Činjenica je, naime, da se naša osobna sreća temelji na zdravim odnosima i sposobnosti da na pravi način odgovorimo na izazove. Naša je uloga, kao roditelja, pokazati djeci kako se najbolje suočiti s izazovima i kako kroz njih rasti.
Savršena prilika za to su prepreke na koje nailazimo tijekom života. Pokazujući djeci kako oprostiti i prijeći preko problema, pružamo im primjer koji će im kasnije olakšati funkcioniranje u svijetu koji od nas traži da se jedni prema drugima ophodimo na određeni način.
5 načina kako djeci možemo dočarati umijeće opraštanja.
1. Odaberite oprostiti!
Oprost započinje izborom. To ne znači da automatski odobravamo nečije postupke ili da tu osobu ne smatramo odgovornom za njezine postupke. No, kad se odlučimo oprostiti, zapravo osobi koja nas je povrijedila ne dopuštamo da kontrolira naše misli, osjećaje, odnose ili postupke. Naša je odluka da vratimo svoju osobnu moć, kada smo za to spremni, i ne dopustimo da netko drugi ima moć nad nama.
Razgovarajte o oprostu sa svojom djecom. Otpuštanjem emocionalne prtljage i povreda, koje ste proživjeli, pokazujete im vrijednost oprosta. Naučite djecu da reći 'oprosti' nije slabost, već snaga.
2. Budite prisutni!
Naše misli utječu na to kako se osjećamo i u konačnici kako se ponašamo. Svi mi većinu vremena provodimo razmišljajući o prošlosti ili u planiranju budućnosti. No život se događa sada. Razmislite o svojim trenutačnim osjećajima. Ako razumijemo trenutak u kojem se nalazimo, to nam daje priliku reagirati promišljeno i prilagoditi se. Uz to, biti prisutan u trenutku s onima koje volimo je i najbolji način da živimo život bez imalo predbacivanja. Ugradite u svoj obiteljski raspored vrijeme kada ćete biti u potpunosti prisutni i dostupni, a da vas ne ometaju telefonski razgovori i sl.
3. Vježbajte opraštanje svaki dan!
Većina nas opraštanje vidi kao divovski zadatak koji je povezan s velikom uzrujanošću. U stvarnosti, opraštanje je svakodnevna potreba koja je važna želimo li njegovati zdrave odnose s drugima. Bez obzira na to osjećate li nelagodu zbog neke manje povrede ili ste pretrpjeli veliku izdaju, svoje osjećaje stavite prvo na papir, a onda pokušajte pronaći način da oprostite i prijeđete preko svega. Pokažite svojoj djeci da im čin opraštanja može pomoći da prijeđu preko povrede, što će im iscijeliti rane, a njih fizički, mentalno i emocionalno ojačani.
4. Budite hrabri!
Nije lako prijeći preko uvrede, posebno kada osobi koja vas je povrijedila nije žao, ili još gore, nije je briga. Hrabrost je spremnost i sposobnost suočiti se sa svojim strahom i nelagodom, a ne mu se odupirati ili ih izbjegavati.
Stručnjaci tvrde da je hrabrost poput mišića pa je možemo vježbati kako bismo je ojačali. Kako? Možete koristiti pozitivne afirmacije koje će vam pomoći preoblikovati negativno razmišljanje i vratiti vas na pravi put. Recite si: Ja sam sposoban/sposobna. Ja sam vrijedan /vrijedna. Ja sam dovoljan/dovoljna. Ja biram ljubav.
5. Naučite se nositi s osjećajima, i to pokazujte!
Stara je uzrečica 'Što majmun vidi, majmun čini'. Naša nas djeca gledaju kao uzore. Način na koji se mi nosimo s ljutnjom, razgovaramo o povredama, biramo oprostiti i nosimo se sa svakodnevnim razočaranjima, način je na koji će se s navedenim problemima nositi i naša djeca. Izgradnja vlastite socijalne i emocionalne inteligencije – sposobnost prepoznavanja, upravljanja i izražavanja osjećaja na produktivan i zdrav način – našoj djeci pokazuje pravi put. Važno je da i dalje budemo svjesni toga da ona uče od nas pa u svakoj situaciji moramo ponuditi najbolju verziju sebe.
I, za kraj, ne možemo uvijek odabrati što će nam se dogoditi, ali možemo odabrati kako ćemo na to reagirati.
Tekst: Ivana Kalogjera
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti