Proljeće nije samo vrijeme ljepšeg vremena kada svi volimo što više biti vani, već i vrijeme kada u gradovima postaju učestali napadi vrana na ljude i njihove ljubimce. Naime, u travnja i svibnju vrane polažu svoja jaja te imaju mlade, a svaki slučajni prolaznik koji im se približi na udaljenosti od desetak pa čak i do pedesetak metara, za njih je ugroza te meta napada. Napadaju sve do kolovoza, jer je to vrijeme kada njihovi mladi tek uče letjeti pa nerijetko završe u žbunju ili na livadi te dovoljno je da čovjek ili životinja prođu nedaleko od tog mjesta i bit će napadnuti. U želji da zaštite svoje potomke, vrane su u stanju nanijeti im ozbiljne ozljede.
Mnogo je kvartova konkretno u gradu Zagrebu, u kojima su napadi vrana u ovo vrijeme veliki problem, a jedan od njih je i Kajzerica. Tamo smo razgovarali s djevojkom Ivom, koja je napad vrana doživjela čak dva puta.
'Prvi put su me napale prošle godine, a onda i nedavno. I tada sam kao i ovaj put izvela psa u šetnju. Prvi put smo bili na livadi koja se nalazi preko puta dječjeg vrtića te zgrade u kojoj stanujemo. Moj pas je ugledao ptiće te se zatrčao prema njima u želji da se s njima poigra. Istog trenutka prema njemu se sunovratilo nekoliko vrana, a ja sam ga u želji da on tako malen i zaigran ne nastrada, prekrila svojim tijelom. One su me jedna za drugom kljunom bole po leđima i jedva sam ustala i počela trčati s psićem u naručju. Naganjale su me sve dok nisam došla do ceste", priča nam Iva te nastavlja o svom iskustvu od prije nekoliko dana.
'Bilo je 14 poslijepodne, a ja sam kratko izvela psa u šetnju. Poučena prošlogodišnjim iskustvom, ali znajući i da je upravo proljeće vrijeme kada vrane imaju mlade te napadaju, nisam se niti približavala livadi na kojoj su me tada napale. Bila sam na pločniku, od prvih stabala baš dosta udaljena, a pas mi je hodao uz nogu i bio posve miran. Odjednom me nešto pogodilo s leđa u glavu. isprva sam mislila da me netko od prijatelja zadirkuje, a onda sam ugledala vranu kako sjedi na rasvjetnoj žici i mrko me promatra. Odmah sam pobjegla kući i za razliku od prošlog puta kada su me 'izbole' po leđima, ovaj put me vrana pogodila u glavu te ju raskrvaila. Nekoliko dana zbog hematoma koji sam zadobila, uopće nisam mogla ležati na toj strani glave', ispričala nam je ova srednjoškolka, koja nije jedina kojoj se ovako nešto dogodilo. Naime, mnogi roditelji pričaju nam o sličnim jako neugodnim i bolnim iskustvima koja su se ponajviše događala djeci. Putem do škole u nekoliko navrata vrane su napadale upravo malene. S pravom su svi preplašeni te se pitaju što mogu učiniti da se to više ne bi događalo.
Nažalost, u ovom trenutku idealnog rješenja nema. Najbolje je izbjegavati lokacije za koje se zna da su trenutno njihova staništa, dakle ne hodati preblizu visokog drveća na kojima se vrane gnijezde te se ne približavati žbunju u kojem se ptići znaju skrivati dok ne nauče letjeti i postanu samostalni. A ptiće nipošto nemojte dirati! U slučaju da dođe do napada jako je važno zaštiti glavu, po mogućnosti prebaciti kapuljaču preko glave, a najvažnije je prekriti oči.
No što možemo učiniti da svakog proljeća ne bismo strepili od ovakvih napada. Naime, prema Zakonu o dobrobiti životinja, tijekom proljeća kada te ptice hrane mlade u gnijezdu ništa se ne smije poduzimati. No zato je najbolje tijekom zime postaviti razne klopke te tako smanjiti mogućnost da baš na tim mjestima naprave gnijezda, ali i uklanjati njihova gnijezda za što je u Zagrebu zadužen Zrinjevac. Također, tu je i opcija da se u ta područja dovede sokol ili jastreb, da bi ih rastjerao, no za to je potrebna dozvola Ministarstva poljoprivrede te je također potrebno čekati zimu.
Dakle, strpljen, spašen i čuvajte se!
Tekst: Dunja Ladić
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti