Kako trudnoća napreduje, redovita vježba pomoći će vam da se osjećate mirnije, bolje spavate i ojačate tijelo kako bi se ono lakše nosilo s većom težinom. Upravo je posljednje tromjesečje trudnoće ono u kojem se najbolje ogledaju sve dobrobiti vježbanja. Naime, u ovom periodu žena najviše dobiva na težini, a kako se dijete razvija, snažni mišići i fleksibilnost postaju sve važniji.
Promjene u tijelu uzrokovat će i promjene u načinu na koji vježbate. Usporite izvođenje vježbi i smanjite opterećenje, a izbjegavajte vježbe koje od vas traže ravnotežu jer vam je centar za ravnotežu pod dodatnim opterećenjem. Sad je pravo vrijeme da se bavite plivanjem i vježbanjem u vodi kako biste smanjili pritisak na zdjelicu.
Podsjetnik za sigurno vježbanje:
U drugom i trećem tromjesečju važno je izbjegavati vježbe koje su usmjerene na trbušne mišiće. Kako biste sigurno vježbali i u visokom stupnju trudnoće, pratite ove savjete.
• Pokreti neka vam budu polagani i kontrolirani
• Nemojte ležati na leđima ili trbuhu
• Dišite. Nemojte zadržavati dah tijekom izvođenja vježbi
• Produljite period odmora između vježbi
• Skratite vrijeme tijekom kojega trebate zadržati određeni položaj
PLAN ZA 3. TROMJESEČJE
Aerobne vježbe - 30 minuta barem pet puta tjedno (razbijte u setove od po 10 minuta).
Vježbe zdjelice - Svaki dan.
Vježbe snage - Jednom do dva puta tjedno po 30 minuta (ili češće u kraćim intervalima).
Trup i stabilnost - Dva do tri puta tjedno.
Čučnjevi
I dalje možete izvoditi čučnjeve, ali uz malu pomoć stolice. Stanite uspravno, nogu raširenih u širini ramena. Pridržavajući se za stolicu, zategnite trbušne mišiće, mišiće stražnjice i bedara te se ravnih leđa počnite spuštati u čučanj. Spuštajte se dok vam bedra ne budu paralelna s podom, a koljena pod kutom od 90 stupnjeva. Ponovite 20 puta.
Bočno odručivanje
Stanite uspravno, nogu raširenih u širini ramena, koljena blago savinutih. Ruke držite ravno uz tijelo s bućicama u šakama. Držeći leđa ravnima, zategnite mišiće abdomena, stražnjice i bedara. Odignite ruke od tijela sve do razine ramena dok vam tijelo ne podsjeća na slovo “T”. Vratite ih u početni položaj i ponovite 20 puta.
Prednje odručivanje
Stanite uspravno, nogu raširenih u širini ramena, koljena blago savinutih. Ruke držite ravno uz tijelo s bućicama u škama. Glavu držite ravno, pogled ispred sebe. Zategnite mišiće abdomena, stražnjice i bedara. Podignite ruke ravno ispred sebe sve dok ne dođu u razinu s ramenima. Vratite se u početni položaj i ponovite 20 puta.
Iskorak uz stolac
Stanite uspravno, nogu raširenih u širini ramena. Držite se za stolac ukoliko vam je potrebno. Zategnite mišiće trupa i držeći leđa ravno iskoračite desnom nogom naprijed, a lijevo koljeno spuštajte gotovo do poda. Kad desnu nogu savinete pod pravim kutom, vratite se u početni položaj i ponovite vježbu 10 puta za svaku nogu.
Tekst: Mirta Jurić
Ilustracije: Damir Lešić
Foto: Profimedia
Preuzeto iz magazina Lijepa&aktivna br. 11, 2016.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti