Glumica i pjevačica Mandy Moore s 40 godina rodila je svoje treće dijete, djevojčicu Louise. Tijekom svoje prve trudnoće, za People je rekla da se savjetovala s liječnikom za neplodnost o operaciji maternice jer je "sumnjala" da ima endometriozu, zbog koje je mislila da neće moći zatrudnjeti.
"Bila sam potpuno spremna otići na operaciju i 'popraviti' maternicu te se, nadam se, riješiti endometrioze, ako je postojala. Bilo je lijepo imati plan i znati 'U redu, evo zašto još nisam bila trudna", otkrila je.
Tada joj je njezin liječnik na pregledu ležerno rekao da ovulira, ali da problemi s njezinom maternicom možda utječu na njezine šanse za začeće.
"Pa sam mislila, u redu, kako god", kaže ona. "I gle čuda... saznala sam da sam trudna", ispričala je.
"Valjda razumijem zašto vam liječnici govore: "Oh, samo pokušajte godinu dana, a onda ako se ništa ne dogodi, možete početi na neki način istraživati". Ali mislila sam: "Čovječe, voljela bih da sam znala prije, da sam imao tu informaciju", priznala je.
A kad je saznala da je trudna, u dobi od 36 godina, nije bila sigurna hoće li uspjeti iznijeti trudnoću do kraja.
"Zbog ovog problema s mojom maternicom, jako sam oklijevala povjerovati u to. Nekako sam zadržavala dah do 12 tjedana", priznala je.
Sa suprugom Taylorom Goldsmithom dobila je sina Augusta Gusa Harrisona Goldsmitha u veljači 2021., a drugog sina Oscara Ozzieja Bennetta Goldsmitha u listopadu 2022., dok je kći Louise Everett Goldsmith došla na svijet u rujnu 2024.
Američka glumica i pjevačica koja je karijeru započela početkom 2000-ih, uz Britney Spears, Christinu Aguileru i Jessicu Simpson, karijeru je kasnije izgradila kao glumica. Tako je i objavila treću trudnoću izrazom Big three (Velikih troje) iz serije koja ju je proslavila, 'This is us'.
"Ponekad život oponaša umjetnost. Uskoro treći u našoj Velikoj trojci. Jedva čekam da ovi dječaci dobiju sestricu", napisala je u objavi na Instagramu.
Endometrioza - neke žene imaju bolne menstruacije, dok druge nemaju simptome
Endometrioza je poremećaj koji često pogađa žene u reproduktivnoj dobi, a javlja se kada normalno tkivo endometrija počne rasti izvan maternice. Endometrično tkivo može rasti na bilo kojem mjestu unutar trbušnje šupljine, a mnogi stručnjaci smatraju da se teži oblici endometrioze češće javljaju kod žena koje su dulje odgađale trudnoću. Bilo da se nalazi unutar ili izvan maternice, endometrično tkivo reagira na porast i smanjenje razina estrogena i progesterona, koje proizvode jajnici tijekom reproduktivnog ciklusa. Pod utjecajem hormona, tkivo otiče, a kada razina hormona opadne, može doći do krvarenja.
Bolest je vrlo nepredvidljiva. Kod nekih žena tkivo nije jako rasprostranjeno, dok kod drugih može uzrokovati teške komplikacije. Isto je tako i s bolovima. Neke će osjetiti vrlo blage, ili čak nikakve simptome, dok kod drugih endometrioza može izazvati jake menstrualne grčeve, bolove tijekom odnosa, i neplodnost.
Istraživači o endometriozi govore kao o epidemiji modernog vremena. Iako je jedan od mogućih načina liječenje endometrioze trudnoća, problem je što endometriza onemogućuje da žena ostane u drugome stanju.
Dismenoreja (menstrualni bolovi ili grčevi) koja se sve više pojačava, može ukazivati na simptom endometrioze. Do toga dolazi uslijed grčenja mišića maternice, a zbunjujuća činjenica kod endometrioze, jest ta što intenzitet boli nije uvjetovan težinom dijagnoze pa neke žene s uznapredovalom bolešću ne osjećaju nikakve bolove.
Najnovija istraživanja vezana uz endometriozu i neplodnost ukazuju na činjenicu da endometrioza izaziva upalu koja ima negativan učinak na razvoj folikula i jajne stanice, oplodnju i implantaciju oplođenog jajašca. Neke žene ipak će začeti, dok druge, zbog endometrioze, mogu postati neplodne.
Što je laparoskopija?
Dijagnoza se može potvrditi isključivo pomoću laparoskopije. Laparoskopija omogućuje pregled reproduktivnih organa da bi se potvrdila endometrioza. S obzirom na to da endometrioza često nema nikakve simptoma, liječnici savjetuju laparoskopiju, kao dio dijagnostike kojoj se podvrgavaju sve žene koje imaju problem s neplodnosti.
U većini slučajeva, kirurg će tijekom laparoskopije pristupiti tretmanu endometrioze, dok se ultrazvuk ili magnetska rezonanca mogu koristiti da bi se dobilo više informacija o stupnju oboljenja. Ove su tehnike pogodne samo za utvrđivanje prisutnosti endometričnih cisti na jajnicima. Cilj hormonske terapije jest da simulira trudnoću ili menopauzu, dva prirodna stanja za koje se zna da zaustavljaju ovu bolest. U tu svrhu prepisuju se kontracepcijske pilule koje se moraju uzimati kontinuirano, bez prekida. Na taj način, menstruacija će izostati, a ovo se stanje ponekad naziva lažna trudnoća. Hormoni analogni hormonu koji oslobađa gonadotropin su najnovija vrsta hormona koji se koriste za liječenje endometrioze. Ovi hormoni prekidaju proizvodnju FSH (folikulostimulirajući hormon) i LH (luteinizirajući hormon) u hipofizi, na taj način pokrećući stanje menopauze. Međutim, budući da do trudnoće ne može doći za vrijeme uzimanja terapije za endometriozu, i pošto se pokazalo da tretman ne pomaže u povećanju plodnosti, terapije medikamentima se više ne preporučuju neplodnim pacijenticama.
Liječenje endometrioze lijekovima ima svoja ograničenja. Oni mogu držati pod kontrolom blaže oblike bolesti, dok velike čokoladne ciste na jajnicima neće reagirati na njih. Zato liječnici savjetuju kirurško odstranjivane cista i priraslica. Laparoskopijom se mogu odstraniti čak i velike površine zahvaćenog tkiva, tako da se danas uspješno mogu liječiti i teži oblici endometrioze. Kako endometrioza, u velikom broju slučajeva, može prouzročiti neplodnost, žene koje žele ostvariti trudnoći odlučuju se za medicinski potpomognutu oplodnju. Uspješnost oplodnje kod nekih pacijentica s endometriozom može biti nešto niža nego kod drugih pacijentica jer endometrioza uzrokuje anomalije jajnih stanica.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano