Trebate li besplatan pravni savjet, pišite nam na adresu urednistvo@roditelji.hr s naznakom „Za odvjetnicu“. Na vaša pitanja odgovara odvjetnica Blaženka Musulin, koja se pretežno bavi područjem građanskog prava i više od 20 godina pruža stručnu pravnu pomoć fizičkim i pravnim osobama. Iza nje su godine iskustva u struci, mnoštvo riješenih parnica i završenih slučajeva, a u okviru odvjetničkog ureda Musulin radi s timom od četiri mlada pravnika. Ured zastupa pretežno fizičke osobe koje kroz neposredni kontakt s odvjetnicom iznose svoje probleme, te se svaki problem individualno prihvaća i rješava.

Donosimo nekoliko pitanja čitatelja koji su trebali pravni savjet.

Maloljetnik izazvao prometnu nesreću

Dječaci su se vozili sa svojim prijateljem, također maloljetnim, koji je uzeo tatin auto. Imali su prometnu nesreću kada su sletjeli s ceste u jarak, ozlijeđeni su, te vozilom hitne pomoći prebačeni u bolnicu i zadržani na liječenju. Djelatnici policije rekli su nam da će biti pokrenut kazneni postupak protiv vozača, a obzirom da se radi o susjedima, mi ne želimo teretiti malodobnog dječaka koji je skrivio nezgodu. Zanima nas imamo li pravo dobiti odštetu?

Blaženka Musulin: Kazneni postupak vodi se nakon što policija Zapisnik o očevidu uz svu dokumentaciju dostavi Državnom odvjetništvu na odlučivanje, a odvjetništvo zaključi da postoje elementi kaznenog djela, te pokrene daljni postupak pred nadležnim sudom. Ukoliko su dječaci, pa makar i samo jedan od njih zadobili teške tjelesne ozljede onda se radi o kaznenom djelu protiv opće sigurnosti ljudi i imovine i sigurnosti prometa - izazivanjem prometne nesreće - označeno u čl. 272 st 2 KZ RH, a pokretanje kaznenog postupka nije ovisno o njihovoj volji.

Glede prava na odštetu, za malodobnog sina čitatelji imaju pravo tražiti odštetu za zadobivene ozljede, a ona se može potraživati s police vozila u kojem su se vozili. Međutim, obzirom da je znao da je vozač malodoban, te stoga sigurno nema položen vozački ispit, a pristao je na vožnju, to je dijelom suodgovoran za nastanak štetnih posljedica, u kojem omjeru se smanjuje odšteta koju ima pravo dobiti.

Obzirom da ne želite teretiti dječaka koji je vozio, važno je napomenuti da osiguravajuće društvo ima pravo regresa prema vozaču koji je upravljao bez vozačke dozvole, dakle može od vozača tražiti povrat novca koji isplati kao odštetu ozljeđenom.

Je li moguća naknada za štetu na vozilu bez police osiguranja?

Odvezla sam kćer u vrtić i automobil parkirala ispred zgrade u Zagrebu. Kad sam se vratila, parkirano vozilo bilo je prilično oštećeno uslijed pada dijela fasade s ulične zgrade. Pozvala sam policiju koja je evidentirala događaj, no kako nemam sklopljenu kasko policu osiguranja, zanima me kome se mogu obratiti za naknadu štete na vozilu?

Blaženka Musulin: Prema čl. 1064 ZOO-a za štetu nastalu od opasne stvari odgovara njezin vlasnik. Prema važećoj sudskoj praksi ruševna zgrada kod koje zbog dotrajalosti postoji opasnost pucanja i padanja dijelova zgrade na pločnik i dr., pa tako i na parkirana vozila blizu zgrade predstavlja opasnu stvar. Zbog toga čitateljica svoj zahtjev za naknadu štete na vozilu treba uputiti vlasniku zgrade koji će ga obavijestiti o eventualno sklopljenoj polici osiguranja. Ukoliko ne postigne dogovor oko postavljenog zahtjeva, čitateljica može svoje pravo na naknadu ostvarivati tužbom pred nadležnim sudom.

svatko-ponekad-zatreba-savjet-odvjetnika

Odvjetnica Blaženka Musulin

Palmotićeva 37/ I

10000 Zagreb

Tel: +385 1 4873 663, +385 1 4873 213

Fax: +385 1 4835 730

www.odvjetnicki-ured-musulin.hr

Foto: Profimedia, Blaženka Musulin