U istraživanju u kojem je sudjelovalo 49 žena starosti od 19 do 25 godina ispitanice su morale ispuniti sljedeće kriterije: redoviti menstrualni ciklus, izvan stanja trudnoće, razdoblje od zadnjeg dojenja minimalno dva mjeseca, ne uzimanje dodatka prehrani vitamina D i izbjegavanje intenzivnog izlaganja suncu. Dodatno, ispitanice su dobivale jednu kapsulu vitamina D ili placebo pripravka tijekom tjedna u kojem je nastupilo menstrualno krvarenje. Nakon toga su mjerene koncentracije vitamina D u serumu i anti-Müllerovog hormona (AMH). Naime, AMH djeluje kao biomarker za funkcionalnost jajnika i preostale rezerve jajnih stanica.
Rezultati su pokazali da oralna konzumacija dodatka prehrani vitamina D uzrokuje akutno povećanje razine 25(OH) vitamina D uz paralelno povećanje razine serumskog AMH kod mlađih žena. Znanstvenici zastupaju teoriju da vitamin D posredstvom regulacije AMH može utjecati na povećanje plodnosti.
Međutim, potrebna su dodatna klinička istraživanja koja bi odredila stvarni utjecaj vitamina D na regulaciju AMH kao i istraživanja koja bi uključivala ispitanice s ograničenim zalihama fertilnih jajnih stanica.
Izvor: Nutrients
Prijevod: vitamini.hr
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti