Trebate li besplatan pravni savjet, pišite nam na adresu urednistvo@roditelji.hr s naznakom “Za pravni savjet” i mi ćemo vaše pitanje proslijediti onima koji se u zakone najbolje razumiju. Donosimo dva odgovora odvjetnice Blaženke Musulin na pitanja naših čitatelja.
Spor s osiguravajućim društvom radi naknade štete
U sporu sam s osiguravajućim društvom radi naknade štete, no sporna je odgovornost, premda je policija postupak pokrenula protiv drugog sudionika, pa me zanima zašto ja trebam nešto dokazivati.
Ako sud na temelju izvedenih dokaza (čl. 8 Zakona o parničnom postupku) ne može sa sigurnošću utvrditi neku činjenicu, o postojanju iste zaključit će pravilom o teretu dokazivanja (čl. 221.a ZPP-a) prema kojem je tužitelj dužan dokazivati istinitost svojih tvrdnji, a tuženik mora dokazivati istinitost svojih navoda odnosno prigovora. Dakle, uzima se da nije istinita neka tvrdnja stranke na koju se ona poziva u svoju korist, ako nije kadra pružiti sudu dovoljno dokaznih sredstava (idem est non esse aut non probari – svejedno je: ne postojati ili ne biti dokazan). U konkretnom slučaju, kad tužitelj zbog ne bi dokazao ni jednu činjenicu iz koje bi se moglo utvrditi postojanje i obujam štete, takav tužbeni zahtjev mogao bi se odbiti. Dakle, na tužitelju je teret dokazivanja postojanja i obujma štete, te je obveza istog dostaviti medicinsku dokumentaciju na temelju koje se može utvrditi postojanje uzročne veze između štetnog događaja i nastale štete.
Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama
Poštovani! Možda pitanje i nije iz pravnog sektora , ali ako mi možete pomoći. Prvo sam pitanje postavila područnoj službi HZZO-a u Kutini, bez adekvatnog odgovora, onda sam na info mail poslala upit direkt u HZZO i stiže odgovor koji uopće ne razumijem... pa možda bi mi mogli pomoći rastumačiti Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama („Narodne novine“ broj: 85/08, 110/08, 34/11 i 54/13 – u daljnjem tekstu: ZRRP).
Dakle moje pitanje je glasilo:
Poštovani! Suprug i ja smo zajedno ukupno iskoristili roditeljskog dopusta za prvo dijete u danima 164 cca 6 mj.., kako citam u zakonu da postoji pravo o korištenju 8 mjese, a kako sam ja koristila samo jedan mjesec a on ostalih 5 znači li to da on ima pravo na još 2 mjeseca.?
Njihov odgovor:
Poštovana, da imate prava na svoja 2 neprenosiva mjeseca, ukoliko se radi o zaposlenom roditelju i to iskoristiti do 08 godine života djeteta, ukoliko se majka prenijela ocu jedan mjesec da bi isti imao 5 mjeseci roditeljskog, pored ova 2 neprenosiva istoj ostaje i jedan prenosivi, dakle ukupno 3 mjeseca.
Sada moje pitanje glasi: koliko ukupno pravo, prema zakonu, imamo na roditeljski dopust 8 ili 9 mjeseci? i da li to pravo imam ja ili on?
Unaprijed zahvalna za Vašu pomoć i savjete!
Sukladno članku 14. stavku 3. Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, ako oba zaposlena roditelja koriste pravo na roditeljski dopust, u tom slučaju za prvo rođeno dijete imaju pravo na roditeljski dopust u ukupnom trajanju od 8 mjeseci, odnosno svaki od roditelja po 4 mjeseca.
Naravno, ako jedan od roditelja zbog opravdanih razloga nije u mogućnosti iskoristiti svoj dio roditeljskog dopusta u potpunosti može ga prenijeti na drugog roditelja. Tada jedan od roditelja koristi roditeljski dopust u dužem trajanju od drugog, znači može iskoristiti neiskorišteni dio roditeljskog dopusta ovog drugog, no ukupno trajanje roditeljskog dopusta za oba roditelja iznosi 8 mjeseci i moguće ga je iskoristiti do 8. godine djetetova života.
Odvjetnica Blaženka Musulin
Palmotićeva 37/ I
10000 Zagreb
Tel: +385 1 4873 663, +385 1 4873 213
Fax: +385 1 4835 730
Foto: Profimedia, Blaženka Musulin
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano