25. srpnja obilježava se Svjetski dan prevencije utapanja. Koliko je važno govoriti o prevenciji utapanja, pokazuje i nedavni tragični slučaj utapanja 12-godišnjeg dječaka, ali i podatak koji govori kako u Hrvatskoj godišnje u prosjeku od slučajnog utapanja i iznenadnih srčanih zastoja u vodi, umre 85 ljudi. Utapanje je vodeći uzrok smrti kod djece u Hrvatskoj, odmah nakon prometnih nesreća, a jedan je i od pet glavnih razloga među nesretnim slučajevima u Republici Hrvatskoj, piše Hrvatski Crveni križ.

Ovogodišnji slogan obilježavanja Svjetskog dana prevencije utapanja je „Tko pliva, ne tone“, a njime se želi ukazati na važnost znanja plivanja, posebno među djecom. Hrvatska je mediteranska zemlja, ali između 40 i 70 posto djece ne zna plivati! Iz Hrvatskog Crvenog križa ističu da utapanje nema jedan uzrok, niti jedno rješenje, ali može se spriječiti. 

Nažalost, u Hrvatskoj ne postoji jedinstvena statistika uz pomoću koje se može doznati stvarno stanje, ali iskustva Hrvatskog Crvenog križa i njegovih društava diljem Hrvatske, pokazuju kako je broj neplivača uistinu velik. Situacija se razlikuje od županije do županije pa tako, primjerice, u Istri ne zna plivati više od 50 posto učenika drugih razreda osnovne škole dok u Vukovarsko-srijemskoj ne zna plivati gotovo 70 posto djece.

Od 40 do 70 posto djece ne zna plivati, učenje plivanja nije dio školskog programa
Shutterstock 

Obuka neplivača nije sastavni dio Državnog pedagoškog standarda od 2010. godine, a u praksi je ta obaveza prepuštena lokalnim zajednicama, roditeljima, klubovima i školama. Znanje plivanja za suvremenog čovjeka nije samo direktan doprinos borbi protiv utapanja, nego i pridonosi kvaliteti života, piše Hrvatski Crveni križ.

Utapanje je među 10 uzroka smrti djece i mladih u svijetu

Opća skupština Ujedinjenih naroda usvojila je 28. travnja 2021. godine povijesnu Rezoluciju o globalnom sprječavanju utapanja kojom se prepoznaje globalni opseg i utjecaj prevencije utapanja te se poziva na koordinirano multidisciplinarno djelovanje kako bi se spriječilo utapanje, jedan od vodećih uzroka smrti i invaliditeta od ozljeda diljem svijeta, piše Hrvatski zavod za javno zdravstvo.

Ključni element Rezolucije je uspostava novog Svjetskog dana prevencije utapanja koji je priznat od Ujedinjenih naroda te se poziva sve sudionike, uključujući Vlade, nevladine organizacije i njihove partnere da doprinesu i sudjeluju u aktivnostima ovog globalno priznatog dana.

Od 40 do 70 posto djece ne zna plivati, učenje plivanja nije dio školskog programa
Shutterstock 

Utapanje je u posljednjem desetljeću uzrok više od 2,5 milijuna spriječivih smrti i među deset vodećih uzroka smrti djece i mladih u dobi od 1 do 24 godine u svim regijama svijeta. Prema posljednjim dostupnim podacima Eurostata, Hrvatska se u 2020. godini nalazila na 7. mjestu po dobno-standardiziranoj stopi smrtnosti od slučajnog utapanja. U posljednjih 10 godina (2012.-2021.) u Hrvatskoj prosječno godišnje od posljedica slučajnog utapanja umire nešto više od 80 osoba, od čega je 77% osoba muškog spola. U 2021. godini od utapanja je umrlo 65 osoba.

Obilježavanjem Svjetskog dana prevencije utapanja s porukom: ”Svatko se može utopiti, ali nitko ne bi trebao”, pruža se prilika za poduzimanje konkretnih akcija koje dovode do poboljšanja sigurnosti na svim svjetskim morima i unutarnjim vodama.

Provedba nekoliko intervencija za sprječavanje utapanja može drastično smanjiti rizik od utapanja, a one su:

  • postavljanje barijera koje kontroliraju pristup vodi
  • osiguravanje sigurnih mjesta za malu djecu daleko od vode
  • podučavanje plivanja, sigurnosti na vodi i vještini sigurnog spašavanja
  • osposobljavanje osoba za sigurno spašavanje i oživljavanje
  • postavljanje i provođenje propisa o sigurnoj plovidbi, brodarstvu i trajektima
  • poboljšanje upravljanja rizicima od poplava

NE KUPUJTE DJECI PLAVE ILI CRNE KUPAĆE GAĆICE: Fotografije u nastavku dokazuju da boja doista utječe na sigurnost u vodi

U želji da što veći broj građana promišlja o važnosti prevencije i odgovornog ponašanja uz vodu i na vodi, Hrvatski Crveni križ u povodu Svjetskog dana prevencije utapanja organizira prigodno događanje „Tko pliva, ne tone!“ koje će biti održano na plaži Naftaplin (gradska plaža) u Poreču, 25. srpnja. Događanje započinje u 9 sati i trajat će do 12 sati, a obuhvatit će obuku neplivača za djecu, vodene igre za djecu, radionice prve pomoći za građane, kao i radionicu „Nauči kodeks sigurnosti na vodi“.