Kako se navikavate na ideju da beba raste u vama, posve je prirodno da počnete razgovarati s njom, pjevati joj uspavanke i ohrabrivati partnera da ponekad porazgovara s vašim trbuhom. I, samo da znate, ti razgovori nisu uzalud jer već od drugog tromjesečja vaša beba dijete može percipirati zvukove izvan vašeg tijela. Glasovi, melodije i šumovi koje čuje u maternici zapravo joj pomažu da se navikne na buduće okruženje.
Kada se bebi razvija sluh?
Oko 18. tjedna trudnoće, fizionomija djetetova uha dovoljno je razvijena da beba može razaznati i čuti neke zvukove, kao što su zvukovi iz vašeg želuca ili šuštanje zraka iz vaših pluća. Tijekom sljedećih nekoliko tjedana beba moći čuti sve više zvukova iz vanjskog svijeta, a od 27. do 30. tjedna čak će i reagirati na glasove i zvukove koji se filtriraju u maternicu.
Kada beba može čuti mamu?
Najjasniji zvuk koji će dijete moći čuti je vaš glas. Većina zvuka prenosi se kroz zrak, a zatim kroz maternicu. No, kada govorite, zvuk vašega glasa odjekuje kroz vaše kosti i ostatak tijela, pritom ga pojačavajući. Studije su pokazale da se broj otkucaja srca fetusa povećava kada čuje mamin glas, što ukazuje na to da dijete postaje budnije kada govorite. Čitanje naglas, vođenje razgovora i pjevanje pjesmica pomoći će joj da upozna vaš glas.
No tata se ne bi trebao osjećati zapostavljeno jer beba uči prepoznati i njegov glas koji može čuti u maternici. Naime, novorođenčad različito reagira na riječi i zvukove koji se svakodnevno ponavljaju tijekom trećeg tromjesečja u usporedbi s onima koje nikad nije čula tijekom trudnoće. Dakle, kada vaš partner čita ili pjeva bebi, ona upoznaje i njegov glas!
Razvoj sluha u maternici
Oko 6. tjedna trudnoće, iako je beba manja od zrna graška, stanice se već počinju slagati u jedinstvena tkiva koja će s vremenom postati mozak, lice, oči, uši i nos. Do 9. tjedna male udubine će se pojaviti na bočnim stranama djetetova vrata. Iako još nisu na svom konačnome mjestu, postupno će se pomicati prema gore i postati malene, slatke uši.
Tijekom prvog i drugog tromjesečja, uši se nastavljaju razvijati. Unutarnje uho povezuje se s neuronima u mozgu odgovornim za obradu zvukova, a formiraju se sitne kosti srednjeg uha (koje osjećaju vibraciju zvučnih valova).
Do 18. tjedna trudnoće, bebino je uho dovoljno razvijeno da počne otkrivati zvukove. Otprilike od 27. do 30. tjedna bebe mogu okretati glavu ili na drugi način reagirati na zvukove koje čuju izvan maternice.
Kakvi se zvukovi čuju u maternici?
Zvukovi najbolje putuju kroz otvoreni prostor, zbog čega možete lakše čuti nekoga kako viče na otvorenome nego ako vam je glava pod vodom, na primjer, u bazenu. Kako beba nije izložena otvorenom prostoru – oko nje je amnionska tekućina i vaše tijelo. Dakle, čak i kada su joj uši potpuno razvijene, zvukovi koje čuje u maternici su prigušeni.
Naravno, što je zvuk glasniji, veća je vjerojatnost da ga beba može čuti u maternici. Pas koji laje, trube ili sirena zvuči jasnije od tihe pozadinske glazbe - ali to nije nužno loše. Zvukovi na koje se vaša beba navikne u maternici manje će je iznenaditi nakon što se rodi.
Treba li izbjegavati glasne zvukove u trudnoći?
U većini slučajeva, nema razloga da izbjegavate bilo kakvu buku jer fizička barijera amnionske tekućine prigušuje zvuk pa čak ni vama vrlo glasni zvukovi neće tako zvučati bebi.
No, preporuka je stručnjaka da se ne izlažete duže od osam sati u komadu zvukovima koji su jači 85 do 90 decibela (košenje travnjaka kosilicom) ili više od dva sata dnevno buci jačoj od 100 decibela (poput stajanja u blizini motorne pile).
Trebate li puštati bebi klasičnu glazbu?
Iako ste možda čuli da puštanje klasične glazbe bebi dok je u maternici može povećati njezin IQ ili joj dati temelj za bolje obrazovanje, nema dokaza da će to rezultirati novim Mozartom ili Einsteinom. No puštanjem glazbe nećete niti nanijeti štetu bebi jer se ona može naviknuti na organizirane tonove i zavoljeti glazbu.
Ako vam je neugodno razgovarati s vašim trbuhom, sjetite se da od drugog tromjesečja vaše dijete zaista sluša riječi koje govorite. Stoga, pjevajte ili razgovarajte sa svojom bebom i budite svjesni da vas ona čuje.
Tekst: Sanja Matasić
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Postavite djetetu jedno pitanje i provjerite kakav ste roditelj
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke