Peckanje u trbuhu, neugodan, oštar, kiseo okus u ustima, osjećaj žarenja u grlu ili ispod prsne kosti najbolje opisuju žgaravicu. Ona je zapravo simptom gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB), tj. vraćanja želučanog sadržaja u jednjak gdje želučana kiselina oštećuje sluznicu i uzrokuje bolove. Obično se javlja odmah nakon pojedenog obroka ili u ležećem položaju. Najjače je izražena u drugom tromjesečju trudnoće, a njezin “napad” u najboljem slučaju traje nekoliko minuta, u najgorem čak nekoliko sati.
Hormonske promjene
Glavni uzrok pojave žgaravice u trudnoći jest to što donji kružni mišić jednjaka, zadužen za sprječavanje vraćanja kiselina u jednjak, oslabi tijekom trudnoće, i to uslijed visoke razine hormona progesterona i estrogena. Progesteron opušta glatke mišiće u cijelom tijelu, što je potrebno kako bi se smanjila aktivnost maternice. No, osim maternice opuštaju se i drugi glatko-mišićni organi, pa tako i donji kružni mišić jednjaka. Pritom usporedno s razvojem trudnoće maternica postaje sve krupnija, pritišće crijeva, dijafragmu i želudac tako da se stvaraju dodatni uvjeti za vraćanje želučanog sadržaja u jednjak. Pod utjecajem hormona može rasti i kiselost želučanog soka zbog čega se pojačava osjećaj žarenja. Mnoge žene navečer zbog toga doslovno ne mogu zaspati. Jedina je utjeha u cijeloj toj priči činjenica da ona nimalo ne utječe na tijek trudnoće (ako isključimo osjećaj nezadovoljstva i neugode) i na razvoj ploda.
Postoje razni savjeti kako ublažiti žgaravicu, no nisu svi učinkoviti kod svake žene. Čak i ako ne pomognu u potpunosti, tješite se time što u posljednjem mjesecu trudnoće žgaravica najčešće vrlo oslabi. Tada se u organizmu smanjuje proizvodnja progesterona kako bi se maternica mogla pripremiti na trudove. Osim toga, s pomicanjem djetetove glavice prema dole, trbuh se smješta niže i smanjuje pritisak na želudac.
Ako ne prije, nakon porođaja svakako možete zaboraviti na ovu neugodnu pojavu.
Ublažavanje simptoma
Sad kad razumijemo razloge zbog kojih nastaje, možemo nabrojiti i čimbenike koji pojačavaju žgaravicu i pokušati ih svesti na minimum.
- Poželjno je izbjegavati spazmolitike jer oni još jače opuštaju muskulaturu unutarnjih organa. Stoga, ako se dogodi da zbog nečega povremeno trebate uzimati te preparate, spomenite liječniku da patite od žgaravice i neka vam, po mogućnosti, preporuči neki drugi oblik liječenja.
- Imajući na umu da žgaravicu potiče pritisak na želudac, pobrinite se da ga dodatno ne opterećujete tijesnom odjećom. Nemojte se nepotrebno sagibati, a ako baš morate, ne činite to s prednjim dijelom tijela, već čučnite pregibajući koljena. Nakon obroka barem pola sata nemojte leći, zato što prijelaz u vodoravan položaj također izaziva vraćanje želučanog sadržaja u jednjak.
- Postoji teorija da žgaravica može nastati kao reakcija na hranu koja potencijalno štetno utječe na razvoj djeteta. Bez obzira na to koliko je to točno ili ne, činjenica je da se ona pojačava od hrane koja prisiljava želudac da stvara kiselinu više od prosječne razine. Zato, ako vas osjećaj žarenja jako uznemiruje, isključite iz jelovnika kavu, kisele i gazirane napitke, mariniranu hranu i začine. Isto se odnosi i na sve kiselo povrće (osobito na rajčicu) i voće, kao i na razne kiselo-mliječne proizvode (osim tvrdoga sira). Pratite reakcije svojeg organizma na sljedeću hranu koja kod nekih dovodi do pojačane kiselosti: svježi kruh i proizvodi koji sadržavaju kvasac; masne vrste mesa i ribe; tvrdo kuhana jaja; pečena hrana; prevruća ili prehladna jela, vrlo slatka jela (med, čokolada). Izbjegavajte puno jesti navečer kad se podrazumijeva da ćete nakon toga dulje vrijeme provesti ležeći.
Pomoć lijekova
Izmučene žgaravicom, trudnice često počinju uzimati lijekove za ublažavanje žgaravice. Važno je da to činite isključivo na preporuku liječnika koji će znati odabrati najmanje škodljive preparate. Budite jako oprezni kod uzimanja antacida koji neutraliziraju kiselinu. Kiselost želučanih sokova kod svake je osobe individualna i samo je posebnom analizom moguće utvrditi koliko je točno imate. No, također je poznato da takvi preparati mogu usporiti i apsorpciju željeza koje je važno za trudnice. Zato je odgovarajuća dijetalna prehrana uvijek puno bolje rješenje. Neka vam ne bude teško promijeniti životne navike ako vam to pomaže da se osjećate bolje i zadovoljnije.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano