Mučnina i povraćanje u prvim mjesecima trudnoće mogu znatno utjecati na sveukupno opće stanje žene, no postoje načini kako se nositi s njima, a da vam u potpunosti ne zavladaju životom.
Razgovarajte sa svojim partnerom, članovima obitelji i prijateljima o tome kako se osjećate i ne ustručavajte se potražiti pomoć. No, ako vaše stanje nije tako ozbiljno i teško, evo savjeta kako si pomoći.
Postoje razni “kućni pripravci” i savjeti kako olakšati ovo razdoblje:
- Jedite manje obroke više puta na dan, najbolje svaka 2 do 3 sata. Niska razina šećera u krvi te glad mogu uzrokovati podražaj na povraćanje.
- Pokušajte nadoknaditi izgubljenu tekućinu. Pijte manje gutljaje tijekom dana i izbjegavajte piti pola sata prije obroka i nakon njega. Ako vam i tekućina smeta, jedite voće i povrće s visokim sadržajem vode (za ljetne trudnice je pogodna lubenica, a za zimske naranče).
- Čaj od metvice i gazirana mineralna voda mogu pomoći kod mučnine i povraćanja.
- Izbjegavajte jako začinjenu hranu, masnu hranu i hranu s jakim mirisima. Kad god je moguće, jedite hladne obroke (mirisi tople hrane mogu biti nadražujući). Također ćete s vremenom shvatiti koja vam hrana više odgovara, a koja vam izaziva mučninu.
- Pokušajte neko vrijeme izbjegavati “okidače”. Dnevnik prehrane pomoći će vam da otkrijete hranu koja vam najviše škodi. Također, ako je to moguće, kuhanje prepustite nekom od ukućana.
- Kad osjetite mučninu, pokušajte je ublažiti s kriškom integralnog krekera, rižinom pločicom ili tostom. Također, 15 minuta prije nego što ustanete, pojedite nekoliko krekera. Uzmite si vremena prije nego što ustanete.
- Preporučuje se hrana bogata bjelančevinama i složenim, cjelovitim ugljikohidratima.
- Pojedite, mirišite ili cuclajte kriške limuna ili limete.
- Ne pušite i ne pijte alkohol. Izbjegavajte pića koja sadržavaju kinin (Bitter Lemon, Tonic Water). Ako vam ne smeta, kavu ili čaj (zeleni, crni, žuti i bijeli) pijte najviše 2 do 3 manje šalice na dan.
- Pripravci s đumbirom pokazali su se izrazito učinkovitim. Kušajte čaj od đumbira, kekse s đumbirom ili dodatke prehrani s đumbirom. Neke su studije pokazale sigurnost primjene đumbira u ublažavanju trudničkih mučnina, bez negativnog učinka na djetetov razvoj. No, s đumbirom budite oprezni. Ne preporučuje se uzimati kapsule đumbira više od 1 g na dan.
- Uzimanje vitamina B6 u dozi od 50 mg također se pokazalo učinkovito kod liječenja trudničkih mučnina i povraćanja. No, prije nego što uzmete bilo kakve pripravke, svakako se posavjetujte s liječnikom.
- Osigurajte si dovoljno odmora. Stres i užurbanost samo će pogoršati situaciju. U nekim primitivnim društvima, gdje je život opušteniji i jednostavniji, jutarnja je mučnina nepoznat pojam. Zato stvari od sada uzimajte smirenije i s odmakom.
- Provodite što više vremena na svježem zraku i često prozračujte prostorije. Izbjegavajte pretople prostorije jer toplina potiče mučninu.
- Mnoge trudnice zbog straha od uzimanja lijekova i moguće štete koju oni mogu prouzročiti, pribjegavaju alternativnoj medicini. Akupunktura i akupresura pokazuju uistinu dobre učinke. Akupresurne narukvice koje se nose oko ručnog zgloba, pritiskujući akupresurne točke na unutarnjem dijelu zgloba, ublažavaju mučninu.
- Homeopatski pripravci pokazuju učinkovitost kod velikog broja trudnica. Aromaterapija također može pomoći, no prije uzimanja tih proizvoda, konzultirajte se s kvalificiranim i iskusnim aromaterapeutom.
Prijedlozi jelovnika Ovih nekoliko jelovnika služe kao primjer kako biste dobili uvid i ideju kako se uravnoteženo hraniti u trudnoći. S obzirom na to da većina trudnica žudi za nekom vrstom hrane, dok neke namirnice ne mogu uopće unijeti, ovi jelovnici su samo jednostavan vodič. Obroke uzimajte svaka 2 do 3 sata, ne preskačite ih, a večeru ne odgađajte za kasne sate. I za prvu i za drugu užinu mogu se uzimati isti prijedlozi.
Tekst: Martina Ivanišević, dipl. ing. prehrambene tehnologije
Foto: Thinkstock