Spavanje na leđima nije dobro; hodalice treba zakonom zabraniti, a voće nikako nije prvi izbor za dohranu! Koliko ljudi, toliko pravila! Svaka nova generacija roditelja odbaci neke trendove koji su do tada vladali i uvede neka svoja pravila. I dok moderne metode odgoja kod njihovih mama i bake nerijetko ne nailaze na odobrenje, mladi roditelji skloni su prigrliti novo kao apsolutnu istinu. Dohrana beba, odnosno uvođenje novih namirnica i okusa u prehranu, koja se događa negdje oko šestog mjeseca djetetova života, najčešći je 'kamen spoticanja'. Stoga smo upitali doc. dr. sc. Tenu Niseteo, dipl. ing. preh. teh. iz Referentnog centra za dječju gastroenterologiju i prehranu Klinike za dječje bolesti Zagreb, koja pravila naših baba i baka više ne vrijede. Iznenadila nas je odgovorom!
"Naše bake i mame uglavnom nisu griješile. Možda, ako se baš mora naglasiti neka nepravilnost baka u prehrani djece jest njihovo često inzistiranje da se obrok cijeli mora pojesti zbog čega se djeca često dohranjuju, pa ponekad i prejedaju. Veličina porcija hrane u Hrvatskoj je tradicionalno veća nego što je to zaista potrebno djeci u današnje vrijeme“, kaže doc. dr. sc. Niseteo.
Svako dijete individualno pokazuje spremnost na dohranu, što znači da pravila nema, no to se kod većine djece događa u dobi između četiri i šest mjeseci. Djeca se razvijaju različitim tempom zbog čega ne vrijede iste preporuke za svih, zbog čega ova stručnjakinja savjetuje izbjegavati čitanje navoda na kutijama dječje hrane. To su standardi za koje postoje odstupanja. Svaki roditelj od rođenja promatra i prepoznaje znakove svoga djeteta. Djeca uglavnom jasno pokazuju interes za okolinu pa tako i za hranu. Kad dijete jasno pokazuje znakove poput gledanja u roditelje dok jedu, pružanja rukica prema hrani, mljackanja, veseljenja kad je vrijeme obroka i tijekom obroka, roditelj može krenuti s dohranom.
"Tradicionalno se u Hrvatskoj počinjalo s voćem i povrćem, no većina zemalja, prema izvješću Svjetske zdravstvene organizacije; započinje dohranu sa žitaricama. Realno, to je apsolutno svejedno. O ovome odlučuju roditelji, ali sezona u kojoj se uvodi dohrana. Najvažnije je da se djetetu nude namirnice koje su lokalne i sezonske. Kad dijete počne jesti kompleksnija jela, savjetuje se da to budu jela koje i ostatak obitelji jede. U dohrani je bitno da se prehrana 'gradi', to znači da se namirnice uvode naizmjence s obzirom na skupinu namirnica, primjerice prvo iz skupine povrća (npr. krumpir), zatim voća (npr. jabuka), pa žitarica (npr. riža), zatim iz skupine masti (npr. maslinovo ulje), pa mesa (npr. piletina) i tako naizmjence“, savjetuje doc. dr. sc. Niseteo.
Ova stručnjakinja sudjelovala je i u prvom dm-ovom podcastu o prehrani mališana, gdje je s Petrom Gajšak razgovarala o tome možemo li biti zdravi i maštoviti kad je hrana u pitanju.
Inače, svaka (nova) mama treba pomoć oko djeteta, pa i prehrane, a dm program za mame & bebe već je dugo pravi saveznik za sve njezine potrebe. Za sve trudnice i bebe dm je pripremio i pakete s raznim pogodnostima i poklonima koji će olakšati iščekivanje, ali i prve mjesece života s bebom, uključujući i uvođenje dohrane. Pakete jednostavno mogu preuzeti trudnice i roditelji u najbližem dm-u uz predočenje dm active beauty kartice. Novosti u ovoj godini su eKuponi u savjetnicima za bebe i trudnice koji se preuzimaju s 'Moj dm' aplikacijom. U Paketu za trudnice mame će razveseliti Savjetnik za buduće mame, u kojem se, osim brojnih pogodnosti za kupnju, nalazi i niz korisnih tema o njezi i prehrani u razdoblju slatkog iščekivanja. U Paketi dobrodošlice, pak, dobro će doći Savjetnik dobrodošlice, koji će raznim stručnim člancima olakšati roditeljima brigu oko njihove bebe, a novost je i torbe „žirafa“. Jedna od tema u Savjetniku dobrodošlice svakako je i dohrana.
"Najbolje je početi s manjim koracima. Prije svega preporuča se kaša od mrkve, u početku samo nekoliko žličica za ručak, nakon kojih dijete možete po običaju podojiti ili mu dati bočicu. Jer beba prvo mora naučiti jesti na žlicu! Nova hrana ima, naravno, sasvim drukčiji okus na koji se dijete još nije naviklo. Nemojte se ni u kojem slučaju obeshrabriti ako na početku okrene glavicu ili ako ispljune svu hranu. Čim se vaše dijete počne hraniti i nečim drugim osim majčinim mlijekom, trebali biste mu redovito davati malo vode, nezaslađenog čaja ili soka. Jer u protivnom potreba za tekućinom neće biti u potpunosti zadovoljena“, preporučuju u dm-ovom Savjetniku dobrodošlice.
Doc. dr. sc. Tenu Niseteo pitali smo i o trendu kojeg su nove mame naveliko prigrlile – beba vođa dohrane. Gill Rapley autorica je istoimene knjige koja opovrgava mit o tome da djecu trebamo dohranjivati kašicama te promovira ideju da je uvođenje krute hrane i dopuštanje djetetu da njome eksperimentira najzdraviji mogući put djetetova razvoja. Ona tvrdi da bebe s navršenih otprilike šest mjeseci postaju sposobne za samostalno žvakanje hrane, za podizanje hrane prstićima i prinošenje hrane ustima. Doc. dr. sc. Tenu Niseteo mišljenja je, pak, da „beba vođa dohrane“ nije ništa revolucionarno, jer su upravo naše bake i mame provodile neki oblik ovog principa.
"Stava sam da nije dobro prikloniti se niti jednom trendu, osobito ako je isti isključiv. Kombiniranje kašastih obroka i davanje komadića hrane tzv. finger fooda, dobar je i prirodan način uvođenja dohrane. Najvažnije od svega je da se dijete može nahraniti, odnosno pojesti dovoljno hrane da uredno raste i razvija se, stoga je kombinacija usitnjene hrane i komadića hrane idealan pristup dohrani“, smatra ova stručnjakinja.
*Sadržaj nastao u suradnji s dm-om.
3 savjeta poznate edukatorice kako odgojiti uspješno dijete
'Tko nam je kriv kad rađamo takvu djecu?' Ministar: Nije potrebno da uz svako dijete sjedi i pomoćnik u nastavi
10 osobina koje imaju toksični roditelji
3, 2, 1… počinje škola! Kako učiti efikasnije i uz manje utrošenog vremena postići bolje rezultate
Mnoge škole zabranile mobitele: Što biste vi uveli, a što izbacili iz škola?