Trebate li besplatan pravni savjet, pišite nam na adresu urednistvo@roditelji.hr s naznakom "Za odvjetnicu". Na vaša pitanja odgovara odvjetnica Blaženka Musulin, koja se pretežno bavi područjem građanskog prava i više od 20 godina pruža stručnu pravnu pomoć fizičkim i pravnim osobama. Iza nje su godine iskustva u struci, mnoštvo riješenih parnica i završenih slučajeva, a u okviru odvjetničkog ureda Musulin radi s timom od četiri mlada pravnika. Ured zastupa pretežno fizičke osobe koje kroz neposredni kontakt s odvjetnicom iznose svoje probleme, te se svaki problem individualno prihvaća i rješava.

Donosimo dva pitanja čitatelja koji su trebali pravni savjet i odgovora odvjetnice.

Naknada za ozljede i troškove liječenja

Dok sam s prijateljima sjedio u kafiću i gledao nogometnu utakmicu, na glavu mi je pao zvučnik, koji se nalazio iznad stola, očigledno loše učvršćen. Dugotrajno sam se liječio zbog udarca u glavu i lakšeg potresa mozga, zbog čega imam trajne posljedice. Zanima me imam li pravo na naknadu za ozljede koje sam pretrpio i troškove liječenja koje sam zbog toga imao, te od koga mogu tražiti naknadu?

Blaženka Musulin: Pravo na naknadu za štetu koju trpite zbog navedenog događaja možete potraživati od vlasnika ugostiteljskog objekta u kojem se događaj desio, ili od njegova osiguranja, ako je ugostiteljski objekt osiguran. Dakle, potrebno je obratiti se vlasniku objekta, sa zahtjevom da vas obavijesti ima li sklopljenu policu osiguranja s nekim od osiguravajućih društava, nakon čega se možete zahtjevom za naknadu štete obratiti tom osiguravajućem društvu. Ukoliko ugostiteljski objekt nije osiguran od odgovornosti, sa zahtjevom se možete obratiti direktno vlasniku ugostiteljskog objekta.

Prema Zakonu o obveznim odnosima imate pravo potraživati naknadu za povredu prava osobnosti, naknadu za tjelesno i duševno zdravlje. Visina odštete ovisiti će o ozljedama koje ste zadobili i duljini liječenja. Ukoliko vaš zahtjev bude otklonjen, pravo možete ostvarivati u postupku pred sudom.

Tko ima pravo na oslobođenje od plaćanja sudskih pristojbi?

Pokrenuli bismo sudski postupak no čuli smo da su sudske pristojbe visoke. Da li se može tražiti oslobođenje i tko o tome odlučuje?

Blaženka Musulin: Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći kojim je regulirano oslobođenje od plaćanja troškova postupka u primjeni je od 1.siječnja 2013.g. kada su stupile na snagu odredbe Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći (NN 81/11- ZIDZBPP) prema kojima je odlučivanje o prijedlozima za oslobođenje od plaćanja sudskih pristojbi u nadležnosti ureda državne uprave u županijama i ureda Grada Zagreba (čl. 1. St.3. i čl. 15 .ZIDZBPP-a) koje odredbe imaju prednost u primijeni pred odredbama drugih posebnih propisa kojima se uređuju pitanja uvjeta i postupaka po kojima se odlučuje o oslobođenju od plaćanja sudskih pristojbi (čl.2.st.5. Zakona). Samo iznimno Zakon u odredbama čl. 5. te čl. 40.-44. predviđa da o oslobođenju od plaćanja sudskih pristojbi može odlučiti sud, uz poštivanje preduvjeta iz čl. 42.ZIDZBPP-a.

Također članom 22. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku izmijenjen je raniji čl. 172 Zakona o parničnom postupku u čijem st. 3. je bilo propisano da sud može stranku osloboditi od plaćanja sudskih pristojbi uz uvjete propisane Zakonom o sudskim pristojbama, te je istim člankom određeno da se pravo na oslobođenje od plaćanja troškova postupka i pravo na stručnu pomoć strankama ostvaruje na način i uz uvjete propisane posebnim propisom kojim se uređuje besplatna pravna pomoć.

Također je i čl. 102. Zakona o parničnom postupku (NN 28/2013. pročišćeni tekst) propisao da se odredbe čl. 22 ZIDZBPP primjenjuju i na postupke pokrenute prije stupanja na snagu odredaba Zakona o parničnom postupku (ZPP-a).

Iz svega navedenog proizlazi da se nakon stupanja na snagu ZIDZBPP-a odredbe ZPP-a o odlučivanju o oslobađanju od plaćanja troškova postupka i prava na stručnu pomoć mogu primjenjivati samo u skladu s odredbama Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći.

trebate-besplatan-pravni-savjet-pisite-nam

Odvjetnica Blaženka Musulin

Palmotićeva 37/ I

10000 Zagreb

Tel: +385 1 4873 663, +385 1 4873 213

Fax: +385 1 4835 730

www.odvjetnicki-ured-musulin.hr

Foto: Profimedia, Blaženka Musulin