Nepravilnosti zuba i čeljusti nisu samo estetski problem, nego mogu ozbiljno narušiti oralno zdravlje i negativno djelovati na samopouzdanje i psihu djeteta. Pravilno raspoređeni lijepi zubi važni su i za zdravlje žvačnog sustava, čeljusnog zgloba, mišića i okolnoga zubnog tkiva. Iza lijepog osmijeha skriva se veoma kompleksan sustav mišića, kostiju i zuba. Naposljetku, ako su zubi pravilno postavljeni lakše ih je četkati i održavati oralnu higijenu, a time se smanjuje mogućnost nastanka karijesa, koji je najraširenija bolest današnjice.Problemi sa zubima uzrokuju probleme sa žvakanjem, što ograničava izbor hrane i negativno utječe na kvalitetu prehrane, a to se, pak, odražava na opće zdravlje.
Ako se ne liječe, infekcije zuba mogu djelovati i na udaljene organe jer se bakterije i toksini šire organizmom. Posebno su ugrožena skupina djeca slabog imuniteta, djeca s oboljenjima srca i zglobova ili dijabetesom.
Velik broj novijih istraživanja potvrđuje znatan utjecaj oboljelih zuba na opće zdravlje te radnu i intelektualnu sposobnost djece, njihov uspjeh u školi i rezultate testiranja. Osim s umanjenim intelektualnim sposobnostima, loše oralno zdravlje povezano je i s lošijim socijalnim odnosima, povlačenjem u sebe i lošijim uspjehom u životu općenito.
Važno je da roditelji shvate kako ne smiju biti pasivni promatrači jer je oralno zdravlje djeteta u prvom redu njihova odgovornost, a doktor dentalne medicine važna je karika u prepoznavanju potreba i pružanju potrebne podrške i skrbi. Samo zajedničkim aktivnostima roditelja i doktora dentalne medicine (pedodonta, ortodonta) postiže se krajnji cilj, a to je zdravo i sretno dijete.U kojim se slučajevima treba javiti ortodontu?- ako je dijete razvilo nepoželjne navike (siše prst, gricka usnicu...)
- ako je prerano izgubilo mliječne zube
- ako je trajni zub počeo nicati, a mliječni se još nije rasklimao
- ako su zubi natisnuti, blokirani ili previše razmaknuti
- ako se gornji i donji zubi u zagrizu ne dodiruju ili se preklapaju na “neobičan” način
- ako su prednji zubi jako istaknuti (jako strše)
- ako dijete diše na usta
- ako je čeljust previše isturena ili uvučena
- ako dijete ima poteškoće pri govoru, žvakanju ili odgrizanju
- ako čeljusni zglob proizvodi zvukove (škljocanje, škripanje)
Ako ne postoje indikacije koje upućuju na potrebu za ranijim pregledom, idealna dob za prvi posjet ortodontu jest oko 7. godine života. To je razdoblje kad mliječni zubi počnu ispadati i zamjenjuju ih trajni. Preventivnim ortodontskim pregledom u ovoj dobi otkrivaju se naznake problema kako bi se na vrijeme mogli korigirati svi nedostaci koji bi se u budućnosti mogli pretvoriti u veći problem. Tekst: mr. sc. Andrijana Kovačić, stomatologinja
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano