Pitanje: Razvedena sam 15-tak godina te je moj bivši suprug plaćao alimentaciju za sina i kćer od 2006. do 2010. godine redovno, a zatim sve manje i rjeđe. Kćer se preselila k ocu kad je imala 14 godina te je on uložio tužbu radi uzdržavanja. Sud je odredio da sam ja dužna uzdržavati kćer, a on sina, međutim nitko nikom nije ništa plaćao. Kćer trenutno studira u Italiji, gdje ima stipendiju, a zna i povremeno raditi. Sin je postao punoljetan 2018. godine i preselio s k ocu, a na jesen 2019. godine je otišao na studij u Zagreb. Od veljače 2019. g. plaćam i sinu i kćeri po 2.000,00 kuna na ime uzdržavanja, a mislim da im otac ne daje nikakve novce te da žive od stipendije i moje alimentacije. Zanima me kako se zaštititi ako me bivši suprug tuži te računaju li se iznosi koje svaki mjesec dajem djeci kao uzdržavanje? Također me zanima mora li i moj bivši suprug uzdržavati djecu?
Odgovor: Sukladno odredbama Obiteljskog zakona roditelji (oba roditelja) su dužni uzdržavati punoljetno dijete koje se školuje u srednjoj školi, odnosno polazi sveučilišni ili stručni studij u skladu s posebnim propisima, odnosno program za osnovno obrazovanje ili program srednjoškolskog obrazovanja odraslih te redovito i uredno ispunjava svoje obveze, a najdulje do navršene dvadesetšeste godine života djeteta. Nadalje punoljetno dijete koje je završilo predmetno obrazovanje, a ne može se zaposliti, roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon prestanka obrazovanja ako dijete nije navršilo dvadeset šest godina. Navedena obveza uzdržavanja punoljetnog djeteta prestat će i prije isteka godine dana od prestanka obrazovanja u trenutku kad dijete navrši dvadeset i šest godina. Roditelj djeteta ima pravo od djeteta, nadležnih tijela i pravnih osoba tražiti i dobiti podatke o djetetovu obrazovanju, odnosno zaposlenju. Smatra se da učenik, odnosno student redovito i uredno ispunjava svoje obveze i kad zbog opravdanih razloga (trudnoće, bolesti i sličnih razloga) nije uspio ispuniti obveze tekuće školske, odnosno akademske godine.
Dijete koje ima prihode dužno je pridonositi za svoje uzdržavanje, a punoljetno dijete koje prima uzdržavanje radi obrazovanja dužno je obavijestiti roditelje o redovitom ispunjavanju obveza najkasnije do 1. studenoga za svaku školsku, odnosno akademsku godinu.
Članak 306. Obiteljskog zakona propisuje da se uzdržavanje u pravilu može odrediti samo za vrijeme nakon podnošenja zahtjeva za uzdržavanje, dakle samo za buduće vrijeme. U sporu o uzdržavanju sud će utvrditi ukupan iznos sredstava potrebnih za uzdržavanje. Pri procjenjivanju potreba uzdržavane osobe sud će uzeti u obzir njezine prihode, imovinsko stanje, sposobnost za rad, mogućnost zaposlenja, zdravstveno stanje te druge okolnosti o kojima ovisi odluka o uzdržavanju. Pri procjenjivanju mogućnosti osobe koja je dužna uzdržavati uzet će se u obzir njezino imovinsko stanje, sva njezina primanja i stvarne mogućnosti stjecanja povećane zarade, njezine vlastite potrebe i druge zakonske obveze uzdržavanja.
Važno je napomenuti da se za punoljetnu djecu ne primjenjuje odredba prema kojoj uzdržavanje plaća samo onaj roditelj s kojim dijete ne živi ni odredba članka 314. stavak 2. Obiteljskog zakona o minimalnim iznosima koje je dužan plaćati roditelj s kojim punoljetno "dijete" ne živi. Kad se radi o punoljetnom djetetu, vrijedi odredba članka 316. Obiteljskog zakona prema kojoj su oba roditelja, svaki prema svojim mogućnostima, dužna plaćati uzdržavanje za dijete ako dijete ne stanuje s njima i ako se ni jedno od njih svakodnevno ne skrbi o djetetu, s tim što se roditelju s kojim dijete stanuje u iznos uzdržavanja uračunavaju troškovi stanovanja.
Nadalje, potrebno je naglasiti kako je sukladno odredbama Kaznenog zakona, povreda dužnosti uzdržavanja, odnosno neplaćanje uzdržavanja predstavlja kazneno djelo za koje je propisana i kazna zatvora do jedne godine, a u slučaju povrede uzdržavanja djeteta ili osobe koje zbog starosti, bolesti, mentalnog ili tjelesnog oštećenja nije sposobna za rad čak do tri godine zatvora.
U slučaju da je sud odlukom naložio da plaćanje uzdržavanja, sukladno propisima i pravnoj praksi, davatelj uzdržavanja dužan je postupati i plaćati prema istoj, dok novom sudskom odlukom nije utvrđen prestanak uzdržavanja ili je uzdržavanje smanjeno ili povećano.
Budući da ste naveli da plaćate 2.000,00 kn mjesečno i sinu i kćeri (kćeri prema sudskoj odluci morate plaćati uzdržavanje, a za sina ne postoji odluka) navedena plaćanja bi bilo poželjno pravno regulirati kako bi se utvrdilo koliko ste točno u obvezi plaćati, u kojim rokovima i sl., a zbog čega bi trebali potražiti konkretnu stručnu pomoć (npr. centra za socijalnu skrb). Ističemo da je pravo na uzdržavanje pravo djeteta, a ne pravo bivšeg supruga, pa vas u tom smislu bivši suprug ne bi mogao osnovano tužiti s obzirom na to da su djeca punoljetna i aktivno legitimirana za tužbu.
Foto: Profimedia; osobni album
*Izjava o odricanju od odgovornosti
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano