Trudni ste i to je divno. Ono što nije tako divno je što se oko vas odjednom stvorila hrpa dobronamjernika s korisnim (i ne tako korisnim) savjetima. Pogotovo ako ste prvi put trudni. A ono što je posebno često – prijateljice, susjede, mame, svekrve vam sve (čast iznimkama) žele ispričati svoju priču s poroda. Pa čak i ako je ona stravična. Nekoliko puta.
Prolaze vas trnci kad prvi put shvatite što to znači epiziotomija, kad se probudite usred noći razmišljate o pupkovini omotanoj oko bebina vrata (inače, vrlo čest i ne nužno zabrinjavajući scenarij) ili na svakom ultrazvuku želite da ginekolog provjeri je li beba velika.
Postoji li bolji način za provođenje svojih trudničkih dana?
Postoji. Nemojte slušati horor priče s poroda, a evo i zašto.
#1 Ne donose vam ništa dobro
Google nije vaš najbolji prijatelj kad krenete prekopavati stare forume i oglasne ploče, a nisu ni "mameće grupe" ako se u njima smisleno ne moderira što se piše. Te priče najčešće nisu potpune, a neiskusne trudnice fokusirat će se na najgore dijelove.
Prepričavanje groznih detalja poroda bez konteksta, bez cijele priče i razumijevanja toga što se dogodilo nije informiranje nego zastrašivanje.
Trudnicama ne treba da se boje više, treba im da se boje MANJE. Strah stvara napetost (koja u porodu stvara bol) i začarani krug koji vodi u iskustvo kakvo ne želimo.
#2 Ne postoje dva ista iskustva
Svatko ima svoju priču. To vrijedi za svaku ženu, ali i za svaki porod! Ako je vaš prvi porod prošao na određeni način, ne znači da će tako biti i drugi put. Ne postoje dvije iste priče s poroda.
Tužne ili strašne priče su gotovo uvijek glasnije i možda ostavljaju snažniji dojam, ali većina trudnoća i poroda zapravo protječe sasvim normalno.
#3 Radi se o njima, ne o vama
Prije svega, shvatite da je priča koju vam je netko upravo istresao u krilo samo njihov teret. Perspektiva iz koje je ispričana (pogotovo ako nosi pouku "uvijek napravi / nikad nemoj napraviti ovo"), obojana je njihovim iskustvima, njhovim očekivanjima i, najviše od svega, njihovim razočaranjima.
Iskreno mi je žao kad čujem da mama iza sebe ima traumatično iskustvo poroda. I to je nešto što treba zaliječiti, ali trudnica (pogotovo prvi-put-mama) nije prava publika za to!
Što možete napraviti umjesto toga
#1 Recite NE
Recite NE, na koji god način vam je to prihvatljivo.
Kratko i jasno. Svi su ti pomagači najčešće dobronamjerni, ali isto tako vrlo nesvjesni učinka koji njihove riječi imaju na ženu u realno vrlo osjetljivom životnom razdoblju.
U trudnoći ste senzibilniji i vaša su osjetila izoštrena, sve s ciljem da biste bolje zaštitili svoju bebu. To znači da ćete negativna iskustva doživjeti puno dramatičnije nego kad niste trudni!
#2 Čitajte i slušajte lijepe priče s poroda
Čitanje odabranih priča nije stavljanje ružičastih naočala. Te su priče itekako realne i potrebne jer smo kao žene kolektivno zaboravile koliko smo snažne i sposobne roditi svoje dijete.
Oko nas kruži puno obeshrabrujućih (dez)informacija o porodu. Umjesto toga, u ovim inspirativnim pričama o ženskoj snazi možemo puno naučiti o porodu i svojem tijelu.
Žene su oduvijek rađale i bez da im je netko rekao kako.
#3 Otpustite svoje strahove
Ipak je do vas doprla pokoja strašna priča i neki su vam se detalji urezali u sjećanje. Osjećate tjeskobu na samu pomisao i sad se bojite da će se vama dogoditi ista stvar. Za početak, zapitajte se što možete naučiti iz priče koju ste čuli?
Normalno je da se u trudnoći diže prašina u najdubljim dijelovima našeg bića: pojavljuju se neki stari obrasci i strahovi, a stvari za koje smo mislile da smo ih davno pospremile u ladice podsvijesti, ponovno se pojavljuju na površini.
Izvrsno je što ste osvijestile neki od svojih strahova! Tako ćete ga lakše otpustiti. Kad se bojimo određenih intervencija ili scenarija u porodu, najčešće je u pozadini nešto dublje: strah od promjene, gubitka kontrole ili sumnje hoćemo li biti dovoljno dobra majka.
#4 Pridružite se prvom online skupu za trudnice!
Ako ne znate odakle započeti i gdje biste mogle dobiti pozitivne i provjerene informacije, prijavite se za 8 dana poroda – online skup s primaljama, doulama i edukatoricama (www.lele.hr/online).
Skup će se održati u zatvorenoj Facebook grupi gdje će se tijekom 8 dana, od 8. do 15. 8. svakodnevno objavljivati po jedan edukativni video. Grupa će poslužiti kao privremena online zajednica gdje se trudnice mogu informirati i biti podržane od strane iskusnih žena koje svakodnevno buduće mame pripremaju za porod.
Na skupu sudjeluju stručnjakinje iz Hrvatske i susjednih Bosne i Hercegovine, Slovenije i Srbije: Antonela Cesar Brajković (CD DONA doula), Ksenija Malia Leban (doula i Red Tent voditeljica), Kristina Vidaković (Hypnobirthing porođajna edukatorica), dr. sc. Teja Škodič Zakšek (doktorandica primaljstva i viša predavačica), Dolores Radonić (doula i Dancing for birth instruktorica), Maja Sabolić (fizioterapeutkinja i postpartum doula), Ivana Veličkov (primalja i doula) i Tatjana Ljuština Milaković (aromaterapeutkinja i doula).
Materijali će biti dostupni cijelo vrijeme trajanja skupa i moći će se ponovno pregledavati po želji još sljedeća 3 mjeseca koliko će grupa ostati otvorena.
Prijave su otvorene do 8. 8. 2019.
Tekst i foto: press, Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano