Ako vaše dijete često pati od probavnih tegoba, možda je vrijeme da razmislite o njegovim životnim navikama, prvenstveno prehrambenim. Naime, nadutost i bolovi u trbuhu, plinovi, proljev, zatvor ili kombinacija jednog i drugog, simptomi su koji upućuju na čest poremećaj u probavnom sustavu – sindrom iritabilnog crijeva – koji sve više zahvaća i najmlađe. Uzroci tegobe su brojni: manjak kretanja, psihološki faktori, ali prije svega nezdrava prehrana.
Djeci koja imaju sindromom iritabilnog crijeva tegobe često izazivaju složeni ugljikohidrati iz pojedinih namirnica, a prije svega slatkog voća. Skraćenica za njih je FODMAP, preuzeta iz engleskog jezika, a radi se o fermentiranim oligosaharidima, disaharidima, monosaharidima i šećernim alkoholima, poliolima. Kako se složeni ugljikohidrati ne probavljaju u tankom crijevu, prelaze u debelo crijevo i uzrokuju zadržavanje vode, što dovodi do poremećaja probave. Također, bakterije u debelom crijevu koriste ih kao svoju hranu, fermentiraju ih i kao posljedica dolazi do oslobađanja velike količine plinova, prije svega vodika i metana. U nekim zemljama bolest se dijagnosticira tzv. izdisajnim testovima (mjeri se količina ovih plinova u izdahnutom zraku).
Preporuka je izbjegavanje namirnica s visokim sadržajem FODMAP-a, odnosno teško probavljivih ugljikohidrata. U prvoj, eliminacijskoj fazi, koja je privremena i traje četiri tjedna, od voća svakako treba izbjegavati slatke jabuke, kruške, breskve, marelice, lubenice… Također, preporučuje se izbaciti mlijeko, kao i ostale mliječne proizvode koji sadrže laktozu, jer i ona spada u FODMAP. Od povrća u eliminacijskoj fazi dijete ne smije jesti mahunarke, luk, kupus, brokulu i cvjetaču. Neophodno je izbjegavati med, slatkiše, čokoladu, sladoled i voćne sokove. Interesantno je da čaj od kamilice, za koji su mnogi uvjereni da ne može štetiti, zapravo sadrži puno FODMAP-a i stvara probleme svim pacijentima sa sindromom iritabilnog crijeva. Za vrijeme primjene ove dijete kod 70 % malih pacijenata očekuje se značajno smanjenje ili potpuni nestanak simptoma. Nakon toga slijedi faza postupnog uvođenja namirnica. Tijekom nekoliko narednih mjeseci očekuje se da dijete dobro podnosi većinu namirnica bez tegoba. Međutim, treba očekivati i to da će i dalje biti nekoliko namirnica koje dijete pri pokušaju uvođenja neće podnositi i koje će morati biti trajno eliminirane iz jelovnika.
Tekst: Dunja Ladić
Foto: Shuttesrtock
Kreću upisi u zagrebačke gradske vrtiće, a evo što roditelji moraju znati
Princ Archie proslavio šesti rođendan: Slavni par s njim je preživio strašan incident, a ovako su ga opisali
'Ako lažeš, narast će ti nos': 7 bijelih laži kojima roditelji mogu natjerati djecu da se lijepo ponašaju
Kirurg iz KB Dubrava: Liječenje rascjepa usne i nepca zahtijeva nekoliko kirurških zahvata
Sin Cristiana Ronalda dolazi u Hrvatsku: Svaki dan trenira po nekoliko sati i tušira se hladnom vodom