Da bismo razumjeli što znači psihičko ili emocionalno zlostavljanje te kako bismo ga znali prepoznati, važno je reći da pod psihičkim zlostavljanjem podrazumijevamo trajno neprijateljsko raspoloženje prema djetetu, neprihvaćanje djeteta, nijekanje i odbijanje djeteta kao osobe te svako ponašanje kojim se dijete vrijeđa, omalovažava, ucjenjuje, ponižava, kažnjava, zastrašuje, ignorira i slično.
Što znači psihički zlostavljati dijete?
Psihičko zlostavljanje ostavlja mnogobrojne negativne posljedice na djecu. Kontinuirana izloženost povrjeđivanju djeteta, korištenje izraza poput "Ti nikad ništa nećeš naučiti", "Bolje bi bilo da se nisi rodio/la", "Samo mi predstavljaš probleme", "Glup/a si", umanjivanje, poricanje ili kažnjavanje djetetovih osjećaja, ignoriranje djeteta te stalno naglašavanje da dijete nije dovoljno dobro, pri čemu se počinje neugodno osjećati u vezi sebe, dovodi do raznih smetnji u ponašanju, problema s učenjem, problema sa stvaranjem prijateljstava, narušava mentalno zdravlja djeteta, smanjuje samopoštovanje, dijete se osjeća usamljeno, nema povjerenja u ljude, muči ga osjećaj odbačenosti te osjećaj vlastitog razočarenja. Stoga, važno je da odrasle osobe na vrijeme prepoznaju da je dijete izloženo psihičkom zlostavljanju te poduzmu sve potrebne korake kako bi ga zaštitili, preuzeli odgovornost da mu pomognu te mu omogućili temelje za sigurno odrastanje.
Koja je moja odgovornost za pružanje zaštite djeci koja su psihički zlostavljana?
Prije svega, važno je naglasiti kako dijete nikada nije krivo za takvo ponašanje. Niti u jednoj situaciji nije opravdano koristiti se opisanim metodama kako bi se djetetu ukazalo na određene propuste ili želju da se ponaša na zamišljeni način. Na taj način dijete ne učite ispravnom ponašanju, ne pružate mu ispravan model ponašanja, ne pružate mu sigurnost i zaštitu i niste mu uzor, već predstavljate osobu koja ga kontinuirano povrjeđuje, koja mu šalje poruke da je nevažno, bezvrijedno, krivo te svoju odgovornost da se pobrinete za sebe i svoje teškoće – prebacujete na dijete.
Ako ste roditelj koji se ponaša na opisani način, član obitelji, nastavnik, obiteljski prijatelj koji je upoznat s takvim ponašanjima prema djetetu – poduzmite nešto! Razmislite što radite i potražite pomoć. Razgovarajte s osobom od povjerenja, psihologom, preuzmite odgovornost i učinite početne korake kako bi pružili podršku djetetu te zaustavili začarani krug nasilja. Za dodatna pitanja, uvijek se možete javiti na besplatnu savjetodavnu liniju za mame i tate na 0800 0800, a radi boljeg razumijevanja što proživljava i kako se osjeća dijete koje doživljava psihičko zlostavljanje, možete pročitati ovotjednu priču koju možete pronaći na Viber aplikaciji na javnom računu Hrabrog telefona. Priključite se javnom računu prilikom preuzimanja stickera na linku: http://bit.ly/Hrabri_Stickeri
Tekst: Sara Lulić, mag. psych., programska koordinatorica savjetodavnih linija na Hrabrom telefonu
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano