Proljeće nam donosi odmak od hladnoće i zimskih mjeseci, a jedan od dana koji zasigurno obilježava proljeće, prirodu, buđenje i podsjeća nas na to kako je Zemlja naš dom i kako se o njoj moramo brinuti kako bi trajala i svim naraštajima koji dolaze, Dan je planeta Zemlje.

Osim toga, obilježavanje ovoga Dana, idealna je prilika da djecu naučimo što su to klimatske promjene, zagađivači zraka i vode, i što sve trebamo činiti da bismo sačuvali okoliš i svoje zdravlje.

Kada se pogledamo što se događa oko nas, teško da nećemo primijetiti fenomen globalnog zagrijavanja. Led na Sjevernom polu se topi, a oceani rastu. Nagle promjene temperature nad oceanima uzrokuju sve češće iznenadne oluje, razina mora raste, a temperature su sve više… sve su to znakovi globalnog zagrijavanja.

Osim globalnog zatopljenja, zagađenje zraka i vode ozbiljno utječe na život raznih životinjskih vrsta, a svake godine povećava se broj ugroženih životinja kojima prijeti izumiranje. Svi smo dio ove globalne priče i svatko od nas ima odgovornost poduzeti nešto jer ovaj je planet naš dom.

Kako učiti djecu o Danu planeta Zemlje! Naravno, kako je riječ o međunarodnom prazniku, djeca u školi i vrtićima ovaj dan uključena su u razne aktivnosti koje potiču na razmišljanje o zaštiti okoliša: sade drvca, čiste parkove i uče o tome kako raspolagati energijom na održiv način.

U vlastitu domu djecu je najlakše učiti o očuvanju Zemlje kroz recikliranje i razvrstavanje otpada. Objasnite djeci kako je svrha očuvanja prirode proizvoditi što manje otpada. Uvedite 5 kanti: za komunalni otpad, za plastiku, za staklo, za papir, za biootpad. Kako bi djeci bilo zabavno razvrstavanje otpada, neka svaka kanta bude druge boje.

Tonka, majka četiriju djevojčica ispričala nam je kako je svojoj djeci objasnila Dan planeta Zemlje: ‘Rekla sam im da je to jedan dan u godini kada svi moramo dobro razmisliti o zdravlju planeta na kojem živimo i donijeti neke male odluke koje ćemo provoditi do sljedećeg Dana planeta Zemlje. Željela sam im osvijestiti da promjene idu u malim koracima.’

Pitka voda je prava dragocjenost! Djeci možete pokazati različite filmiće koji govore o tome kako nemaju svi ljudi pitku vodu. Potom ih potaknite da dok se umivaju ili peru zube, zatvore slavinu, da voda ne curi uzalud. Objasnite im da je tuširanje ekonomičnije od kupanja u kadi i da tako potroše puno manje vode.

Možete još nešto! Ako ste im već objasnili koliko čovjek proizvede otpada i kako to šteti životu na Zemlji, povucite paralelu s kupnjom nepotrebnih stvari, kao što su primjerice plastične igračke, koje ih zapravo ne zanimaju, nego često završe u smeću. Umjesto toga, vi im ponudite neke kreativne aktivnosti gdje će oni sami ili s vama izrađivati malo drukčije igračke.

Dakle, da se vratimo na mamu Tonku, ‘Promjene idu u malim koracima’. Neka to bude vaš moto za ekološko osvještavanje djece.

Kako bismo vas podržali u stvaranju pozitivnih navika, koje će utjecati na kvalitetu vašeg života i kvalitetu života vaše djece i njihove djece, pokrenuli smo platformu Održiva Hrvatska, na kojoj možete pronaći zanimljive teme o održivosti.

Tekst: Sanja Matasić

Foto: Shutterstock

Video: YouTube