Obitelj je utočište u kojem se pojedinac osjeća sigurno i ugodno. U njoj se osjeća najslobodnije. S članovima obitelji možemo ostvariti bliske odnose i s njima dijelimo svoje najdublje osjećaje, misli i želje. Izgraditi čvrstu, sigurnu i toplu obitelj nije lako. Pa kako onda prevladati izazove vremena i lakše se nositi s pritiscima? Koje su to prepreke na koje današnje obitelji najčešće nailaze i kako obitelj učiniti još čvrščom i toplijom zajednicom?
Današnjim obiteljima nije lako graditi čvrstu i kvalitetnu zajednicu – zbog previše obaveza, neizvjesnih financija, stresa na poslu... No upravo zato što je svakodnevica pretrpana brojnim obavezama, za postizanje sklada u obitelji nužno je odrediti prioritete. Svaka obitelj treba naći način da živi vlastite vrijednosti. Tako na primjer ako je članovima obitelji važno da imaju barem jedan zajednički obrok, trebaju dobro organizirati svoje obaveze kako bi imali vremena za ovaj ritual. Naime, kada je obiteljima jasno koji su njihovi prioriteti, lakše je organizirati vrijeme kojim raspolažu.
Pa kako graditi čvrstu zajednicu? Svatko je u svojoj obitelji još u djetinjstvu naučio određene obrasce ponašanja – kako razgovarati, kako izražavati ljubav, ljutnju i slično. No ti obrasci često nisu najkvalitetniji pa dolazi do svađa i udaljavanja između članova obitelji. Upravo je tada važno da ne dopustimo da tako i ostane te da nešto učinimo po tom pitanju. Najbolji način jest da radimo na sebi, a najdublji način rada na sebi je psihoterapijski rad. No nije nužno da svi članovi obitelji idu na psihoterapiju kako bi se podigla kvaliteta obitelji. Često samo pojedinac (jedna odrasla osoba) može vlastitim radom na sebi pridonijeti tomu da se kvaliteta komunikacije i interakcije između članova obitelji znatno poboljša. K tome je važno svakog dana bliskim osobama davati neke male znakove pažnje. Možete tako kćeri ili sinu napisati poruku i ostaviti na neko skriveno mjesto, da biste ju/ga iznenadili kad ju pronađe. Također, važno je i da (bračni) parovi promišljaju o tome što im nedostaje u njihovu odnosu, da razgovoraju o tome i pronalaze zajednička rješenja koja će njihov život učiniti ispunjenijim. Za obitelji s djecom sve se bazira upravo na kvalitetom partnerskom odnosu. Da bi dobro funkcionirali s djecom, važno je imati kvalitetan partnerski odnos.
Telst: J. S.
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti