Što možemo učiniti da poboljšamo svoje zdravlje i pridonesemo normalnom razvoju svoje bebe?
1. Kava i cigarete
Treba li uopće napominjati da se tijekom trudnoće morate odreći cigareta, alkohola i velikih količina kave? Mnoge štetne navike povezane su s određenim stilom života.
Ako vam je teško odricati se svojih poroka, izbjegavajte situacije u kojima biste najradije posegnuli za njima. Dakle, ako volite uz kavicu popušiti cigaretu, odaberite za ispijanje kave prostor koji nije zadimljen, prijatelje koji ne puše, a umjesto kave, možete popiti neki drugi osvježavajući napitak koji vam bez cigarete neće biti “nepotpun” - zeleni čaj ili mineralnu vodu. Uvijek imajte na umu da je bebino zdravlje najvažnije. Držimo vam palčeve da ne posrnete!
2. Bitka s kilogramima
Ako vas žalosti i sama pomisao na odricanje od čokolade, kolača, pržene hrane i drugih poslastica, moramo vam napomenuti da nije baš sve tako crno. Odricanja ne moraju biti velika i dramatična, no svakako će pridonijeti tome da se bolje osjećate. Utješit ćemo vas, vaše će se potrebe tijekom trudnoće mijenjati, možda će vas opsjedati neuobičajene želje u najčudnije doba dana (ili noći), a neka će vas hrana odbijati. U tome nema pravila.
Organizam će vam uglavnom signalizirati što će vam nedostajati. Iznenadna želja za jagodama u prosincu ili mandarinama u srpnju znači da vam nedostaju nutrijenti koje te namirnice sadrže Uspijete li utažiti takve neobične želje, nitko sretniji od vas i vaše bebe!
Osim što ćete dobiti potrebne nutrijente, preplavit će vas endorfini, horoni sreće, i oplemeniti vas pozitivnim utjecajem. Ono što nikako ne smijete zaboraviti su folna kiselina, namirnice bogate željezom, vitaminima B skupine, magnezijem, fosforom i kalcijem te drugi vrijedni nutrijenti.
Zaboravite na mit da trudnica treba jesti za dvoje jer on vodi tome da ćete i težiti za dvoje. Točnije bi bilo reći da trebate uzimati dovoljne količine vitamina i minerala. Trudnoća funkcionira na principu da beba uzima taman toliko nutrijenata koliko joj je potrebno, a vama što ostane. Nedostatak potrebnih tvari brzo ćete osjetiti u obliku simptoma kao što su vrtoglavica i kronični umor, koji mogu ukazivati na nedostatak željeza. U trudnoći je normalno dobiti nekoliko kilograma više, no oni se nakon porođaja ubrzo izgube. Nema potrebe ograničavati svoje obroke, štoviše, to je čak i opasno te može dovesti do zdravstvenih poremećaja i zaostatka u razvoju vaše bebe. U posljednjem tromjesečju trudnoće većina žena osjeća probavne smetnje jer maternica pritišće druge organe. Usporenu probavu i nadimanje spriječit ćete balansiranom prehranom s mnogo vlakana.
Tijekom dana raspodijelite obroke na više manjih. Nemojte se uplašiti ako vam tek u prvom tromjesečju trbuh odjednom naraste. Vaš organizam želi uskladištiti što je više moguće korisnih tvari. Češće uzimanje manjih obroka spriječit će napadaje gladi, a koja potencira i onaj neugodan osjećaj mučnine.
3. Vježbanje
Trudnoća nije stanje bolesti ili poremećaja, to je stanje privremenih promjena. Nad trudnom ženom ne treba strepiti, niti se ona treba štedjeti umjerenih napora. Štoviše, preporučuje se da se u skladu sa zdravstvenim stanjem i razdobljem trudnoće bavi nekim oblikom tjelesne aktivnosti. To će joj koristiti i pomoći održati kondiciju i zdravlje u dobrom stanju te je pripremiti za napore koje joj donosi porođaj. Tjelovježba namijenjena trudnicama pozitivno utječu ne samo na tijelo, nego i na duh te nas uči kako kontorilirati svoje tijelo.
Najmanje što možete učiniti za sebe su redovite vježbe kod kuće i šetnje, no za pozitivan učinak najljepše je svoja iskustva podijeliti s drugim trudnicama. Tako ćete lakše moći podnijeti slatko iščekivanje.
5. Nedostatak energije
Većina žena u prvom tromjesečju trudnoće osjeća neodoljivu potrebu za odmorom i snom. To je popratni znak čudesne kreacije koja se zbiva u vašemu tijelu. Organizam ulaže dodatne napore da se izgradi vaše malo čudo - biće koje ćete zavoljeti najviše na svijetu. Stoga ovaj umor ne smatrajte preprekom koja vas ometa u svakodnevnim aktivnostima. San i odmor godit će i vama i vašoj bebi pa se odmarajte koliko je moguće. Sve je to odlična prilika da partner preuzme brigu o nekim kućanskim poslovima. Ako i nije od inicijative, nema veze, neka posuđe ostane neoprano, a stan nepospremljen. Vjerojatno će se trgnuti kada za posao ne pronađe čistu i izglačanu košulju ili prazan i još k tome prljav lonac. Nadamo se da ćete u ovoj igri živaca vi odnijeti pobjedu!
5. Loše raspoloženje
Postoje indicije da sve što vi osjećate, osjeća i vaše dijete. Prije nego što znanstvenici čvrsto dokažu vezu između vašeg raspoloženja i djetetova psihičkog razvoja, preporučamo da se potpuno opustite i ne obazirete se na stvari koje vas inače iritiraju i ljute. Razmislite zašto na određen način reagirate na pojedine situacije i jesu li vaše reakcije baš uvijek opravdane. Ne zamarajte se projekcijama crne budućnosti, većina crnih slutnji se nikada ne ostvari. Razmišljajte kreativno, racionalno i odmjereno. Vjerujte u ljudsku dobrotu, vjerujte u sebe. To preispitivanje sebe dobro će vam doći kada vaša beba dođe na svijet i kada ćete je moći učiti emotivnim reakcijama i načinu razmišljanja. O vama će dosta ovisiti koliko će vaše dijete biti uravnoteženo i sretno. Ovaj plemeniti cilj zauvijek nosite u svojemu srcu, a mi vam želimo da u tome i uspjete.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Zašto imamo mamine sinove i tatine princeze?
Postavite djetetu jedno pitanje i provjerite kakav ste roditelj
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'