Nije lako biti mama, nije bitno jeste li kućanica koja ostaje kod kuće i brine o djeci i obitelji ili ste zaposlena majka koja se svakodnevno bori s osjećajem krivnje da ne posvećuje sve svoje vrijeme svojim mališanima jer nakon posla je čeka puno kućanskih poslova i obaveza.

Rodiljni dopust u svijetu: U Slovačkoj do tri godine, Hrvatska među 10 zemalja s najviše plaćenih tjedana

U istraživanju tvrtke za ljudske resurse Adeco, 48 posto majki reklo je da bi željele provoditi više vremena sa svojom djecom, a brojne zaposlene majke osjećaju se krivima što nisu mame kakve bi mogle biti da su ostale kod kuće sa svojom djecom. Majke koje ostaju kod kuće i koje svoju energiju usmjeravaju na podizanje obitelji, a ne na karijeru, sve su glasnije, iako još uvijek postoji veliki broj žena koje odlučuju kombinirati posao i obitelj.

Britanska studija u "Journal of Epidemiology and Community Health" objavila je da su djeca majki koje ostaju kod kuće vjerojatnije sudjelovati u organiziranim sportovima nego djeca zaposlenih majki, vjerojatno zato što su njihove majke imale više vremena da ih odvedu na treninge.

Druga su istraživanja otkrila da su djeca majki koje ostaju kod kuće manje izložena bacilima i manje se razboljevaju. Osim toga, mame koje ostaju kod kuće imaju više vremena za pripremu zdravijih obroka i manje se oslanjaju na gotovu hranu, dijelom i iz financijskih razloga.

Puno se raspravljalo o tome jesu li obitelji s majkama domaćicama emocionalno zdravije, a iznesene su i sve prednosti i mane zaposlenih majki. Na kraju, to stvarno ovisi o individualnim okolnostima svake obitelji. Svaka obitelj treba odvagnuti razloge za i protiv toga hoće li majka ići na posao ili ostati kod kuće i donijeti vlastitu odluku.

Anketa

Biste li ostali kod kuće s djecom da imate financijske mogućnosti?