Projekt "Tri žene, jedan cilj – educirano kroz trudnoću i postpartum" osmišljen je s namjerom da ženama pruži sveobuhvatnu podršku kroz edukaciju i osnaživanje u ključnim fazama trudnoće i majčinstva. Kroz suradnju tri stručnjakinje iz različitih, ali komplementarnih područja – Maja Rečić, primalja s dugogodišnjim iskustvom, Anita Budak, doula i predsjednica Hrvatske udruge doula, te dr.sc. Slavica Žeger, doktorica kineziologije specijalizirana za tjelesnu pripremu trudnica – žele ponuditi ženama alat za bolje razumijevanje i upravljanje vlastitim tijelom i zdravljem u ovom osjetljivom životnom razdoblju.

Cilj projekta je omogućiti pristup informacijama, znanjima i tehnikama koje će ženama pomoći da se osjećaju sigurnije, spremnije i podržanije kroz cijelo putovanje kroz trudnoću, porod i postpartum.

Projekt će se odvijati od listopada do prosinca 2024. godine, u Pandi Prenatal - Centar za pomoć u trudnoći i postpartumu, Mirka Bogovića 2, 47000 Karlovac. Kroz projekt će biti održano ukupno 6 predavanja i 14 radionica, a sve informacije o terminima i prijavama možete pronaći na stranici Panda Prenatal, HUPP i Hrvatska udruga doula.

Što doule rade?

"U današnjem svijetu, doule sve više prepoznaju kao ključne pružateljice emocionalne, fizičke i informativne podrške ženama tijekom trudnoće, poroda i postporođajnog razdoblja. Doule nisu zdravstveni djelatnici, već stručnjaci za pružanje kontinuirane podrške trudnicama, rodiljama i majkama, te pomažu u smanjenju stresa i straha, promovirajući osjećaj sigurnosti i povjerenja tijekom čitavog procesa", rekla je Anita Budak, predsjednica Hrvatske udruge doula.

Doule pružaju personaliziranu podršku koja uključuje:

  • Emocionalnu i mentalnu podršku trudnici i njenoj obitelj,
  • Fizičku pomoć tijekom poroda, poput olakšavanja bolova kroz neinvazivne tehnike
    (masaže, promjena položaja, tehnike disanja),
  • Informiranje i pripremu za porod, te pomoć pri donošenju informiranih odluka,
  • Postporođajnu podršku, emocionalno osnaživanje i pomoć u prilagodbi na novu životnu
    ulogu majke.

Najava radionice u 11. mjesecu

Voditelj: Anita Budak, predsjednica Hrvatske udruge doula

Predavanje: Rađanje majke

Unutar suvremenog svijeta, čini se da tehnološki i medicinski napredak nisu pojednostavili ni olakšali emocionalnu tranziciju žene u majku. Naprotiv, brzi tempo života, očekivanja društva, te kompleksnost modernog roditeljstva učinili su ovaj prijelaz još zahtjevnijim. Predavanje “Rađanje majke” istražuje mnogobrojne faktore koji utječu na proces rađanja – ne samo fiziološki, već i emocionalno, psihološki i društveno. Od trenutka začeća pa do postporođajnog perioda, žena je suočena s brojnim izazovima, a često su emocionalni i mentalni aspekti poroda zanemareni u promišljanju o porodu i majčinstvu.

Ključne teme koje će biti obrađene uključuju:

1. Fiziološke osnove poroda i postporođajnog razdoblja – Kako tijelo prolazi kroz transformaciju te kako ti fizički procesi utječu na emocionalno i mentalno stanje majke.

2. Emotivno stanje žene i njegov utjecaj na tijek poroda – Istražiti ćemo kako strah, trauma ili mir i podrška mogu duboko oblikovati iskustvo rađanja i dugoročno utjecati na majčinstvo.

3. Utjecaj sustava rađanja na iskustvo poroda – Odnos žena prema zdravstvenim autoritetima, porodni protokoli i institucionalni pristup rađanju često oblikuju i emocionalni doživljaj poroda.

4. Razmatranje vlastitih uvjerenja o porodu i majčinstvu – Ova tema će obuhvatiti istraživanje kako osobne predrasude, obiteljski obrasci i kulturni utjecaji definiraju očekivanja i iskustva žena tijekom prijelaza u majčinstvo.

5. Dugoročni utjecaj emocionalne i socijalne podrške u porođajnoj godini – trudnoća i prva tri mjeseca nakon poroda ključna je za psihičku dobrobit majke i njezin odnos s djetetom, partnerom i zajednicom. Nedovoljna podrška u ovom razdoblju može ostaviti dugoročne posljedice, ne samo na majku, već i na cijelu obitelj.

Rađanje majke je proces koji duboko utječe ne samo na ženu, već i na cijelo društvo. Emocionalno i socijalno blagostanje majki direktno utječe na zdravlje zajednice i buduće generacije. U našem društvu je od iznimne važnosti prepoznati i podržati ovaj proces kako bi majke dobile potrebnu podršku tijekom jednog od najvažnijih prijelaznih perioda u svom životu.

Primalja, doula i kineziologinja - projekt podrške kroz trudnoću i postpartum
Promo 

Tko su primalje i čemu služe?

Primalja je jedno od najstarijih i najplemenitijih zanimanja koje postoji. Od pradavnih vremena, ruke primalja prve su dodirivale novorođenčad, pozdravljajući život i pružajući podršku ženama u jednom od najvažnijih trenutaka njihovog života. Danas je primalja visokoobrazovani zdravstveni djelatnik čija je uloga daleko šira od same pomoći pri porodu. Primalje su ključne u
skrbi za žene tijekom čitavog reproduktivnog razdoblja, kao i za novorođenčad, pružajući sigurnost, podršku i stručnost.

Primalja nije samo pratnja tijekom poroda – ona je primarni zdravstveni skrbnik za ženu i dijete. Prema Zakonu o primaljstvu, primalje u Hrvatskoj imaju pravo samostalno nadzirati fiziološku trudnoću, porod i babinje, no trenutno se te ovlasti provode isključivo unutar bolničkog sustava.

Iako postoji još prostora za napredak, ovaj korak značajan je za unaprjeđenje primaljstva i omogućuje veći pristup primaljskoj skrbi. Prisutnost primalje tijekom poroda čini cijeli proces jednostavnijim i manje stresnim za majku.

Osim što su nježne i suosjećajne, primalje su visoko educirane u prepoznavanju svih fizioloških i emocionalnih promjena koje se događaju tijekom trudnoće i poroda. U slučaju bilo kakvih komplikacija, primalja će brzo reagirati i osigurati suradnju s drugim zdravstvenim stručnjacima kako bi se osigurala optimalna skrb za majku i dijete.

Primalja također pomaže smanjiti potrebu za medicinskim intervencijama kao što su klizma, brijanje, epiziotomija, prokidanje vodenjaka i druge nepotrebne postupke, koji su često rezultat ubrzanog vođenja poroda. Uz primalju, trudnice imaju priliku proći kroz porod na prirodniji i manje invazivan način. Ona je most između trudnice i liječnika, pomažući oboma stranama da bolje razumiju jedna drugu, stvarajući time sinergiju u kojoj je trudnica u središtu pažnje.

Najava radionica u 11. mjesecu

Voditelj: Maja Rečić, primalja, bacc.med.techn., izvršna direktorica Hrvatske udruge za promicanje primaljstva i dopredsjednica Hrvatske komore primalja

Predavanje: Porodni plan kao alat za efikasnu komunikaciju u rađaonici

U cilju dodatnog osnaživanja uloge žene u porodu kao i primalja, održat će se radionica pod nazivom “Porodni plan kao alat za efikasnu komunikaciju u rađaonici”. Na radionici ćemo posebno raspraviti i plan poroda kao alat za uspješniju komunikaciju, te važnost komunikacije tijekom boravka u rodilištu. Plan poroda postaje sve važniji alat koji omogućuje trudnicama da aktivno sudjeluju u donošenju odluka tijekom trudnoće i poroda, a upravo primalje igraju ključnu ulogu u tome. One pomažu ženama da svoje želje i potrebe jasno komuniciraju, istovremeno osiguravajući medicinsku sigurnost i dobrobit majke i djeteta. 

U tom kontekstu, radionica će naglasiti važnost izgradnje povjerenja između primalja i rodilja te njihovu sposobnost da prepoznaju i odgovore na potrebe svake žene. Kroz otvorenu komunikaciju, trudnice mogu lakše izraziti svoje želje, dok primalje osiguravaju da se te želje uvaže unutar sigurnih okvira zdravstvenog sustava. Plan poroda i dobra komunikacija ključni su za smanjenje stresa kod majki, omogućavanje personalizirane njege i stvaranje boljih iskustava u rodilištima.

Cilj radionice je osigurati da se glas primalja i žena u reproduktivnom razdoblju bolje čuje te da se kroz zajedničku suradnju unaprijedi standard skrbi u Hrvatskoj. Naše primalje ne samo da prate žene kroz proces poroda, već ih i aktivno osnažuju, osiguravajući da svaka žena ima pravo na informirani izbor i podršku u najvažnijim trenucima svog života. Pridružite nam se i podržite važan korak ka boljem razumijevanju želja trudnica kao i bolje razumijevanje od strane zdravstvenih stručnjaka uključenih u cijeli proces.

Predavanje: Primaljska skrb u postpartumu

Primaljska skrb ne završava nakon poroda, nego ima ključnu ulogu i u postpartumu, odnosno u periodu nakon rođenja djeteta.

Radionica „Primaljska skrb u postpartumu“ naglasit će važnost skrbi za majku i novorođenče nakon poroda, a obuhvatit će teme poput fizičkog oporavka žene, emocionalnih izazova, podrške u dojenju, te važnosti praćenja općeg zdravlja i dobrobiti novopečene majke i bebe.

Primalje su educirane ne samo da pomognu majci kroz trudnoću i porod, već i da pružaju neophodnu podršku u prvih nekoliko tjedana nakon rođenja djeteta. Ovaj period često prolazi podcijenjen, no upravo je to vrijeme kada je kontinuirana primaljska skrb od presudne važnosti. Od savjetovanja o dojenju, brige o emocionalnom zdravlju, prepoznavanja znakova postporođajnih komplikacija, do podrške u oporavku majke – primalje su ključne u osiguravanju zdravog početka za obitelj. 

Kroz radionicu ćemo istaknuti praktične aspekte postpartum njege, kako bi majke bile bolje informirane i pripremljene za sve izazove koje ovaj period donosi. Radionica će također naglasiti važnost podrške ženama tijekom ovog razdoblja, kako bi se smanjila pojava postporođajne depresije i drugih poteškoća s kojima se žene često suočavaju.

Teme radionice uključivat će:

  • Fizikalni oporavak nakon poroda,
  • Zdravstvena i emocionalna podrška majkama,
  • Uloga primalje u savjetovanju i podršci tijekom dojenja,
  • Prepoznavanje i zbrinjavanje komplikacija u postpartumu.

Radionica ima za cilj osnažiti žene i zdravstvene djelatnike, osigurati bolju povezanost između primalja i žena, te pružiti praktične alate za unapređenje skrbi u postpartumu. Pozivamo sve zainteresirane da se pridruže i saznaju više o ulozi primalja u jednom od najvažnijih, a često zanemarenih, perioda u životu žene i djeteta.

Primalja, doula i kineziologinja - projekt podrške kroz trudnoću i postpartum
Promo 

Slavica Žeger, vlasnica i osnivačica Pande Prenatal, centra za pomoć u trudnoći i postpartumu

Predavanje: Kako pripremiti tijelo za porođaj

U današnje vrijeme nema sumnje da je tjelesna aktivnost sastavni dio zdravog načina života, čak i tijekom trudnoće i postporođajnog razdoblja. Žene su generalno svjesne da je tjelesna aktivnost korisna za zdravlje i kondiciju majke i fetusa. No, previše trudnica i rodilja odustaje ili ograničava tjelovježbu zbog pretjeranog straha od gubitka djeteta ili komplikacija tijekom
trudnoće i poroda. S druge strane, ponekad ni žene ni zdravstveni djelatnici ne znaju koje su vrste vježbi najbolje, najsigurnije i najučinkovitije.

Tjelesna aktivnost tijekom trudnoće i nakon poroda vrlo je zahtjevno područje te zahtjeva znanje i praksu. Stručnjaci za tjelovježbu moraju biti svjesni brojnih fizioloških, biomehaničkih i psihosocijalnih prilagodbi uzrokovanih trudnoćom, kao i zdravstvenih stanja, simptoma i nelagode povezanih s trudnoćom, imajući na umu pravilnu procjenu prije vježbanja i osnovnu tjelesnu spremnost, individualizirani pristup, znanje pri izboru vježbi, prilagodbu sadržaja i sigurnost trudnica.

Zdravstveni djelatnici također moraju biti, odnosno postati aktivni čimbenici u procesu promicanja zdravlja pružajući savjete o dobrobitima tjelesne aktivnosti i terapijskog vježbanja. Stoga je od posebne važnosti multidisciplinarni timski pristup, te komunikacija između žena koje vježbaju ili se bave sportom, liječnika (porodničara, ginekologa), primalja i kineziologa.

Cilj ovog predavanja je popunjavanje praznina između znanja utemeljenog na dokazima o dobrobitima tjelesne aktivnosti u trudnoći i nakon poroda i prakse u provedbi programa vježbanja, premošćivanje jaza između zdravstvenih djelatnika i kineziologa, između trudnice i tjelovježbe. Tek kad popunimo te praznine zajedničkom suradnjom moći ćemo pružiti bolju skrb
trudnicama i rodiljama putem tjelesne aktivnosti.

  • Teme koje ćemo obraditi:
  • Utvrditi kako dah, pokretljivost i svijest o dnu zdjelice podupiru tijelo u trudnoći i
    pripremaju tijelo za dobar porod i postpartum,
  • Utjecaj mehanike respiracije i pravilnog angažiranja trbušnih mišića na zdravlje
    zdjeličnog dna.
  • Kako razviti i podržavati mobilnost u trudnoći kroz četiri osnovne pozicije,
  • Zdjelična dinamika i važnost kretanja u porodu,
  • Važnost prenatalne masaže perineuma.

Predavanje: Osnovni alati za tjelesni oporavak nakon poroda

Nakon poroda majke najčešće padnu u drugi plan. Većina savjeta odnosi se na brigu o novorođenčetu, dok je provjerene informacije o tome kako se brinuti za vlastito tijelo koje je prošlo kroz porod puno teže pronaći. Neke od preporuka su zastarjele, pa čak i štetne, a većina ih se može svesti pod zajednički nazivnik „miruj 6 tjedana“. Nakon tog perioda žena najčešće obavlja prvi ginekološki pregled čiji je zaključak najčešće da možete nastaviti raditi sve kao irije.

No, je li tijelo uistinu spremno nastaviti kao da se porod nije dogodi? Iako je odmor vrlo važan, dapače nezamjenjiv u oporavku, neke boljke s kojima se susreću žene u postpartumu ne mogu biti riješene samo odmorom. Ova radionica osmišljena je kako bi pružila provjerene informacije i podučila trudnice i mame što mogu očekivati od svog tijela nakon poroda, kako se s time nositi i najvažnije – što poduzeti!

Ova četverosatna praktična radionica se odnosi na tehnike koje možete upotrijebiti već unutar prvih 6 tjedana nakon poroda, a imaju za cilj optimalan oporavak i povratak tijela u pravilnu funkciju, te tokom cijele prve godine postpartuma.

Teme koje ćemo obraditi uz demonstraciju tehnika:

  • Postpartum očekivanja,
  • Oporavak nakon vaginalnog poroda, + koje sve alate imamo na raspolaganju,
  • Protokoli za oporavak nakon carskog reza - desentizacija i mobilizacija ožiljkastog tkiva,
    što s carskim rezom, kako poboljšati cirkulaciju u segmentu i spriječiti nastanak adhezija,
  • Masaža abdomena i međice nakon epiziotomije,
  • Osnove rehabilitacije cora,
  • Kako očuvati zdjelično dno,
  • Tehnike disanja, podizanja iz supinalne pozicije, kontrola intraabdominalnog tlaka,
  • Što poduzeti u slučaju curenja mokraće, prolaps maternice ili dijastaze ravnog trbušnog
    mišića,
  • Kada i s kojim aktivnostima krenuti nakon poroda,
  • Nošenje steznika,
  • Poželjna mehanika tijela i ergonomija za mame