Pitanje:

Poštovani, znam da moje pitanje ne spada direktno u vašu domenu, ali vas molim za pomoć. Naime, supruga se uskoro vraća na posao kada nam dijete kreće u vrtić s godinu dana (d.o.o. sa 4 zaposlenih), ima već 4 godine ugovor na neodređeno vrijeme. Prilikom razgovora s poslodavcem naglašeno joj je da kada se vrati da će biti zaposlena na nepuno radno vrijeme (pola radnog vremena), a to, naravn,o znači i drastično manju plaću. Interesira me može li poslodavac (koji naravno zna da ni žena ni mi kao obitelj nemamo drugi izbor) promijeniti ugovor samo tako (jer neformalno već vrši pritisak da je to gotova stvar)? Točnije moje je pitanje može li poslodavac (mali d.o.o.) odlučiti da se nakon povratka s roditeljskog dopusta (bivši rodiljni) ugovor na neodređeno s punim vremenom mijenja na nepuno radno vrijeme?

Odgovor:

Zakon o radu počiva na načelu stalnosti sadržaja ugovora o radu. S obzirom na to da je ugovor o radu po svojoj prirodi dvostrani obvezno-pravni posao, on se može mijenjati suglasnom voljom obiju stranaka ugovora, dakle i radnika i poslodavca. Navedeno se odnosi na sve bitne uglavke ugovora o radu; mjestu rada, naravi ili vrsti rada na kojem radnik radi, trajanju ugovora o radu, plaći, pa tako i punom radnom vremenu, što je meritum pitanja. Bitno je naglasiti kako ponuda nije otkaz ugovora o radu, već prijedlog za izmjenu. Ako se ponuda ne prihvati, ostaje stanje kakvo je bilo. Prilikom pregovaranja ne smije postojati mana volje poput prijetnje, sile, bitne zablude, nesporazuma, prijevare ili prividnog ugovora.

Svaka promjena ugovora o radu mora biti napisana i potpisana, dok sama forma nije bitna. Dakle promjena ugovora o radu može biti u obliku aneksa, dodatka ili potvrde o izmjeni.

U situaciji kada zbog poslovno ili osobno uvjetovanih razloga kod poslodavca postoji potreba za izmjenom ugovora o radu, a radnik se takvim izmjenama protivi, poslodavac može ostvariti izmjenu ugovora o radu jedino kroz institut otkaza s ponudom izmijenjenog ugovora. Kod ove vrste otkaza ugovora o radu moraju biti ispunjeni svi zakonom predviđeni opravdani razlozi za otkaz koji trebaju postojati i da se radi o redovitom otkazu ugovora o radu radi poslovno odnosno osobno uvjetovanih razloga te je nužno provesti Zakonom o radu za to predviđenu proceduru u vidu savjetovanja s radničkim vijećem.

Ako radnik prihvati takvu ponudu izmijenjenog ugovora, ali s njom nije zadovoljan jer smatra da je odluka o otkazu nezakonita, svoje protivljenje odluci mora izraziti u obliku zahtjeva za zaštitu prava u roku od petnaest dana od dana kada je prihvatio izmijenjeni ugovor o radu.

Ako radnik odluči ne prihvatiti izmijenjeni ugovor, petnaestodnevni rok za podnošenje zahtjeva za zaštitu prava teče od dana kada je radnik priopćio poslodavcu da ne želi prihvatiti izmijenjeni ugovor, a ako to nije uradio, onda u roku od petnaest dana od dana kada je istekao rok za prihvat izmijenjenog ugovora.

Tekst: Blaženka Musulin, www.odvjetnicki-ured-musulin.hr

Foto: Profimedia

*Izjava o odricanju od odgovornosti Navedeno mišljenje je dano isključivo u informativne svrhe na osnovi informacija navedenih u pitanju korisnika, zbog čega isto ne mora biti potpuno, iscrpno ili precizno te ne predstavlja obvezujuće stručno ili pravno mišljenje. Adria Media Zagreb d.o.o. i autor ne odgovaraju za bilo kakvu štetu koja može nastati kao posljedica korištenja navedenog mišljenja objavljenog na internetskim stranicama. Korisnicima se stoga savjetuje poduzimanje svih potrebnih mjera predostrožnosti prije uporabe takvih mišljenja, a koje koriste na vlastitu odgovornost. S obzirom na to da su zakoni često skloni izmjenama, korisnicima se predlaže obratiti pozornost na mogućnost da je došlo do određenih zakonskih promjena.