U istraživanju u kojem je sudjelovalo 49 žena starosti od 19 do 25 godina ispitanice su morale ispuniti sljedeće kriterije: redoviti menstrualni ciklus, izvan stanja trudnoće, razdoblje od zadnjeg dojenja minimalno dva mjeseca, ne uzimanje dodatka prehrani vitamina D i izbjegavanje intenzivnog izlaganja suncu. Dodatno, ispitanice su dobivale jednu kapsulu vitamina D ili placebo pripravka tijekom tjedna u kojem je nastupilo menstrualno krvarenje. Nakon toga su mjerene koncentracije vitamina D u serumu i anti-Müllerovog hormona (AMH). Naime, AMH djeluje kao biomarker za funkcionalnost jajnika i preostale rezerve jajnih stanica.
Rezultati su pokazali da oralna konzumacija dodatka prehrani vitamina D uzrokuje akutno povećanje razine 25(OH) vitamina D uz paralelno povećanje razine serumskog AMH kod mlađih žena. Znanstvenici zastupaju teoriju da vitamin D posredstvom regulacije AMH može utjecati na povećanje plodnosti.
Međutim, potrebna su dodatna klinička istraživanja koja bi odredila stvarni utjecaj vitamina D na regulaciju AMH kao i istraživanja koja bi uključivala ispitanice s ograničenim zalihama fertilnih jajnih stanica.
Izvor: Nutrients
Prijevod: vitamini.hr
Dvije najbolje zemlje za odrastanje djece: Na kojem mjestu je Hrvatska?
Bila je nasilnica u školi: Otkrila kako ju je mama natjerala na promjenu, i to samo jednom odlukom
5 načina kojima pogoršavate djetetove ispade bijesa: Tata i edukator objašnjava u čemu roditelji griješe
Razvod je većinom loš za djecu, jedino u ove 2 situacije može biti spas
Glumica šokira odgojem 14-godišnjeg sina: Žvakala mu je hranu kad je bio beba, i dalje se zajedno kupaju i spavaju