Djeca nemaju jednaku bliskost sa svim bakama i djedovima. Studija provedena na velikom uzorku studenata dodiplomskog studija na Sveučilištu Michigan pokazuje da su djeca emocionalno bliža, odnosno da provode više vremena s bakama po majci i dobivaju više sredstava od baka po majci nego li od baka po ocu. Uobičajeni poredak ide ovako - baka po majci, djed po majci, baka po ocu, djed po ocu. Izuzeci se, naravno, događaju.
Neki smatraju da je ta razlika posljedica odnosa roditelj-baka, kao i toga tko čuva dijete. Drugi vjeruju da će odnos između žene i njezine svekrve - bake po ocu njezine djece - uvijek biti kompliciran što, pak, može stati na put bliskosti bake i djeda s unucima. Ako nema bliskosti između svekrve i snahe, moguće je da će dijete imati manju bliskost s bakom s kojom njegova majka nije bliska.
Naravno, studije su identificirale mnoge druge čimbenike koji utječu na bliskost. Geografska blizina je važna, status zaposlenja bake i djeda, zdravlje, ekonomski status i osobnost također mogu biti utjecajni čimbenici. Druga varijabla je broj unučadi koje baka i djed ima. Baka i djed koji ima mnogo unučadi vjerojatno neće moći izdvojiti dovoljno vremena da se poveže sa svakim od njih.
ULOGA RANE PRIVRŽENOSTI
Sklonost bakama i djedovima s majčine strane počinje rano, a bake s majčine strane češće će biti pozvane u rađaonicu. Slično tome, vjerojatnije je da će baka po majci pomoći nakon što se beba rodi, olakšavajući rano povezivanje s unukom. Vjerojatnije je da će bake i djedovi koji se rano povežu sa svojim unukom kasnije biti zamoljeni da čuvaju djecu i vjerojatnije je da će biti uključeni u školske aktivnosti kada unuk krene u školu.
Izvor: Yumama
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti