Ovo su teme o kojima roditelji ne bi trebali razgovarati pred djecom, a često to čine

Postoje razgovori koje odrasli ne bi trebali voditi kada su djeca u blizini, tvrde stručnjaci za roditeljstvo.

Shutterstock 5 stvari koje je roditeljima teško reći djeci

Djeca su sklona shvatiti i primijetiti više stvari nego što odrasli to očekuju. Oni upijaju ne samo ono što im se direktno kaže, već i ono o čemu se govore kad su u blizini, čak i kad mislimo da ne obraćaju pažnju. Zato je važno zapitati se postoje li neke teme o kojima se jednostavno ne bi trebalo razgovarati s djecom ili pred njima? 

Stručnjaci za roditeljstvu otkrili su za Huff Post zašto se o nekim temema ne bi trebalo raspravljati pred djecom. Kao klinička psihologinja Laura Markham, autorica serijala knjiga 'Peaceful Parent, Happy Kids', navodi da nije toliko stvar tema, a više o tome kako joj pristupate.

'Na primjer, ne biste trebali razgovarati o financijskim izazovima koji bi mogli zabrinuti vaše dijete. Ali možete razgovarati o tome da novi auto ili skupi odmor nisu u vašem budžetu ove godine', rekla je Markham. 

5 stvari o kojima odrasli ne bi trebali govoriti pred djecom

Komentiranje izgleda i tijela 

Kad odrasli loše govore o svom ili tijelu drugih ljudi, djeca uočavaju i mogu internalizirati te negativne poruke, kaže bračna i obiteljska terapeutkinja Brianne Billups Hughes. 

'Djeca su poput spužvi, upijaju sve što čuju. Ako svjedoče da su odrasli kritični prema samima sebi, to može dovesti do problema sa samopouzdanjem i lošom slikom o vlastitom tijela dok rastu', rekla je.

I nisu samo negativni komentari ti koji s vremenom mogu biti štetni. Kad odrasli daju česte primjedbe o obliku tijela ili težini, čak i kad je riječ o pohvali, to kod djece može potaknuti pretjeranu zabrinutost za vlastiti izgled, navodi Markham. 

Kritiziranje roditelja 

Za odrasle je najbolje da tijekom života izbjegavaju vrijeđati drugog roditelja. Nije važno razgovarate li s djetetom izravno ili razgovarate kad je ono u blizini. Kad čuje negativne komentare o roditelju, dijete se može osjećati kao da mora odabrati stranu ili da je ono odgovorno za popravljanje situacije, što može štetiti njegovom osjećaju sigurnosti, ističe Markham. 

To može dovesti do zategnutog odnos s kritiziranim roditeljem budući da ga oni sad vide kao nedovoljno dobrog, dodala je Markham, a dijete se osjeća krivim jer o svom roditelju razmišlja u negativnom svjetlu. 

Shutterstock 

Uspoređivanje djeteta s bratom ili sestrom

Markham savjetuje roditeljima da izbjegavaju uspoređivati braću i sestre. Takve usporedbe mogu potaknuti natjecanje između braće i sestara te dovesti do pojačanog sukoba, rekla je.

'To nam intuitivno ima smisla jer možemo vidjeti kako potiče ljutnju, ljubomoru i nesigurnost. Ali to vrijedi i za pozitivne poruke, koje također stvaraju konkurenciju', navodi Markham.

Primjerice, možda kažete svom djetetu nešto kao što je: 'Ti si moj dobar dječak. Nikad me ne gnjaviš kao tvoj brat.'

'Sad vaše dijete može osjećati pritisak da zadrži svoje mjesto 'dobrog' djeteta, a motivirano je zadržati svog brata ili sestru u ulozi 'lošeg' djeteta. Kako će inače zadržati svoje posebno mjesto?', ističe Markham.

Problemi s novcem

Kao što je objasnila pedijatrijska psihologinja i savjetnica za roditelja Ann-Louise Lockhart iz A New Day Pediatric Psychology, navodi da djeca nemaju kognitivne alate za potpuno razumijevanje financija odraslih. Dakle, kad čuju razgovore o stresorima povezanim s novcem u životima odraslih, izvlače vlastite zaključke i često pretpostavljaju najgore. 

'Djeca mogu misliti, na primjer, da će obitelj izgubiti dom ili da neće moći kupiti hranu, čak i ako situacija nije tako ekstremna', rekao je Lockhart. 

'Ovaj strah može dovesti do povećane tjeskobe i, kod neke djece, osjećaja krivnje da su 'teret' ako im trebaju stvari poput novih cipela ili potrepština', dodala je Lockhart. 

To ne znači da ih morate potpuno držati u neznanju ako se vaša financijska situacija promijenila. Neka vaša objašnjenja budu jasna i koncizna, a ton smiren. Ako nema novca, Lockhart je predložila da se kaže nešto poput: 'Držimo se budžeta kako bismo mogli donositi dobre odluke', za što je rekla da je često vrlo umirujuće. 

'Možete im pomoći da shvate da odrasli imaju sustave za upravljanje troškovima i da će njihove potrebe biti zadovoljene', dodala je.

Komentari koji glorificiraju konzumaciju alkohola ili droge

Hughes upozorava da razgovori u kojima se normaliziraju ili glorificiraju pijenje alkohola i konzumacije droge oko djece mogu voditi do nezdravih odnosa prema ovim supstancama. 

'Djeca su podložna dojmu, a slušanje odraslih kako pozitivno govore o pijenju ili korištenju droga, čak i u šali, može postaviti temelje za znatiželju ili rizična ponašanja kasnije u životu', objasnila je Hughes.

'Važno je oblikovati odgovorno ponašanje i izbjegavati da te tvari izgledaju glamurozno ili bezopasno', zaključila je.