Otvaranjem trgovina (izuzev onih u šoping centrima), uslužnih djelatnosti u kojima nema bliskog kontakta s kupcima, poput postolara ili krojača, otvaranjem knjižnica, muzeja, galerija, kao i stabilizacijom javnog gradskog prijevoza, od 24. travnja započela je prva faza popuštanja mjera povezanih s pandemijom koronavirusa. Informacija koja je poprilično iznenadila, ali i zbunila građane, odnosi se na nošenje zaštitnih maski. Naime, domaći su epidemiolozi na početku pandemije tvrdili kako nije nužno nositi zaštitne maske, jer one imaju tek psihološki efekt, posebice one platnene. Sada su, međutim, izdali novu preporuku u kojoj kažu da je maske dobro nositi, pa čak i one kućne izrade.
"Prijašnje preporuke nastale temeljem informacija i uputa kojima se raspolagalo, govorile su da samo osobe s akutnim respiratornim infekcijama trebaju nositi masku koja pokriva nos i usta korisnika. Međutim, nošenje jednokratnih maski na javnim mjestima na kojima se ne može održavati sigurnosna udaljenost, primjerice javni prijevoz, trgovine prehrambenih proizvoda ili čak na radnom mjestu, moglo bi pomoći smanjenju širenja virusa", kažu nove upute HZJZ-a.
Navode kako se nošenjem i maski kućne izrade može usporiti strujanje daha ili prijenos respiratornih kapljica, kao i da maske mogu pojačati svijest o potrebi za fizičkim distanciranjem te pažljivijem ophođenju prema sebi i drugima radi zaštite osobnog zdravlja. Dakle, platnenim maskama zaštitit ćemo svoje zdravlje, a onim kirurškim, tvrde u HZJZ-u, štitimo i druge od respiratornih kapljica. Postoji i treća vrsta zaštitnih maski, to su filtrirajuće maske s ventilom ili bez njega (FFP2, FFP3) , namijenjene zdravstvenim radnicima.
Najbolja zaštita od potencijalnog prenošenja virusa i dalje je, kažu u HZJZ-u, održavanje fizičke udaljenosti od drugih osoba, koje potencijalno nose virus. Bez obzira na to, fizička barijera koja nastaje pravilnim nošenjem maske za lice može pružiti određenu zaštitu protiv većih kapljica, u kojima se može nalaziti virus, i spriječiti dodir sluznice usta/nosa s onečišćenim rukama. Takve maske mogu, kao i drugi tekstilni predmeti, usporiti strujanje izdahnutog zraka ili prijenos respiratornih kapljica i pojačati svijest o potrebi za fizičkom udaljenošu kao i o pažljivijem ophođenju prema sebi i drugima u vidu zaštite zdravlja. Na taj se način može pridonijeti smanjenju daljnjeg širenja virusa SARS-CoV-2, a u tom su kontekstu za izradu maski za lice prikladniji pamučni dvoslojni tekstili gustog tkanja.
Osobe koje žele nositi masku za lice trebaju se, navode u HZJZ-u, strogo pridržavati sljedećih pravila:
Maske se moraju koristiti samo u osobne svrhe.
Nepohodno je i dalje se pridržavati svih propisanih higijenskih mjera, naznačenih u preporukama HZJZ-a.
Čak i tijekom nošenja maske za lice potrebno je prema preporuci SZO-a održavati razmak između osoba od 2 m.
Pri stavljanju maske treba voditi računa o tome da se uz lice stavlja uvijek unutarnja strana maske.
Jednu masku nosi samo jedna osoba, nošene maske ne smiju se dijeliti s drugima.
Prije prve uporabe maske je poželjno oprati ili barem izglačati glačalom podešenim na temperaturu za glačanje pamučnih/lanenih materijala.
Prije i nakon stavljanja maske ruke je potrebno temeljito oprati sapunom.
Tekst: D. P.
Fotografija: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano