Pokušavala sam shvatiti što je zajedničko rastavljenim ženama. Tražila sam razloge svoje nesreće u drugima. Bila sam sigurna u to da je svatko krojač svoje sreće i da smo u najvećoj mjeri sami zaslužni za sve što nam se u životu događa, ili ne događa. Čak je i onima koji nisu zagrizli u psihologiju poznato da je većina naših trauma korijenom negdje u djetinjstvu. Mi o obitelji učimo od naših roditelja. Dok smo mladi potpuno im se suprotstavljamo, no što smo stariji sve smo im sličniji ponašanjem. Navika je ljudska osobina u potpunosti. Već tri godine pokušavam uvesti naviku da popijem čašu vode nakon buđenja. Prilično sam uspješna u tome. No, ako odem nekamo, navika nestaje. Često zaboravim na tu svoju priučenu naviku. Pokušajte i sami uvesti neku novu naviku te promatrajte sebe kad ste bolesni ili kad putujete. Naša je obiteljska atmosfera naša navika. Ako smo odrastali u stresu, težit ćemo da ga izazovemo. Možemo potražiti mirnog partnera i mi izazivati dramatične situacije ili potražiti dramatičnog partnera, a mi biti žrtva. U konačnici – stalno smo pod stresom i stalno smo ljuti. Zajedničko svim ženama koje poznajem, a koje su imale neke životne brodolome je da su bile ili su još uvijek ljute.
Ljutnja se očituje u običnom komentaru o gužvi na gradskim prometnicama ili visini plaće ili o bivšem partneru. Također, sigurna sam da je ozračje vašeg doma prije razlaza bilo napeto. Želite li to i svojoj djeci s kojom sada dijelite dom, ako ih nakon razlaza imate? Vi i nakon razlaza s partnerom prenosite svoj model obitelji na vašu malenu obitelj. Ako ne želite prestati biti ljuti i ogorčeni zbog sebe, učinite to kako biste prekinuli obiteljski niz. Učinite to zbog svoje djece i njihove djece.
Zašto sam se razvela? Zato što nisam znala reći ne dobrome i čekati odlično, nisam znala biti sretna i zadovoljna, mislila sam da je život muka i trud. Moglo bi se tu još toga nabrojati, ali ovo su ključne stvari.
Kako si pomoći i prestati biti ljut?
Treba razumjeti svoju ljutnju i ne gomilati novu te treba izbaciti iz sebe sve što smo godinama nakupljali. Pomaže kombiniranje vježbi boksa ili bilo kakvog udaranja u vreću i vježbe joge. Uvedite dnevni ritam jela i spavanja, ne biste vjerovali koliko smo ljuti kad smo nenaspavani, pogledajte samo svoje dijete. Počnite ljudima što više govoriti ne, ponajviše onda kad se od nas „očekuje“ da pristanemo. Manipulacija je svugdje oko nas, na nama je da se izborimo za sebe. Ponašajte se prema sebi zaštitnički kao prema svome djetetu. Kada bih posumnjala u sebe i svoje pravo na „ne“, pokušala bih se staviti u tuđu poziciju i razmisliti kako bih se ja ponašala i bih li na taj način pritiskala nekoga. Dva savjeta su naočigled čudna, ali djeluju: kupite si udoban krevet i nosite samo udobne cipele, bez obzira na to što piše u časopisu.
Savjet za kraj je da svijet učinite ljepšim mjestom tako da ulažete samo pozitivnu energiju. Kada počnete kritizirati ili se žaliti na nekoga, ugrizite se za jezik. Ako nemate što lijepo za reći, radije šutite. Iako, u svemu ima nečeg lijepog i sve se u životu događa s razlogom. U najtežim me danima tješila rečenica: „Ako nije dobro, znači da još nije kraj“. Ne budite ljute!
Tekst: Danijela Miklec, učiteljica, kolumnistica, voditeljica Fora priča za djecu svih uzrasta, vlasnica zeca BEzaBU
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti