Iako je velika vjerojatnost da je vaša beba počela sanjati negdje u posljednja dva tromjesečja trudnoće, često nismo svjesni da djeca sanjaju sve dok nam ne ispričaju svoja prva iskustva sa snovima.
Snovi su vrlo važan dio spavanja
Tijekom spavanja mozak konsolidira sjećanja, premještajući ih iz kratkotrajnog u dugoročno pamćenje, kako bi ih se, prema potrebi, mogao prisjetiti. Ova se faza sna, koja se manifestira brzim kretanjem očiju, naziva REM spavanje, događa se nekoliko puta tijekom noći, ali vrhunac doseže u ranim jutarnjim satima. Smatra se da je REM san temelj dugoročnog pamćenja, učenja, kreativnosti i kontrole emocija.
Kako se mašta vašeg djeteta razvija danju, tako se i maštoviti snovi pojavljuju noću. San i sve njegove faze, potrebne su kako bi dijete čvrsto zaspalo i, baš kako nam i znanost kaže, probudit će se boljeg raspoloženja.
Djeca i noćne more
Noćne more i noćni terori vrlo su česti kod male djece. Vjerojatnije je da će ih doživjeti djevojčice nego dječaci. Zabilježeno je da do 75 posto djece predškolske i mlađe školske dobi doživljava noćne more, a neka ih imaju češće od drugih. Smatra se da su loši snovi i noćne more posljedica pokušaja mozga da smisli mnogo novih informacija, sortirajući 'dobro' od 'lošeg', 'korisno' od 'trivijalnog' i 'što se mora zadržati', a što odbaciti.
Stresne situacije mogu pojačati loše snove
Iako se čini da su ružni snovi dio razvoja mozga, oni mogu biti potaknuti i stvarnim, ali stresnim događajima koji, svakako, mogu pojačati noćne more i terore. Ako dijete, na primjer, prespava kod bake i djeda, može se bojati odvajanja, možda mu smeta drukčije okruženje ili bi mu moru mogli prouzročiti nepoznati zvukovi, svjetla, sjene ili 'udarci u noći'.
Iako većina djece preraste svoje noćne more, ponekad to može potrajati do srednjeg djetinjstva i utjecati na san, učenje i ponašanje, a na to utječu i sadržaji koje tijekom dana percipiraju. Recimo, utvrđeno je da djeca koja prije spavanja gledaju televiziju ili koriste druge oblike elektroničkih medija, mogu biti izložena većem riziku od stvaranja noćnih mora, posebno ako je sadržaj za njih uznemirujući. Ako ste se možda zapitali što je s crtićima, da, za jako malenu djecu i oni mogu biti uznemirujući.
Kako otjerati ružne snove?
Istraživanja su potvrdila da određene namirnice, koje u sebi sadrže stimulanse, kao što je kofein i šećer, potiču rad mozga i povećavaju rizik od noćnih mora.
Pobrinite se da dijete ne gleda televiziju najmanje dva sata prije spavanja. Sjednite s djetetom dok gleda televiziju kako biste znali kako doživljava određeni sadržaj. Ponekad i najbezazleniji dokumentarci o prirodi djeci mogu biti zastrašujući budući da je njihovo razumijevanje stvarnosti drukčije nego naše.
Provjerite je li soba ugodne temperature. Kvaliteta sna smanjuje se, a vjerojatnost za ružne snove se povećava kada je djeci prevruće.
Pobrinite se da prije spavanja dijete ode u toalet. Pun mjehur uznemiruje i može potaknuti ružan san. Uključite noćno svjetlo ili svjetlo u hodniku, kako bi dijete moglo vidjeti ako se probudi. Svjetlo bi trebalo biti prigušeno, a ne LED jer LED svjetlo plave boje mozgu daje informaciju kako je dan.
Tekst: Zvjezdana Bubnjar
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti