U Hrvatskoj je, procjenjuje se, oko 500 tisuća dijabetičara, što čini oko 10% ukupne populacije. Među njima je oko dvije tisuće registrirane djece oboljele od dijabetesa. Do 2025. godine pojava dijabetesa tipa 2 udvostručit će se u odnosu na razdoblje od prije 10 godina. Iako se nekada tvrdilo da je dijabetes bolest starije populacije, danas se zna da su sve češće žrtve sve mlađe osobe, što znači da prevenciju treba započeti još u djetinjstvu. No za razliku od dijabetesa tipa 2, koji je najčešće rezultat pretilosti, pogrešne prehrane i manjka tjelesne aktivnosti, zabrinjava podatak kako sve više ljudi (i djece!) obolijeva od dijabetes tipa 1 koji nastaje kao posljedica autoimunih procesa u organizmu, odnosno kada gušterača proizvodi malo ili nimalo inzulina.
Kako bi upozorili javnost na ovaj problem, ali i educirali građane o prevenciji dijabetesa, u subotu, 14. ožujka, u Zagrebu i Opatiji održat će se humanitarna akcija "Jaglac" za djecu oboljelu od dijabetesa. Naime, na Cvjetnom trgu u Zagrebu, kao i na Opatijskoj tržnici, od 10 do 13 sati, građani će moći obaviti besplatnu kontrolu šećera u krvi, tlaka i indeks tjelesne mase. Tom će se prigodom, svima koji novčano podupru ovu akciju, dijeliti žuti i plavi jaglaci te edukativni letci i kreme za suhu kožu. Cilj akcije je, osim informiranja i edukacije, prikupiti financijska sredstva za ljetni kamp djece oboljele od dijabetesa, koji se svakog lipnja organizira u Puli, priopćili su iz Hrvatskog saveza dijabetičkih udruga.
Podaci kažu kako u Hrvatskoj svake godine od dijabetesa tipa 1 oboli 130 djece i mladih. Prvi simptomi bolesti su učestalo mokrenje, prekomjerna žeđ, gubitak tjelesne težine, urin koji miriše na aceton i umor. Za razliku od dijabetesa tipa 1, dijabetes tipa 2 nema tako izražene simptome, u čemu se i krije najveća opasnost. Tip 2, koji je i najčešći oblik bolesti, javlja se kad gušterača ne može stvarati dovoljnu količinu inzulina koja bi zadovoljila potrebe organizma, tj. kad se proizvedeni inzulin ne koristi učinkovito. Sjedalački način života, konzumiranje brze hrane i gaziranih napitaka te prekomjerna tjelesna težina glavni su krivci za dijabetes tipa 2. Procjenjuje se kako više od četrdeset posto oboljelih ne zna za svoju bolest, tj. prije nego što im se dijagnosticira, žive s njom čak sedam godina. Zato je prepoznavanje simptoma dijabetesa vrlo važno. Pravilna prehrana i tjelesna aktivnost najvažniji su za prevenciju ove bolesti. Dovoljno izgubiti 3-4 kilograma tjelesne težine, uz redovito svakodnevno brzo hodanje u trajanju od 30 minuta, da bi se smanjila incidencija dijabetesa za gotovo dvije trećine, upozoravaju stručnjaci.
Tekst: D. P.
Fotografija: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Postavite djetetu jedno pitanje i provjerite kakav ste roditelj
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke