Osnovni preduvjeti koji moraju biti zadovoljeni da bi dijete moglo stati na noge i počelo hodati svakako su razvijenost velikog i malog mozga, zrelost živčanih centara i odgovarajući razmjer između dužine, odnosno veličine, nogu, trupa i glave.
Dijete najprije počinje dizati bradu, zatim slijedi kontrola ruku i gornjeg i donjeg dijela trupa, kontrola šaka i na posljetku kontrola nogu. Nakon toga ono samo staje na noge, potom hoda uz pomoć roditelja i na kraju počinje samostalno hodati. Teško je reći tko se više veseli tim prvim koracima, dijete ili njegova obitelj. Dijete sve manje ovisi o odraslima, može samostalno odlučivati u kojem smjeru želi krenuti, koji će predmet dohvatiti i kada će to učiniti. Njegovi su prvi koraci, dakako, još nesigurni i trebat će još puno vježbe dok ne bude moglo sigurno hodati i bezbrižno trčkarati naokolo. Dijete često zauzima raskoračni stav jer mu on osigurava održavanje ravnoteže pa tako može dulje ostati na nogama. Podignute i široko razmaknute ruke također mu pomažu da bude sigurnije na nogama. S vremenom će usavršiti brzinu i kut hodanja, širinu i dužinu koraka, a razmak između stopala postajat će sve manji.
Ono što roditelji svakako moraju zapamtiti jest činjenica da postoje goleme razlike među djecom kad je riječ o njihovim prvim koracima.
Svako dijete ima svoj ritam razvoja
Razvoj motorike iz mjeseca u mjesec
0-1 mjesec
Ruke i noge su krute, a tijelo i vrat mekani. U uspravnom položaju tijela, glavica se naginje, a ruke i noge su blago savijene. U položaju na trbuhu beba će glavu položiti na stranu, guzu isturiti prema gore, koljena podviti pod trbuh. Ruke će položiti uz prsa, a laktove saviti. U položaju na leđima ruke i noge su poluzgrčene, a držanje tijela je simetrično.
1-2 mjeseca
Dijete odiže glavu i ramena od podloge, a šake su mu poluotvorene.
2-3 mjeseca
Dok leži na trbuhu, dijete se oslanja na podlaktice.
4-6 mjeseci
Dijete sjedi uz lagani oslonac, glavu čvrsto drži. Kad leži potrbuške, okreće se na leđa. Ako dijete držimo uspravno, odupire se nogama o podlogu.
7-9 mjeseci
Već može nakratko sjediti bez oslonca, okrenuti se s leđa na trbuh, podizati do sjedećeg položaja uz pomoć roditelja (8 mj.), samo se podignuti kako bi sjelo (9 mj.), stajati uz pridržavanje te puzati.
10-12 mjeseci
Dijete se samostalno podiže u stojeći položaj te hoda uz pridržavanje. S godinu dana hoda uz držanje za jednu ruku, saginje se kako bi dohvatilo neki predmet te puže.
13-16 mjeseci
Dijete stoji na nogama i bez oslonca održava ravnotežu, može samostalno napraviti desetak koraka. S 14 mjeseci može čučnuti i ustati, s 15 mjeseci samostalno hoda, a sa 16 mjeseci trčkara naokolo.
18 mjeseci
Nogom gura loptu, penje se uza stube tako da se jednom rukom pridržava za ogradu, premješta predmete, samostalno sjeda na stolac.
Tekst: Lucija Bogdanić
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano