Pitanje:

Poštovani, dijete je imalo ozljedu u vrtiću, radi se o prijelomu ruke i 3,5 tjedna gipsa, odlazak na vježbe kod fizioterapeuta i na plivanje. Također, ne smije ići u kolektiv 2 mjeseca te sam u tom razdoblju na bolovanju zbog njege djeteta. Dobili smo papire iz vrtića za osiguranje. Molim Vas savjet na što moram obratiti pažnju pri ispunjavaju zahtjeva za osiguranje i možete li mi reci na koji zakon se mogu osloniti i proučiti ga prije ispunjavanja zahtjeva. Hvala!

Odgovor:

Ako se dogodi nezgoda u kojoj je došlo do teške ozljede, a postoji polica osiguranja kojom su djeca osigurana, važno je nezgodu prijaviti i dostaviti svu medicinsku dokumentaciju kako bi osiguravajuće društvo moglo riješiti predmet. Zahtjev koji uputite osiguranju, a vrtić potvrdi i ovjeri razmatrat će se te utvrditi pravna osnova u vidu odgovornosti za propust zbog kojeg je došlo do ozljeđivanja djeteta. Po utvrđenju osnovanosti zahtjeva utvrđivat će se visina bolova i straha, te posljedica ozljeđivanja koje dijete trpi, na način da će liječnik-cenzor osiguravajućeg društva na temelju medicinske dokumentacije procijeniti ozljedu vašeg djeteta, a na temelju iste djelatnici osiguravajućeg društva sačinit će i dostaviti vam ponudu. Prilikom određivanja visine odštete uzet će se u obzir duljina liječenja i medicinska dokumentacija koja opisuje tegobe koje dijete ima. Pravo na naknadu štete regulirano je odredbama Zakona o obveznim odnosima, poglavljem o naknade neimovinske štete, odnosno štete za ozljede. Ako nećete biti zadovoljni visinom odštete, pravičnu naknadu možete ostvariti u sudskom postupku.

2. Pitanje:

Poštovani, na tjelesnom u školi se dijete ozlijedilo pa me zanima imamo li pravo na nekakvu odštetu. Naime, polica osiguranja nije plaćena jer nije bila ni nuđena, koliko ja znam, ali sam negdje pročitao da su djeca u Zagrebu tj. učenici automatski osigurani kod osiguravajuće kuće. Ozljeda je puknuće prednjeg ligamenta i meniskusa... 2 zadnja tjedna nije bio u školi, potrebna je operacija te rehabilitacija od godine dana ukoliko želimo da noga bude donekle ok...bez operacije nema nikakve aktivnosti doživotno, osim vožnje bicikla jer kosti koljena ne drže ligament. Operativni zahvat obuhvaća vađenje vlastitih tetiva i bušenje kostiju kako bi se rekonstruirao ligament te šivanje meniskusa... Napravljena je i magnetska rezonanca koljena i plaćena 1000 kn..što nas sve dalje čeka oko troškova, ne znamo.

Odgovor:

Kroz sljedeći prikaz prava pokušat ću vam pomoći u realizaciji odštete.

Osoba odgovorna za štetu dužna je štetu naknaditi, a sukladno odredbi čl. 1090 ZOO-a, određeno je da oštećenik ima pravo na naknadu u iznosu koji je potreban da se materijalna situacija istoga dovede u ono stanje u kojem bi se nalazio da nije bilo štetne radnje ili propuštanja, pa dakle troškovi liječenja koji su nastali i u svezi su s ozljeđivanjem koje je predmet događaja i mogu se potraživati uz predočenje računa, te medicinsku dokumentaciju iz koje proizlazi da su isti bile neophodni, te preporučeni od strane liječnika koji je dijete liječio.

Međutim, onaj tko za štetu odgovara ne mora priznati sve troškove liječenja već samo one koji su bili neophodni za saniranje zadobivenih ozljeda i unapređenje zdravstvenog stanja oštećenog. Također,  pri odlučivanju o potrebitosti i korisnosti učinjenog pregleda u obzir se uzima okolnost da je navedena pretraga mogla biti obavljena redovnim putem i zašto je obavljena u privatnoj ustanovi. Notorna je činjenica da se pregledi u bolnicama znatno duže čekaju, nego u privatnim klinikama, no osiguravajuće društvo ne mora priznati sve troškove liječenja obavljene u privatnoj ustanovi.

Tekst: Blaženka Musulin, www.odvjetnicki-ured-musulin.hr

Foto: Profimedia