Prvi mjeseci trudnoće sa sobom nose niz promjena koje nisu nimalo ugodne, a trudnice se s raznim tegobama nose i ostalih šest mjeseci. I dok inače, kada nas muče glavobolja ili zubobolja jednostavno posegnemo za lijekovima za ublažavnje bolova, u drugom stanju to i nije tako jednostavno. Ne preporučuje se uzimanje većine lijekove, stoga buduće majke uglavnom trpe bol. No postoje prirodni lijekovi koji vam mogu pomoći u ublažavanju simptoma. Iako je većina homeopatskih pripravaka i biljnih čajeva savršeno sigurna i bezopasna, u trudnoći bi luksuz eksperimentiranja ipak trebalo izbjegavati. Stoga vam, ovisno o problemu koji vas muči, donosimo popis biljaka sigurnih za konzumaciju.
KAKO SE RIJEŠITI MUČNINE?
Da će vam se život promijeniti, vjerojatno ste prvi puta osjetili tek kada vam je pozlilo. Mučnina i povraćanje prolaze gotovo uvijek oko 12. tjedna trudnoće. Do tada biste navečer trebali pokraj kreveta držati čaj od metvice i popiti nekoliko gutljaja prije nego što ustanete iz kreveta. Preko dana pomaže neprestano grickanje isjeckanog, svježeg povrća (mrkva, korabica, krastavci), integralnih keksića, sjemenki bundeve ili dvopeka. Tradicionalna kineska medicina preporučuje žvakanje korijena đumbira.
POTIŠTENI? PRIRODA IMA LIJEK!
Normalno je u trudnoći povremeno se osjećati potišteno. Tko želi rastjerati tu tugu može pokušati s čajem od gospine trave. Dvije čajne žličice osušene gospine trave prelijte četvrtinom litre vode i kada voda prokuha, neka odstoji pa procijedite. Tu količinu pijte svakodnevno dva do tri puta.
TEŠKE NOGE
Rado biste skakali od sreće zbog bebe ali, nažalost, to ne ide jer su vam noge teške, a stopala otečena? Ako iz vena više tekućine odlazi u tkivo pomoći će vam čaj za uklanjanje suvišne vode iz tijela: dvije čajne žlice brezova lišća prelijte sa četvrtinom litre kipuće vode, nakon deset minuta procijedite i pijte do tri šalice dnevno.
I ZA NESANICU IMA LIJEKA
Sedam od deset trudnica boluje od nesanice. Čaj od matičnjaka djeluje umirujuće, a pomoći mogu i mali „jastučići“ cvijeta lavande pokraj jastuka. Ako i dalje ne možete zaspati, prije odlaska u krevet pripremite toplu kupku za stopala (38 do 40 stupnjeva) s ekstraktom smrekovih iglica i uljem lavande.
SNIZITE TEMPERATURU
U slučaju dugotrajne temperature svakako posjetite liječnika! Hladni oblozi oko lista noge pomažu protiv povišene temperature.
NIZAK KRVNI TLAK
Ako vam je krvni tlak ionako već nizak tijekom trudnoće obično postaje još niži. Protulijek je puno kretanja na svježem zraku i puno tekućine, odnosno vode. Bitno je također jesti češće, ali manje obroke. U reguliranju tlaka najviše pomažu zeleno, lisnato povrće, grah, orašasti plodovi, naranče, banane, češnjak i đumbir. Pomaže i akupresura. Točka „more energije“ nalazi se na dva prsta širine ispod pupka. Palcem i kažiprstom masirajte tu točku laganim kružnim pokretima jednu minutu.
ŠTO POMAŽE KOD GLAVOBOLJE?
Pojave li se iznenada glavobolja uzrokovana napetošću ili bolovi slični migreni lavanda ih može ublažiti – jednostavno utrljajte nekoliko kapi u zatiljak i sljepoočnice. Ili si na čelo stavite vlažni i hladni oblog. Većini trudnica pomaže i šalica espressa s limunom.
OKRJEPA ZA VAŠA LEĐA
Za bolove u leđima nije krivo samo premještanje težine već i popuštanje tkiva uvjetovano hormonskim djelovanjem. Pomažu tople kompresije ili masaže mješavinom ulja (jasmina, mandarine, ružmarina, smrekovih iglica u ulju jojobe).
GRČEVI U NOGAMA
Oni obično ukazuju na manjak magnezija. Ako ih želite spriječiti pojedite čajnu žlicu meda prije svakog obroka.
ČEŠĆA POTREBA ZA MOKRENJEM?
U posljednjem tromjesečju trudnoće to je normalna pojava budući da maternica pritišće mokraćni mjehur. Osjećate li prilikom mokrenja bolove odmah otiđite liječniku. Jer upale mokraćnih putova u trudnoći lakše zahvaćaju bubrege. Čaj od brusnice pomažu pri uklanjanju tegoba.
ZUBOBOLJA
Dok ne dobijete termin kod zubara zubobolju možete ublažiti uljem od klinčića koje djeluje kao prirodni antibiotik, a uz to i dezinficira usnu šupljinu.