To je otprilike jednako šašavo kao i ideja da u razdoblju dok imate malu bebu trebate nastaviti redovno se baviti sportom, čitati knjige, njegovati se, posvetiti pažnju suprugu, izlaziti povremeno s prijateljicama…
Pita se čovjek kad čita ove savjete, jesu li njihovi autori ikad imali dvoje ili više djece? Pritisak koji se ovim načinom razmišljanja stvara je prevelik! Pa tko to može postići? Dan traje samo 24 sata, a vi ste, vjerujem, još i većinu vremena nenaspavani.
Možda su ove moje početne rečenice pomalo grube, ali želim odmah na početku jasno izreći da većinu ovakvih priča smatram nerealnim. Potpuno je normalno da ćete za starije dijete sada imati mnogo manje vremena jer imate bebu koja siše svaka tri sata (ili češće), kojoj treba praviti kašice, mijenjati pelene, voditi je u šetnju… To ne radite zato što mlađe dijete više volite, već zato što ste u tehničkom smislu bebi sada potrebniji.
Čim čitate ovaj tekst, znači da se trudite da budete što bolja majka svojoj djeci i da nastojite pronaći vrijeme za sve članove obitelji, ali vaši kapaciteti imaju svoja ograničenja i preko njih se ne može! Dakle, kad se možete malo pomaziti sa starijim djetetom nasamo, sjajno, a kad ne možete, opet dobro.
Pozitivne strane ove situacije
Pogrešna je pretpostavka da to što ste manje s djetetom ima uvijek negativne posljedice. Ovo je odlična prilika da se starija djeca razviju, nauče da nisu uvijek u centru pažnje, da budu samostalnija, da budu nezavisnija, ojačaju, sami se snađu…Dobiti brata ili sestru je poticajan događaj za razvoj osobnosti vašeg djeteta u svakom smislu.
Dakle, molim vas, bez osjećaja krivice! Koliko možete, uključite dijete u brigu o prinovi, kada ima vremena, posvetite mu se, ali je važno znati da mu ništa neće biti ako ne uspijete, da su djeca mnogo jača nego što mislimo mi majke s mekim srcima i da svaka životna teškoća, a ovo je za dijete takva jedna situacija, krije u sebi ogromne mogućnosti za napredak.
Dakle na pitanje: ,,Kako pronaći više vremena za starije dijete?“, odgovor je: Još malo pa nikako, ali to vas ne treba uznemiravati. Pokušat ćete, pa koliko uspijete, uspijete. Važno je znati da ništa ne morate i da se ništa strašno zbog toga neće dogoditi!
Tekst:Biljana Grbović
Izvor:https://licnirazvoj.rs/
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti