PITANJE
Supruga je zatrudnjela u studenom 2018. godine i zbog rizične trudnoće odmah je morala ići na bolovanje, te je na bolovanju bila do poroda 27.06.2019. Nakon toga je krenula sa korištenjem porodiljnog dopusta koji istječe 23.06.2020. Ostalo joj je neiskorišteno 9 dana godišnjeg odmora (od 2018. godine), koje je poslodavac rekao da će iskoristiti nakon povratka na posao. Sada, zbog novonastale situacije sa koronom, poslodavac ju je obavijestio da, kada se vrati sa porodiljnog dopusta, ima pravo iskoristiti godišnji od 2020. i nakon toga slijedi otkaz, a godišnji odmor za 2019. i neiskorišteni od 2018. godine joj je propao.
ODGOVOR
Prije svega ističemo kako je opće pravilo propisano odredbama Zakona o radu da se godišnji odmor koristi u godini za koju je ostvaren, ali je ostavljena mogućnost da se godišnji odmor ostvaren u jednoj kalendarskoj godini koristi u kalendarskoj godini koja njoj slijedi i to sukladno propisanim uvjetima, pa se neiskorišteni dio godišnjeg odmora u trajanju dužem od dva tjedna koja radnik koristi u kalendarskoj godini za koju je ostvario godišnji odmor, može prenijeti i iskoristiti najkasnije do 30. lipnja sljedeće kalendarske godine.
Iznimno od navedenog pravila, godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je stečen, zbog bolesti te korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust te dopust radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, radnik ima pravo iskoristiti po povratku na rad, a najkasnije do 30. lipnja sljedeće kalendarske godine, dok radnik koji godišnji odmor ili dio godišnjeg odmora zbog korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust te dopust radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju nije mogao iskoristiti ili njegovo korištenje poslodavac nije omogućio do 30. lipnja sljedeće kalendarske godine, radnik ima pravo iskoristiti do kraja kalendarske godine u kojoj se vratio na rad.
U predmetnom slučaju radnica bi trebala ostvariti pravo na godišnji odmor iz 2019. i 2020. godine i poslodavac bi joj isti trebao omogućiti ostvariti do kraja 2020. godine, a budući se nakon kontinuiranog rodiljnog i roditeljskog dopusta s tijekom od studenog 2018.g. na posao vraća u lipnju 2020.g. U slučaju otkaza ugovora o radu, a sukladno odredbama Zakona o radu, radnik ima pravo na naknadu za neiskorišteni godišnji odmor (koji radniku mora biti plaćen), te navedeno pravo, u slučaju osporavanja od strane poslodavca može ostvariti u sudskom postupku.
Tekst: Blaženka Musulin, www.odvjetnicki-ured-musulin.hr
Foto: Profimedia
*Izjava o odricanju od odgovornosti
Navedeno mišljenje je dano isključivo u informativne svrhe na osnovi informacija navedenih u pitanju korisnika, zbog čega isto ne mora biti potpuno, iscrpno ili precizno te ne predstavlja obvezujuće stručno ili pravno mišljenje. Adria Media Zagreb d.o.o. i autor ne odgovaraju za bilo kakvu štetu koja može nastati kao posljedica korištenja navedenog mišljenja objavljenog na internetskim stranicama. Korisnicima se stoga savjetuje poduzimanje svih potrebnih mjera predostrožnosti prije uporabe takvih mišljenja, a koje koriste na vlastitu odgovornost. S obzirom na to da su zakoni često skloni izmjenama, korisnicima se predlaže obratiti pozornost na mogućnost da je došlo do određenih zakonskih promjena.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti