Danas raspolažemo s puno više informacija nego naši roditelji, bake i djedovi koji su svoje potomke odgajali pravilima koja su više manje vrijedila u generacijama njihovih obitelji. U tadašnjem društvu bila su uobičajena određena pravila, a mnogi današnji roditelji te bake i djedovi danas se prisjećaju svog djetinjstva i shvaćaju da način na koji su bili odgajani kao djeca, danas većinom ne primijenjuju u odgoju vlastite djece i unuka.
Ovih 10 pravila bila su uobičajena prije više od 30 godina, a zbog njih su djeca odrastala otpornija, piše YourTango.
1. Igrali su se vani do mraka
Umjesto da nakon škole sjede ispred televizora ili s mobitelom u ruci, roditelji su nekada djecu poticali da ostanu vani do mraka. Puno su vremena provodili vani, vozeći bicikle, igrajući se u parku ili dvorištima s djecom iz susjedstva.
Danas se mališani puno manje igraju vani, a to je jedan od načina na koji su gradili samostalnost – jer roditelji nisu svakog trena bili pored njih.
2. Odmalena su pomagali u kući
U nekim ranijim generacijama nije bilo pregovaranja oko kućanskih poslova i od djece se očekivalo da pomažu u kući. Dajući im takve obveze, mališani su naučili razumjeti disciplinu i rad.
Profesorica kliničke pedijatrije dr. Shelley Vaziri Flais kaže da bi djeca trebala češće pomagati u kućanskim poslovima jer im to postaje navika i normalizira činjenicu da su kućanski poslovi timski rad.
"Pomaganje u kućnim poslovima djeci podiže samopoštovanje i čini ih ponosnim kada nešto dobro obave", poručila je.
3. Što pokvare, moraju popraviti
Roditelji su svoju djecu od malih nogu pokušavali učiti da preuzmu odgovornost za svoje ponašanje. Ako su se s nečim igrali i razbili, na njima je bilo hoće li to popraviti ili pronaći način da to zamijene. Mališane su poticali da sami rješavaju probleme, pogotovo ako su sami nešto "zabrljali".
4. Ne može svatko pobijediti
Nitko od nas svaki put u životu ne dobije medalju za trud i rad. Kada djeca to uče od malih nogu, razvijaju bolju radnu etiku i shvaćaju da pobjeda nije sve i da pobjeda nije uvijek jednaka pobjedi. Iako je danas rijetkost, ovo staro pravilo roditeljstva zapravo je pomoglo djeci da postanu otpornija.
5. Sami su riješili svoje probleme
Roditelji su često govorili djeci da sami smisle rješenje, umjesto da odmah odu i riješe problem svojim nasljednicima. Mališanima su dali prostora i priliku da sami svladaju neke prepreke, da nauče kritički razmišljati i dolaziti do odgovarajućih rješenja.
6. Prema odraslima morali su pokazati poštovanje
Od djece se u svako doba očekivalo da pokažu poštovanje prema odraslima, bilo da su to roditelji, nastavnici ili prolaznici. Roditelji su učili djecu da starijima kažu 'hvala, oprostite, molim' i to nije bila samo stvar poslušnosti, već pokazivanja poštovanja prema drugima. Naravno, neki i danas uče djecu ovakvom ponašanju, ali čini se da to ipak malo izgubilo, pogotovo s neznacima na javnim mjestima, ali i u školama.
7. Novac ne raste na drveću
Novac je bio vrlo poštovan u starijim generacijama, a umjesto da djeci osiguraju sve materijalno moguće, roditelji su ponekad svojim nasljednicima od malih nogu usađivali spoznaju da novac ne raste na drveću.
Ne samo da su učili mališane da budu odgovorni u trošenju novca, već su ih na taj način učili da je potrebno naporno raditi da bi se novac zaradio.
8. Neće se uvijek svidjeti svima
Nije lako ni ugodno učiti djecu da postoje trenuci u životu kada se neće svidjeti, iz bilo kojeg razloga, ali jednom kad nauče tu lekciju, mališani izrastaju u samouvjerene i emocionalno osviještene osobe. Nekada su mame i tate mališane učili da je odbijanje način da se nauči nešto novo, a da je to samo malo “preusmjeravanje” na putu do cilja.
9. Kad nešto izgube - ne može se kupiti novo
Roditelji su se nekada strogo držali pravila da ako dijete nešto izgubi, pokvari ili razbije, ne može dobiti drugo – ili barem ne odmah. Ovo "zastarjelo" pravilo roditeljstva zapravo je pomoglo djeci da budu otpornija i da se bolje brinu o svojim stvarima, cijeneći ono što imaju.
10. Ponekad život nije fer
Jedna od najvažnijih lekcija koju su roditelji starijih generacija naučili svoju djecu jest da život nije uvijek pravedan. Bilo da netko drugi dobiva bolju priliku od njih ili nešto drugo, mame i tate učili su svoje nasljednike da život nije uvijek ružičast i da se ponekad stvari ne mogu spriječiti. Na taj su način pripremani za stvarnost života odraslih i suočavanje s izazovima i preprekama.