I dok se mnogi roditelji boje da će djetetu nauditi stranac, statistika pokazuje da u gotovo 90 posto slučajeva dijete poznaje svog zlostavljača. To je djelomično razlog zbog kojeg trebamo preispitati ono što podučavamo djecu. „Ne razgovaraj s nepoznatima“ djeci govori samo što da NE čine, a treba ih naučiti i što DA čine.
Zamislite situaciju. Vaše dijete se igra u parku, priđe mu nepoznata osoba i postavi mu neopasno pitanje (većina stranaca, čak i onih loših, ne izgleda zastrašujuće). Što bi vaše dijete učinilo? Što ste podučili dijete da učini? Možda ste mu savjetovali da ne razgovara s nepoznatim osobama. I vjerojatno ste mu rekli da sluša starije i da ne bude nepristojno.
Većina djece će biti zbunjeno.. Neće nužno osjetiti prijetnju od strane nepoznate osobe jer djetetovi instinkti još nisu u potpunosti razvijeni. Možda će stajati neodlučno jer neće znati što da učini.
Evo što savjetuje američka fondacija za prevenciju nasilja nad djecom Kid Safe.
Kao prvo, prestanite koristiti frazu „Ne razgovaraj s nepoznatim osobama“. Zašto? To nije jasan plan akcije Mi odrasli ne dajemo primjer djeci za to. Svakoga dana razgovaramo s nepoznatima na poslu ili u drugim životinim situacijama
Upamtite – u većini slučajeva djeci naudi osoba koju poznaju, ne nepoznata osoba.
Kid Safe savjetuje: Promijenite svoje upute. Poučite dijete što treba učiniti. Naučite ga „Što ako“ igru. Pitajte ga: „Što ako ti priđe nepoznata osoba, naročito ako te zamoli da joj pomogneš pronaći izgubljenu lutku, ključeve ili ti ponudi sladoled? Što bi ti učinio/la?“
Pažljivo slušajte djetetov odgovor. Kada prvi put razgovarate o tome, vjerojatno će vam dati pogrešan odgovor. Očekujte to. To je pravi trenutak da poučite dijete kako da postupi mudro i sigurno.
Većina djece želi pomoći u potrazi za lutkom, ključevima i želi sladoled. Djeca vole pomoći. Podučite dijete da odrasla osoba ne treba moliti dijete za pomoć već drugu odraslu osobu. Recite mu da u takvoj situaciji dijete ima pravo, i vaše dopuštenje, da bude nepristojno i udalji se. Ne treba čavrljati s osobom, smije odšetati ili otrčati u smjeru druge odrasle osobe, po mogućnosti onoj koju poznaju i vjeruju joj.
Recite djetetu da toj osobi kaže što se dogodilo, a ta osoba trebala bi nastojati ne reagirati emocionalno već pohvaliti dijete što je ispravno reagiralo. Slušajte svoju intuiciju. Ako osjetite da je to uistinu bila sumnjiva osoba, prijavite je policiji.
Roditelji često podučavaju djecu iz svog straha – ne razgovaraj s nepoznatima, ne drogiraj se, ne otvaraj vrata kad si sam/a kod kuće. Kad je polazna točka pouke strah ili negativnost, imajte na umu da ne učite djecu vještini proaktivnosti – što DA učine.
Pripazite kako se izražavate. Poučavanje iz pozitivnog aspekta daje djetetu, tinejdžeru i mladoj odrasloj osobi vještine za čitav život. Djeca koju su roditelji poučili vještinama osobne sigurnosti imaju visoku razinu samopouzdanja, odgovornosti i često razviju bolju intuiciju.
Izvor: www.kidsafefoundation.org
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti