može dovesti i do apsolutnih kontraindikacija kod djece'.

Zato ANSES takve narukvice ne preporučuje niti djeci niti trudnicama. U Hrvatskoj takve preporuke, za sada, nema."