S površinom od 1,5 do dva kvadratna metra, koža odrasle osobe najveći je tjelesni organ. Tijekom trudnoće taj organ može poprilično stradati: zbog hormonalnih promjena koža se suši i svrbi, i to najviše na predjelu trbuha. Ispravnom njegom možete izbjeći probleme s kožom u trudnoći, otkrivamo kako:
Gelovi za tuširanje koji sadrže hidratantna ulja ili shea maslac
Ako više volite kupke, trebali biste se odreći brda pjene jer ona koži dodatno oduzima masnoću. Bolje je staviti ulja za kupanje i potom još kremom namazati tijelo ili utrljati ulje u još vlažnu kožu. Ako želite da suha koža postane mekša, zabranjeni su obični sapuni i losioni za pranje. Najbolje rješenje su gelovi za čišćenje ili ph-neutralni blagi sapuni za lice. Njihovi hidratantni sastojci pomažu koži da zadrži svoj zaštitni omotač te joj daju vlažnost već pri samom čišćenju.
Tuširanje naizmjenično toplom i hladnom vodom
Trudne žene se mogu najviše radovati dekolteu koji oduzima dah. Već prvi tjedan grudi primjetno dobivaju na obujmu. Na kraju trudnoće svaka dojka može težiti i do 400 grama više. Izvrsno za izgled - ali i dodatno opterećenje za kožu. Mnoge žene u to vrijeme pate od jakog osjećaja napetosti u grudima. Tu pomažu lagane masaže od ulja lavande i nerolija: na 100 mililitara ulja jojobe dolazi po sedam kapi oba eterična ulja. Naizmjenično hladno i toplo tuširanje, svakodnevno trljanje vlažnim frotirskim ručnikom ili masaža mekanom četkom za bebe omogućuju da koža grudi ostane čvrsta. Nakon tuširanja ili masaže, grudi treba masirati nekom kremom za učvršćivanja kože ili uljem od nevena. Kako bi zaštitile vezivna tkiva, trudnice uvijek trebaju nositi udoban grudnjak.
Piling
Za sve tipove kože važno je temeljito čišćenje. Kako bi se s gornjeg sloja kože otklonio sloj prljavštine i znoja te da bi se spriječilo začepljenje žlijezda lojnica, kod nečiste kože se preporuča dubinsko čišćenje. Maske za piling u tome su vrlo temeljite. One koži daju jedan zaštitni filtar koji pri njihovom skidanju s lica jednostavno odstrani i nečistoću i mrtve stanice kože. Proizvodi za njegu morali bi biti bogati sastojcima koji kožu vlaže, no trebali bi sadržavati makar malo masnoća jer u protivnom dolazi do stvaranja prištića. S vremena na vrijeme blagotvoran je i pakung od kvasca. Kocku pekarskog kvasca razmutite s malo tople vode da se dobije gusta kaša, nju nanesite na lice i nakon nekoliko minuta isperite mlakom vodom.
Dnevna krema za suhu kožu
Sada je lice spremno za energizirajuće kreme koje djeluju kao osvježivač stanica iscrpljene kože. Krema mora sadržavati i masnoću i vlažnost kako bi se spriječilo napinjanje i perutanje kože. Hidratantna krema koja ne sadrži masnoće mogla bi dovesti do oticanja kože i prouzročiti dodatan gubitak vlažnosti. Idealni aktivni sastojci su oni koji vezuju vodu, npr. hijaluronska kiselina i urea i vitamin E. Osobitu pozornost posvetite području trbuha koje ćete zbog moguće pojave strija trebati mazati kremama ili uljem češće nego inače.
Tonirane kreme umjesto solarija
Blijeda, bez sjaja i umorna - ovim trima pridjevima može se opisati koža mnogih trudnica. Čest razlog je nizak krvni tlak. Hormon progesteron dodatno olabavljuje zidove krvnih žila, krv se "spušta" u noge, a krvotok kao da je zastao. Ukoliko licu želite vratiti onaj osunčani sjaj izbjegavajte sunce i solarije koji zahvaljujući opasnim UV-zrakama koji mogu uzrokovati karakteristične trudničke mrlje, odnosno pojačanu pigmentaciju. Umjesto toga, koristite kreme za lice koje sadrže manje udjele sastojaka za tamnjenje. Njihovom će svakodnevnom upotrebom koža dobiti prirodnu, blago tamnu nijansu.