Iako djeca često roditelje doživljavaju kao superheroje i oni su, nažalost, samo ljudi koji se nose sa svojim problemima I strahovima. Kada govorimo o ženama ovo su neki od najčešćih strahova s kojima se susreću…
Strah od debljanja
Strah da će izgubiti svoju privlačnost - činjenica da će ostarjeti stvara im veliki pritisak i smanjuje kvalitetu života. Bore, podočnjaci, obješen trbuh i grudi, suha koža… neke su od boljki starosti pred kojima većina žena osjeća strah jer smatraju kako će pod pritiskom okoline u kojoj je poželjno biti mlad i lijep, postati nevidljive.
Strah da će ostati same - strahuju od mogućeg gubitka bračnog partnera ili da će im djeca ili prijatelji umrijeti prije njih
Također, s gubitkom voljenog partnera dolazi i strah od mogućeg siromaštva, jer u pravilu muškarci i dalje više zarađuju od žena, pa je nerijetko udovicama jako teško samo s jednim primanjem
Strah od raka dojke. Osim karcinoma dojke, drugi po redu rak kojeg se pripadnice nježnijeg spola najviše boje je rak jajnika. Unatoč tome što su karcinom na plućima ili debelom crijevu sedam puta smrtonosniji od raka dojke i jajnika, žene se ipak najviše boje njih.
Strah da će postati ovisne o drugima. Naime, kako su žene te koje se najviše brinu o obitelji u smislu kuhanja, pospremanja, brige oko djece, jako teško im pada mogućnost da bi one mogle pasti na teret drugome. Boje se da suprug, unuci ili djeca neće biti zainteresirani brinuti se o njima.
Kako pobijediti strahove?
Ako vas je obuzeo strah pred nečime i pojavili su vam se simpotmi poput drhtavice, znojenja, jakog lupanja srca… smireno dišite i govorite si kako su to samo tjelesni simpotmi od kojih vam se ništa ne može dogoditi i neće vam naškoditi zdravlju. Ako vas je zbog nečega obuzeo strah, nemojte ga pojačavati paničnim mislima, primjerice: ‘Što će se sada dogoditi?’; ‘Ja se neću moći nositi s time’; ‘Nikako se ne mogu smiriti’. Sjetite se da ste nadišli već mnoge životne neprilike i da ćete nadići i ovu koja vas je snašla. Primjerice, za manje strahove poput debljanja ili starenja dobro je govoriti si da smo stari onoliko koliko se osjećamo iznutra. Uvijek je preporuka prihvatiti sebe, razmišljati u dobrom smjeru, prihvaćati svoje tijelo (i višak kilograma) i napraviti planove za budućnost – kao: postupno se odricati namirnica koje nas debljaju, uvesti fizičku aktivnost, često odlaziti u prirodu, okružiti se s prijateljima…
Što se tiče većih životnih strahova, kao gubitka partnera, dobro je planirati i štedjeti. Sada kad ste zajedno, razgovarajte o novcu kojeg ćete stavljati sa strane, ako se nekome od vas nešto dogodi, kako biste imali veću financijsku sigurnost u slučaju smrti partnera. Trudite se voditi zdrave životne navike kako lošom prehranom i tjelesnom neaktivnošću ne biste pogodovali nastanku raka. Ako imate odraslu djecu, razgovarajte s njima o planovima za budućnost – recite im svoje želje naglas. Želite li da se oni brinu za vas, ili otići u dom. Otvoreno iznesite svoje strahove, pa osim što ćete se zbog toga osjećati bolje, čut ćete što drugi misle o tim idejama, i oni će ponuditi svoje prijedloge, te vam možda baš dokazati kako mjesta za strah nije bilo.
Izvor: portal Sretna.hr