Projekt Buddy Bench (Frendovska klupa) originalno je nastao u SAD-u, na inicijativu sedmogodišnjeg Christiana. Postavljanje klupe koju djeca koriste za neverbalnu komunikaciju i poticaj drugoj djeci da ih uključe u svoje aktivnosti, izazvalo je oduševljenje kod djece i pokazalo se kao ogroman uspjeh.
Ne samo da je klupa poslužila da se djeca što prije uključe u igru s drugom djecom, nego je počela služiti i za razgovore i druženja. Kao rezultat, ni jedno dijete ne boravi duže od minute bez društva i svi su uključeni u igru.
Zašto Frendovska klupa u Hrvatskoj
Projekt je odjeknuo u mnogobrojnim gradovima i školama SAD-a i ostatku svijeta. Laboratorij zabave želio se uključiti u ovaj vrijedan globalni fenomen te oživjeti projekt i u Hrvatskoj. Dozvola i poticaj stigli su direktno od pokretača Buddy Bench projekta u SAD-u, a uz Laboratorij zabave projektu su se uključile tvrtke Sadržajna agencija Cvoke – produkcija tekstova, kolektiv Nas 10 (Nikolina Steković i Maša Barišić - art directing, dizajn i ilustracije, Đumbir i med- produkcija sadržaja, Cerovski print Boutique - sponzor tiskanja letaka)
Što se želi postići projektom
Cilj je uvođenje ovakvih klupa u škole i vrtiće diljem Hrvatske da ih sama djeca oslikavaju, personaliziraju i u konačnici koriste. Kao rezultat ove inicijative, u SAD-u je smanjen broj vršnjačkog nasilja, a u igru s ostalom djecom sve češće su se uključivala i djeca s invaliditetom i posebnim potrebama.
Laboratorij zabave, kao nositelj projekta i inicijative, organizirat će edukaciju roditelja, ravnatelja, odgojitelja i stručnih timova škola i vrtića. Oni će naučeno prenositi na djecu i poticati empatiju, prijateljstvo i ostale za zajedništvo i suživot važne teme. Vjerujemo da će na ovaj način svako dijete imati priliku biti dio igre, razgovora i druženja te u ranoj dobi naučiti koliko je važno prihvaćati druge i brinuti za njihove potrebe.
Tekst i foto: Priredba studio
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti