Svi mi imamo u životu osobe s kojima volimo provoditi svoje vrijeme. Za neke su to prijatelji, šira obitelj ili pak djeca. Kako god da bilo kvalitetno vrijeme provedeno s njima, daje im do znanja da nam je stalo do njih. A zauzvrat će nam pokloniti svoju pažnju, suradnju i ljubav.
Kvalitetno vrijeme posebno je važno za djecu i snažno utječe na njihov odrasli život. Još od samog rođenja vrijeme provedeno s roditeljima kod djece potiče psihofizički razvoj. Kasnije ima i veliku ulogu u emocionalnom razvoju. Pokazalo se i da se kognitive sposobnosti bolje razvijaju kada dijete uči uz roditelja. Tu ne mislim samo na školsko gradivo, nego na učenje raznih sposobnosti i vještina.
Iako se sve to zna, sve manje se ima vremena za druženje s djecom i vremena za sebe. Ali i tome se može doskočiti uz određivanje prioriteta i bolje organizacije.
- Napravite listu za tjedan koja obuhvaća ono što se mora odraditi (odlazak zubaru, posao, vrtić, škola i sl.).
- Odredite otprilike koliko vam treba vremena za svaku aktivnost i kako ih možete uklopiti. (Mora li dijete ići baš na radionicu, plesnu školu ili na sport na drugi dio grada).
- Naučite reći NE. Dijete silno želi na neku aktivnost koja je daleko i svaki put kada ima aktivnost, provedete skoro dva sata u vožnji. Objasnite zašto ta aktivnost nije opcija. Zajedno potražite neku drugu aktivnost.
- Napravite listu onoga što vam je važno (1. moje vrijeme, 2. obiteljsko vrijeme…).
- Složite raspored i uključite ne samo ono što se mora odraditi, već i ono što je vama VAŽNO.
Naravno, da neće sve ići onako kako ste si zamislili i da će se neki dani potpuno preokrenuti. Zato neka vaš plan bude fleksibilan. Zbog iznenadnih obaveza možda nećete moći voditi djecu u kino, ali nemojte automatski odbaciti obiteljsko vrijeme. Umjesto toga, kada stignete, odigrajte s njima društvenu igru ili pročitajte nešto zajedno.
Besplatne radionice 'Obitelj bez stresa'
Udruge Najsretnija beba Hrvatska i Abeceda roditeljstva pokrenule su Projekt “Obitelj bez stresa” kako bi roditeljima pružile pomoć i podršku u ovo neizvjesno i stresno vrijeme. Biti roditelj u današnje vrijeme je veliki izazov. Dugo radno vrijeme, razne dječje aktivnosti, kućanski poslovi i obiteljske obaveze ne ostavljaju roditeljima priliku za odmorom. Sve to dovodi do konstantnog stresa koji vrlo često negativno utječe na psiho-fizičko zdravlje roditelja i odnose u obitelji. Pandemija i potres još su dodatno potencirali taj stres.
Besplatna radionica uživo će se održati u utorak 26.10. od 18 do 19.30 sati na adresi Kukuljevićeva 15 u Zagrebu. Polaznike očekuju fini zalogajčići i poklončići. Evo što će sve polaznici saznati na radionicama:
Kako bolje organizirati svoje obaveze i obiteljski život.
Kako bolje odrediti prioritete.
Kako naći vrijeme za sebe i kako ono pridonosi smanjenju stresa.
Koje su to moje potrebe kao roditelja i osobe, te kako ih mogu zadovoljiti.
Metode kontrole stresa i straha.
Kako umanjiti tjeskobu.
Koje su to dječje potrebe u vrijeme kriznih situacija i kako adekvatno na njih reagirati.
Kako pružiti djetetu adekvatnu pomoć i potporu u kriznim situacijama.
Projekt je financijski podržao Središnji državni ured za demografiju i mlade. Projekt traje 6 mjeseci i u sklopu njega će se provoditi:
- besplatne radionice na području grada Zagreba, Zagrebačke i Karlovačke županije
- online radionice
- te će biti snimljeni video klipovi s važnim porukama koje pomažu roditeljima u komunikaciji s djecom i konkretnim savjetima kako se nositi sa izazovima koje je donesla pandemija i potres.
Na facebook stranicama https://www.facebook.com/najsretnijabeba/ i https://www.facebook.com/abecedaroditeljstva bit će objavljen raspored radionica, te će tamo moći pronaći i videe. Za sve prijave i informacije se mogu javiti na najsretnijabeba@gmail.com
Voditeljice besplatnih radionica:
Iva Brčić, mag.soc/phil.,The Happiest Baby edukatorica, trenerica u radu s asocijativnim kartama koja već godinama provodi razne edukacije na temu odgoja, nenasilne komunikacije, prevencije međuvršnjačkog nasilja. Surađuje s fakultetima, te vrtićima i školama. Iva je i stručna suradnica Abecede roditeljstva.
Sanjica Ćaćić Hećimović je međunarodno certificirani trener Neurolingvističkog programiranja, family i Wingwave coach. Kroz polikliniku Ribnjak je kreirala udrugu Abeceda roditeljstva te okupila niz stručnjaka koji su na raspolaganju roditeljima. Godinama održava radionice na razne teme vezane za komunikaciju.
Tekst: Iva Brčić, mag.soc/phil.
Foto: Shutterock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti